شنبه ۰۶ دی ۱۳۹۳ ۱۵:۲۲
با حضور در برنامه شناسنامه عنوان شد:
حجت‌الاسلام تقوی:نظر آقای مهدوی، آقای احمدی نژاد بود

او در این برنامه در مورد ناگفته‌هایی از انتخاب امامان جمعه، میزان حقوق و مزایای آنها، آخرین نماز جمعه هاشمی رفسنجانی، اختلافات ناطق نوری و احمدی نژاد و جلسات همگرایی صحبت کرد.

به گزارش خبرنامه صادق به نقل از فرهنگ نیوز ، حجت الاسلام و المسلمین سیدرضا تقوی، رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه مهمان این هفته برنامه «شناسنامه» بود. او در این برنامه در مورد ناگفته‌هایی از انتخاب امامان جمعه، میزان حقوق و مزایای آنها، آخرین نماز جمعه هاشمی رفسنجانی، اختلافات ناطق نوری و احمدی نژاد و جلسات همگرایی صحبت کرد.

قسمتی از سوالات این برنامه نیز به جامعه روحانیت مبارز و مواضع آیت الله مهدوی کنی باز می گشت که در ذیل می آید:

مجری: سال ۶۷ وارد شورای مرکزی جامعه‌ی روحانیت مبارز شدید و سخنگو شدید آیا این جامعه‌ی روحانیت مبارز همان روحانیت مبارز بزرگ است‌ یا جدا شده از مجمع روحانیون است که از مجمع روحانیون از آن جدا شد؟

تقوی: آن اوایلی که من رفته بودم فکر نمی‌کنم جدا شده بود ولی آن‌ها نمی‌آمدند آن اعضایی که جز جامعه‌ی روحانیت بودند شرکت نمی‌کردند در جلسه شاید هم من‌ یادم نیست و جدا شده بودند ولی در جلسه نمی‌آمدند به هر حال اختلافات آن موقع هم بود این‌ها اگر عضو آن جامعه‌ی روحانیت هم بعضی هایشان بودند شرکت در جلسه نمی‌کردند.

مجری: سیر و تحولات جامعه‌ی روحانیت جالب است مثلا بعضی از اشخاص سیاسی سرشناس مثل آیت الله رفسنجانی‌ یا آقای دکتر روحانی که از مدت‌ها قبل عضو این جامعه بودند الآن هم جز جامعه‌ی روحانیت مبارز حساب می‌شوند با این که فعال نیستند.

تقوی: در جامعه بحث شد آن‌ها را جزء جامعه‌ی روحانیت می‌دانیم ولی خب شرکت نمی‌کنند در جلسات نمی‌آیند.

مجری: هنوز عضو شورای مرکزی هستند؟

تقوی: بله هستند اما نیستند نمی‌آیند باید بیایند رای و صحبت شان.

مجری: چطور شد از آیت الله مهدوی به آیت الله موحدی کرمانی رسیدید چون صحبت از آقای شبستری و امامی کاشانی بود.

تقوی: آن جا در کمیته‌ی سیاسی من وقتی صحبت آقای شبستری به میان آمد عرض کردم به دوستان چون آقای شبستری نماینده‌ی مقام معظم رهبری هستند در تبریز ما نمی‌توانیم بدون مشورت و‌ یا در جریان گذاشتن مقام معظم رهبری نسبت به ایشان تصمیم بگیریم که ایشان را بخواهیم بیاوریم تهران ایشان الآن آن جا مسئول است به آقا که منتقل شد آقا فرمودند آقای شبستری همان جا باشند فعلا ایشان آن جا تشریف داشته باشند و هستند آقای امام کاشانی قبول نکردند بزرگان این قدر سلیم النفس هستند تواضع از خودشان نشان می‌دادند که اگر‌ یکی مطرح می‌شد آن‌ها می‌گفتند همان فرد. ماند آقای موحدی که به اتفاق آراء ایشان پذیرفته شد.

مجری: سال ۸۴ به چه کسی دور اول و دوم رای دادید صلاح می‌دانید بگویید؟

تقوی: آن زمان من واقعا‌ یادم نیست الآن نه‌ یادم نیست به چه کسی رای دادم.

مجری: دور دوم احتمالا به آقای احمدی نژاد رای دادید.

تقوی: بله من با آقای مهدوی مشورتی کردم نظر آقای مهدوی آقای احمدی نژاد بود.

مجری: آخرین سوالم این است آقای ناطق چرا از جامعه‌ی روحانیت استعفا داد؟

تقوی: استعفا نداند، نمی‌آیند. آقای ناطق‌ یک ایراداتی دارد به جامعه، ایشان‌ یکی از ایرادهایش این است که در جریان انتخابات که آقای احمدی نژاد در آن مصاحبه حرف زد به من ظلم شد. چیزی من از ایشان شنیدم و جامعه‌ی روحانیت از من دفاع نکرد، شما باید از عضو قدیمی این جامعه دفاع می‌کردید، حالا در جامعه هم مطرح شد که آیا هر عضوی از جامعه در بیرون در کارهای سیاسی کاری انجام دهد شورای مرکزی دفاع کند‌ یا نه؟ بحث‌های زیادی شد، آن جا مسائل آقای هاشمی هم مطرح شد. آقای هاشمی هم عضو جامعه هستند. البته به صورت کلی آن مسئله را ما به آن شکل اعلامیه دادیم و حتی آقای مهدوی با خود آقای احمدی نژاد هم صحبت کرد. به این شکل ما قبول نداریم که بیاییم در تریبون‌ها اسامی افراد را مطرح کنیم که خود آقای مهدوی هم در جلسه مطرح کردند.

مجری: پاسخ آقای احمدی نژاد نبود؟

تقوی: نمی‌دانم چیزی نگفتند آقای مهدوی. گفت در مرقد امام هم‌ یک جلسه‌ای بود آقای احمدی نژاد را دیده بود و گفته بود. ما هم اطلاعیه به صورت کلی دادیم ولی آقای ناطق نظرش این بود که بیشتر بیایند دفاع بکنند شورا به‌ یک جمع بندی نرسید کارهای جمعی این است.