پنج شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۳ ۱۵:۱۱
گزارش خبرنامه صادق از تریبون آزاد دانشجویی با حضور مسئولان معاونت آموزش:
حضور پرشور دانشجویان برای مطالبه از مسئولان/عدم اقناع دانشجویان از پاسخ های دکتر محمدزاده و تقاضا برای استعفا/ از عدم احترام به شان دانشجو و استاد تا جمود فکری در مقوله آموزش

در پی برگزاری تریبون دانشجویی در روز سه شنبه و درخواست مکرر دانشجویان از مسئولان آموزش جهت پاسخگویی به سوالات دانشجویان، روز گذشته تریبون دانشجویی با موضوع «آموزش دانشگاه» ادامه یافت و نقطه عطف جلسه نیز از این قرار بود که بالاخره مسئولان مربوطه در جمع دانشجویان حاضر شدند و صرف این موضوع موجبات تشکر از دکتر محمد زاده و مدیران ایشان را فراهم می آورد.

خبرنامه صادق: در پی برگزاری تریبون دانشجویی در روز سه شنبه و درخواست مکرر دانشجویان از مسئولان آموزش جهت پاسخگویی به سوالات دانشجویان، روز گذشته تریبون دانشجویی با موضوع «آموزش دانشگاه» ادامه یافت و نقطه عطف جلسه نیز از این قرار بود که بالاخره مسئولان مربوطه در جمع دانشجویان حاضر شدند و صرف این موضوع موجبات تشکر از دکتر محمد زاده و مدیران ایشان را فراهم می آورد.

به گزارش خبرنامه صادق، جلسه دیروز با قرائت قرآن کریم آغاز شد و مجری تریبون با تبیین روند و ساز و کار اجرای برنامه رعایت زمان اختصاص داده شده به سوال و جواب ها را مورد تاکید قرار دادند و از حضور مسئولین تشکر کردند.

مجری برنامه ضمنا جریان مطالبه گری منطقی دانشجویی حاضر را از جریانی که در دانشگاه اقدام به دیوار نویسی، پخش شب نامه و اعلام شورش عملی بر ضد آموزش کرده بودند جدا کرده و اقدامات آنان را مورد نقد قرار دادند.

2015-01-07 13.24.27

قبل از شروع برنامه یکی از مسئولین برنامه توضیحی بر این قرار ارائه داد که جلسه تریبون اول درباره مسائل آموزشی بدون حضور مسئولین انجام شد چرا که مسئولین محترم بنای حضور در جلسه‌ای عمومی بین دانشجویان را نداشتند و این امر را به صراحت بیان داشته بودند. لذا وعده ای بر حضور در جلسه اول نداده بودند که خلف وعده‌ای متوجه ایشان باشد.

اما بعد از برگزاری تریبون آزاد اول و مطالبه جدی دانشجویان آقای دکتر محمدزاده پذیرفتند که در جلسه تریبون آزاد دوم حضور پیدا کرده و پاسخگو باشند. لذا در جلسه مذکور به همراه آقای دکترنصرت پناه مدیرکل اداره برنامه‌ریزی و ارزیابی آموزش و آقای زارعشاهی مدیرکل اداره آموزش و تحصیلات تکمیلی حضور پیدا کردند.

عذر خواهی مسئولان روابط عمومی برای هم زمانی در یک برنامه

همزمان با جلسه مطالبه گری دانشجویی، روابط عمومی دانشگاه جلسه ی سخنرانی در مسجد دانشگاه بدون اطلاع قبلی ترتیب داده بود که مسئول مربوطه پس از اعلام بی اطلاعی از برنامه تریبون رسما از طرف روابط عمومی از دانشجویان و مسئولین جلسه تریبون آزاد عذرخواهی کردند.

جلسه بر این منوال جریان پیدا کرد که دانشجویان پس از ثبت نام پشت تریبون حضور پیدا کرده و انتقاد خود را بیان می‌کردند و آقای دکتر محمدزاده به عنوان بالاترین مقام مسئول پاسخ می‌گفتند.

جمع بندی انتقادات دانشجویان در جلسه مطالبه‌گری دانشجویی از مسئولین معاونت آموزش:

  1. جمود فکری در مقوله آموزش

تحلیل مشکلات آموزش به ساده ترین پاسخ که فقط دانشجو مقصر است.

سختگیری بیشتر رشد بیشتر علمی دانشجویان

حجم بالای کلاس‌های درسی از جهت کمیت موجب پیشرفت علمی

فضای بروکراتیک و اداری معاونت آموزش قوانین دست و پا گیر بدون بازبینی و اصلاح قوانین ناکارآمد و بی منطق

عدم مشاهده تغییر و تحول و یا رشد نظام آموزشی در جهت ایصال به آرمان مرجعیت علمی

تبدیل شدن نظام آموزشی به مانعی پابرجا در مسیر تولید علم و پژوهش به اذعان بسیاری از اساتید

علارغم پیشرفت نظامات و قالب‌های آموزشی و تنوع در آن‌ها فقط به قالب کلاس آن هم از نوع سخنرانی اکتفا شده

اهتمام ویژه بر آموزش کمی و یک نظم مکانیکی بی تناسب با ماهیت انسان

  1. بی احترامی به اساتید و عدم رعایت شان استاد

مواردی که اساتید مدت طولانی برای ورود به دانشگاه معطل شده اند.

مقوله کارتن خوابی اساتید! اساتید مدعو و میهمانی که جای مناسب برای مستقر شدن جهت استراحت بین کلاس‌ها نداشته اند.

2015-01-07 13.24.49

عدم اعتماد به اساتید و کنترل‌های آموزشی سخت و متمرکز بر آنان

پرداخت‌های نامناسب

قانونی مثل دو شانزدهم(با احتساب تعطیلات رسمی) و اجبار برگزاری کلاس‌های جبرانی و مسائلی از این دست که منجر شد عده ای از اساتید دانشگاه را ترک کنند مانند اساتید محترم آقایان: دکتر رجبی دوانی، دکتر فرهنگ،دکتر دینانی، دکترفیاض، دکتر زیباکلام ، دکترسیدصالح هاشمی گلپایگانی و …

  1. عدم ارتباط نزدیک با بدنه دانشجویی

عدم درک و شناخت درست از فضای واقعی آموزشی دانشگاه

بی اطلاعی از بسیاری از مشکلات آموزشی موجود بین دانشجویان

IMG_۲۰۱۵۰۱۰۷_۱۳۲۸۵۴

در جلسات سال گذشته قول بر حضور در جمع‌های دانشجویی هر ماه یکبار عنوان شد ولی این وعده هیچ وقت عملی نشد

  1. عدم اعتماد به بدنه دانشجویی و اساتید و مشارکت ندادن آنان در چاره جویی برای حل مشکلات

مجموعه ها و تشکل های دانشجویی که در راس آنها بسیج قرار دارد مانند حجتی آشکار در مقابل مسئولین دانشگاه قرار دارند که حضوری بسیار پربرکت در عرصه پژوهش و آموزش داشته اند با این وجود مسئولین از نشدن ها می گویند و دلیل تراشی برای نتوانستن ها کارشان شده و به مجموعه های مذکور میدان فعالیت و ایفای نقش نمی دهند و به جای اعتماد به توان آنها به دنبال مانع تراشی های کودکانه برمی آیند.

نامحرم دانستن بدنه دانشجویی و اساتید نسبت به مسائل و مشکلات دانشگاه

اساتید و متخصصینی که در رشته های علوم انسانی برای حل مشکلات جامعه و کشور تربیت شده اند در امر حل مشکلات دانشگاه چرا باید دست بسته بمانند.

عدم اعتماد به بدنه دانشجویی چنان شدید بوده که سطح نگاه برخی دانشجویان نسبت به مسائل دانشگاه را به مسائل سطحی و سخیفی مانند چند جلسه جبرانی اضافه تقلیل داده است

IMG_۲۰۱۵۰۱۰۷_۱۳۳۳۵۶

با وجود به میدان آمدن بسیج دانشجویی-واحد جهاد علمی برای حل مشکلات آموزشی دانشگاه و ارائه طرح از طرف مسئولین وقت این واحد اعتنا و اهتمامی به آن نشده و پشتیبانی و همراهی با آن نشد

عدم مشورت و نظرخواهی از معاونت‌های آموزشی دانشکده ها و بی اطلاعی ایشان از تصمیمات خلق الساعه آموزشی معاونت محترم!

  1. عدم نظارت صحیح بر روند آموزشی در دانشگاه

تعداد کثیر اساتید ضعیف و کلاس‌های کم محتوا و عدم اطلاع از این موارد

سیستم ارزیابی اساتید در نرم افزار گلستان که مبنای آقایان قرار می گیرد در حالی که سیستمی بسیار ناکارآمد است و اغلب دانشجویان آن را دقیق پر نمی کنند.

روز به روز بر اجباری کردن کلاس ها افزوده می شود چرا که کلاس بی کیفیت و کم محتوا رغبت و انگیزه ای در دانشجویان ایجاد نمی کند.

  1. نگاه نادرست نسبت به دانشجو و شان و کرامت انسانی او

اغلب دانشجویان را افرادی تنبل، بدون فکر و تحلیل، درس نخوان، بی اخلاق و سطحی دانستن.

دانشجویان را مغرض و دشمن مسئولین دانشتن و عدم توجه به دردمندی و دلسوزی آنها

عدم قائل بودن حق سوال توسط دانشجویان و زیرپا گذاشتن وظیفه مطالبه گری دانشجویان

  1. نگاه نادرست به ماهیت علوم انسانی و اجتماعی در برنامه‌ریزی‌های آموزشی

بسیاری از پاسخ‌های آقای دکتر محمدزاده برای جمع دانشجویی قابل قبول نبود و این امر خود را با اعتراضات جمعی آنان در اثناء صحبت ایشان نشان می داد برخی از انتقادات به شیوه پاسخگویی ایشان عبارت بود از:

با بیان مشکلات شما صحبت از طراحی های طولانی مدت و نیاز به پژوهش عمیق و … را برای حل آن مطرح می کنید در حالی که بسیاری از مشکلات آنقدر ساده اند که با یک همت و اراده جزئی حل شدنی اند. از طرفی بالاخره بعد از سال ها چه زمانی شاهد ثمره عملی و نتیجه بخش بودن این طراحی ها و پژوهش ها خواهیم بود.

با بیان مشکلات شما می فرمائید که اینها را به ما گزارش بدهید در حالی که انتقاد اصلی ما این است که چرا از این موارد بی اطلاعید و بعد از دو سال از مسئولیت تازه درخواست گزارش و بررسی دارید.

IMG_۲۰۱۵۰۱۰۷_۱۳۵۵۰۴

ما ایرادات و خلأها را مطرح می کنیم شما به جای پاسخ به بیان نقاط مثبت دانشگاه اقدام می کنید در حالی که ما منکر نقاط مثبت نیستیم بلکه در مقام پرسش از ضعف های فاحش هستیم و شما با نقاط مثبت آنها را می پوشانید.

وعده هایی می دهید که تجربه جلسات سابق نشان می دهد که متعهد به آن نیستید

بسیاری از مشکلات را از دوش خود ساقط کرده و به جای دیگری حواله می دهد یا به قانون یا به گذشته یا به مسئولین دیگر شما مدیرید که قانونها و ساختارهای نادرست و ناکارآمد را اصلاح کنید شما مدیریت مجموعه ای را پذیرفته اید که عالم به مشکلات گذشته اش بوده اید و در مقابل آنها مسئولیت پذیرفته اید شما مدیرید که جسارت ایستادن در مقابل کسانی که اجازه کار به شما نمی دهند را داشته باشید.

شما در مقابل بیان نظرات دانشجویان از سطحی بودن و تخصصی نبودن برخی نظرات شکوه می کنید معلوم است که با متخصص آموزشی و دانشمندان صاحب نظر روبه رو نیستید اما نمی توانید منکر مشکلی شوید که این دانشجویان آن را لمس کرده اند و با اظهار نظر حکایت از آن می کنند.

عدم اقناع دانشجویان از پاسخ های معاون آموزشی

دانشجویان از پاسخ های آقای محمد زاده نسبت به سوال های خود قانع نشده و چندین بار به صورت صریح از ایشان خواستند با توجه به اینکه دو سال در این مسئولیت قرار دارید اگر توان حل مشکلات را ندارید و یا امکان بهبود شرایط آموزشی از نظر شما منتفی است از مسئولیت خود کناره گیری کنید.

حضور یک مدیر آموزش بدون هماهنگی با سایرین

یکی از کارشناسان آموزش که از دانشجویان ورودی ۸۷ رشته اقتصاد دانشگاه بود بدون هماهنگی با رؤسای خود در تریبون آزاد حضور پیدا کرد و ضمن معرفی خود و دعوت از دانشجویان به مراجعه و بیان مشکلات، مسائل و انتقادات وارد بر نظام آموزشی را پذیرفت و با اشاره به زحمات آقای محمدزاده و همکاران خود تلاش و همت بیشتر را در حل مشکلات موثر دانست و در آخر مطالبه گری و سوال را حق و وظیفه دانشجویان بسیجی دانست و خود را از بسیج و مدیون آن معرفی کرد.

نکته قابل توجه دیگر این جلسه حضور بسیار پرشور دانشجویان در آن بود و این موضوع حتی برای برخی دانشجویان مشکل جایابی نیز ایجاد کرده بود.

IMG_۲۰۱۵۰۱۰۷_۱۳۵۶۳۵

تریبون آزاد مطالبه گری دانشجویی از ساعت یک تا نزدیک ساعت سه بعد از ظهر ادامه پیدا کرد و پس از پایان جلسه حلقه های به دور آقای دکتر لاجوردی و دکتر نصرت پناه در نزدیکی اداره آموزش شکل گرفته بود و تا مدت ها پس از پایان جلسه همچنان گفتگو برقرار بود. جالب توجه این که آقای دکتر لاجوردی که از اساتید محبوب و پرتوان دانشگاه هستند در این جلسه طولانی تمام مدت سرپا ایستاده و به صحبت های دانشجویان گوش می دادند.

 

نظرات
  1. Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_query() in /home2/isunews/public_html/wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php:219 Stack trace: #0 /home2/isunews/public_html/wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php(457): ckrating_get_rating('2818') #1 /home2/isunews/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(288): ckrating_comment_class(Array, Array, '2818', Object(WP_Comment)) #2 /home2/isunews/public_html/wp-includes/plugin.php(203): WP_Hook->apply_filters(Array, Array) #3 /home2/isunews/public_html/wp-includes/comment-template.php(525): apply_filters('comment_class', Array, Array, '2818', Object(WP_Comment), NULL) #4 /home2/isunews/public_html/wp-includes/comment-template.php(430): get_comment_class(Array, Object(WP_Comment), NULL) #5 /home2/isunews/public_html/wp-content/themes/pardis/functions.php(75): comment_class('parent') #6 /home2/isunews/public_html/wp-includes/class-walker-comment.php(174): wordpressapi_comments(Object(WP_Comment), Array, 1) #7 /home2/isunews/public_html/wp in /home2/isunews/public_html/wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219