شنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۳ ۱۶:۵۵
جوابیه حجت الاسلام میرلوحی به سایت تابناک:
به عنوان نوه آن بزرگوار به طرح مستند و اصولی نظرات ایشان و خاطرات خویش از مرحوم آیت الله مهدوی کنی پرداختم

چندی پیش، تابناک گزارشی انتقادی با تیتر «آقای مهدوی‌ کنی دل خوشی از آقای هاشمی رفسنجانی نداشت!» که بر گرفته از مصاحبه نوه دختری آیت الله مهدوی کنی با یکی از رسانه‌ها بود، نوشت…

به گزارش خبرنامه صادق به نقل از تابناک، چندی پیش، تابناک گزارشی انتقادی با تیتر «آقای مهدوی‌ کنی دل خوشی از آقای هاشمی رفسنجانی نداشت!» که بر گرفته از مصاحبه نوه دختری آیت الله مهدوی کنی با یکی از رسانه‌ها بود، نوشت.

«در روزهای اخیر برخی از رسانه‌ها، با ‌مصاحبه با نوه دختری کم و سن و سال حضرت آیت‌الله، مطالبی را به نقل از وی درباره نظر ایشان درباره برخی از بزرگان انقلاب ‌منتشر کرده‌اند؛ نقل قولی که این را هم نمی‌شود تأیید کرد.

در قسمتی از مصاحبه نوه دختری آیت‌الله با یکی از سایت‌ها می‌خوانیم: «ببینید آقای مهدوی دل خوشی از آقای هاشمی و برخی دوستان قدیمی که اسم آن‌ها در مناظرات آمد نداشتند. اگر داشتند اصلا چرا وارد مجلس خبرگان شدند؟ اگر کسی بگوید ایشان دل خوشی از این افراد داشت، قطعا دروغ گفته است».

هرچند ممکن است، عبارت مذکور از نوه دختری، حضرت آیت‌الله مهدوی، برای عده‌ای خوشایند و برای عده‌ای ناخوشایند باشد، ‌اصالتا نقل چنین مطالب که جایی ذکر نشده و اکنون توسط جوانی که چندان تجربه‌ای هم در سیاست ندارد نقل می‌شود، شایسته نیست.

شاید برای نقل خاطرات و نظرات، آیت‌الله، اکنون واجب‌تر از همه فرزند ایشان، سعید آقا مهدوی کنی باشد که هم به لحاظ سنی و تجربه سال‌ها در کنار پدر محترمشان بوده‌اند و گویا صلاح دیده‌اند که در این باره سکوت کنند. حضرت آیت‌الله باقری کنی، اخوی فاضل ایشان هم که همه عمر را در کنار آیت‌الله بوده‌اند، نیز چنین رویه‌ای را پیش گرفته‌اند و نقلی، متفاوت از آنچه ایشان در طول حیاتشان ابراز کرده‌اند، منتقل نکرده‌اند.

علاوه بر این دو بزرگوار، حجت‌الاسلام میر لوحی، داماد آیت‌الله هم سال‌ها در کنار ایشان بوده ‌و مسئولیت دفتر ایشان را بر عهده داشته است. وی نیز تا کنون در این بار‌ه چنین رویه‌ای را اتخاذ نکرده است.

لذا به نظر می‌رسد، ‌افراد کم سن و سال‌تر از خانواده آیت‌الله نیز بهتر است در این زمینه احتیاط‌ بیشتری به خرج دهند و در گفت‌وگو با رسانه‌ها، جانب حزم را دور نگه دارند تا مبادا در این میان با ناپختگی، سخنی ‌بر زبان برانند که دور از شأن مرحوم آیت‌الله و سیر عملی ایشان در حیات مبارکشان باشد.

پس از انتشار این گزارش انتقادی، محمد حسین میرلوحی، نوه مرحوم آیت الله مهدوی، جوابیه‌ای برای تابناک فرستاده است. تابناک متن کامل این جوابیه را منتشر می‌کند.

بسم الله الرحمن الرحیم

مدیر مسئول محترم سایت تابناک
باسلام:

خواهشمند است جوابیه اینجانب (سید محمد حسین میرلوحی) را طبق قانون مطبوعات در اولین فرصت و در‌‌ همان صفحه مربوطه درج نمائید:

۱ ـ اخیرا رسانه اینترنتی خیبر آنلاین به مناسبت چهلمین روز درگذشت حضرت آیت الله مهدوی کنی پس از پیگیری‌های مکرر با اینجانب مصاحبه‌ای صورت داد. بنده نیز به عنوان نوه آن بزرگوار به طرح مستند و اصولی نقطه نظرات و خاطرات خویش از مرحوم آیت الله مهدوی کنی پرداختم. بدیهی است این مصاحبه که متکی بر اصول حرفه‌ای یک گفت و شنود سیاسی با یک رسانه ارزشی است موافقین و مخالفین خود را داراست.

۲ ـ با عنایت به فرضیه اعتدال گرایی و اخلاقمداری در جامعه امروز ما که برخی آنرا یک راهبرد نجات بخش ملی برای حل و فصل معضلات جاری جامعه بر‌می‌شمرند، حداقل توقع بنده نقادی و برخورد معقول رسانه‌ای با سخنان اینجانب بود. معذلک برخلاف انتظار با تهاجمی خارج از آداب رسانه‌ای برعلیه شخصیت خویش روبرو شدم. این برخورد هدف دار نخست در سایت تابناک و به دنبال آن در روزنامه ایران پی گرفته شد.

۳ ـ تصدیق می‌فرمایید این برخورد غیراصولی با شخصیت مصاحبه شونده بدون در نظر داشتن و نقد سخنان مستند بنده تنها یادآور تکنیک‌های ژورنالیستی غربی است که از فقدان اخلاق حرفه‌ای در عرصه مطبوعاتی خود رنج می‌برد.

۴ ـ مایه بسی تعجب است در حالی که هر ایرانی مسلمان با هر گرایش و سطح فکری و سن و سال سیاسی قادر به طرح آزادانه آرا و عقاید خویش در چارچوب احکام اسلام است بر چه اساس و منطق سیاسی سایت تابناک اینجانب را توصیه به سکوت سیاسی نموده و محروم سازی یکی از نزدیک‌ترین و وفادار‌ترین علاقه‌مندان به نظام را اولویت و استراتژی رسانه‌ای خود می‌نماید.

۵ ـ حضور گرم، صادقانه و مسئولیت پذیر جوانان همواره یکی از شالوده‌ها و سنت‌های سیاسی دیرین انقلاب اسلامی از اوان شکل گیری انقلاب شکوه‌مند اسلامی به رهبری امام خمینی (ره) و حضرت آیت الله امام خامنه‌ای مقام معظم رهبری تا کنون بوده است. امری که همواره موجبات پویایی و تعالی انقلاب را پدید آورده است. بدیهی است مخالفت با این حضور و پتانسیل بی‌بدیل زیر هر عنوان و اندیشه‌ای صورت پذیرد امری سؤال برانگیز و خارج از منطق سیاسی است.

۶ ـ از آنجایی که مرقومه تابناک تلویحا حقیر را متهم به بیان موضع پنهان آیت الله در قبال آقای هاشمی می‌کند و کنایتا بنده را متهم به خاطره سازی می‌کند (کاری که این روز‌ها اتفاق می‌افتد)، ذکر این نکته ضروری است که حقیر یک موضع کاملا بدیهی و روشن حضرت آیت الله مهدوی را بیان کردم که عجیب است عده‌ای نخواستند آن را باور کنند. استدلال بنده هم این بود که حضرت آیت‌الله مهدوی‌‌ که در طول تاریخ انقلاب به اعتراف دوست و دشمن ابدا به دنبال پست و مقام نبود و از سوی دیگر در آن ایام مریضی بدی را تجربه می‌کردند چرا وارد مسأله ریاست خبرگان رهبری شدند؟ و استدلال بنده امری کاملا عیان و روشن‌تر از روز بود که اگر باز کسانی بخواهند این موضع را خدشه دار کنند چون بخش مهمی از تاریح انقلاب را بنای بر تخریب داشته‌اند، مجبور به تبیین برخی دیگر از مواضع آیت‌الله مهدوی خواهم شد. از طرف دیگر خاطر‌نشان می‌شود که ما به تاسی از حضرت آیت‌الله مهدوی ابدا راضی به تخریب سرمایه‌های قدیمی انقلاب نیستیم و این قسمتی از مصاحبه بود که در سایت مارالذکر سانسور شده بود.

۷ ـ در پایان این سؤال از سایت تابناک و… که مدعی ژورنالیسم حرفه‌ای و مسئولانه هستند همچنان باقی است که آیا به لحاظ حرفه‌ای گزارش و نقل یک خبر و یا مصاحبه به صورت گزینشی و حذف مقدمه و مؤخره آن مبین حرکت در مسیر ژورنالیسم حرفه‌ای است یا اینکه نیم نگاهی هم به هدف گذاری خاص سیاسی دارد!

سید محمد حسین میرلوحی

کارشناس ارشد معارف اسلامی و حقوق عمومی

نظرات
 1. علمهدى
  ۲۹ آذر ۱۳۹۳

  سلام
  ایشون کى کارشناس ارشد شدن؟
  کسى که واحد داره و هنوز دفاع نکرده ممکنه …؟!!!!

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. هه هه
  ۰۱ دی ۱۳۹۳

  حجه الاسلام و المسلمین محمدحسین میرلوحی استاد حوزه و دانشگاه!!!

  Thumb up 0 Thumb down 0

 3. مرادی
  ۰۱ دی ۱۳۹۳

  با سلام
  آقا حسین قبول کن که سوتی دادی

  Thumb up 0 Thumb down 0

 4. بلگوریان
  ۰۱ دی ۱۳۹۳

  حسین جان. تابناک که الکی صحبت نمی کنه
  به هر حال شما این صحبت ها رو انجام دادید و این تابناک بنده خدا هم نکته نظرات شما رو بیان کردن
  به هر حال این دفعه رو اشکال نداره اما برای دفعات بعدی حواست رو جمع کن

  Thumb up 0 Thumb down 0

 5. فرج پور
  ۰۱ دی ۱۳۹۳

  احسنت به آقا فرید

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • سیفی
   ۰۳ دی ۱۳۹۳

   آقای فرج پور از شما انتظار نداشتم

   Thumb up 0 Thumb down 0

   • حاکمی
    ۰۳ دی ۱۳۹۳

    سلام
    اتفاقا من با نظر آقای فرج پور موافقم
    بنده خدا مگه چی گفته

    Thumb up 0 Thumb down 0

    • بهادران
     ۰۳ دی ۱۳۹۳

     دوستان قدری سعه صدر داشته باشند
     باید مثل ابتدای انقلاب همه متحد باشیم
     نه اینکه صرفا دعوا کنیم

     Thumb up 0 Thumb down 0

     • افرادی
      ۰۳ دی ۱۳۹۳

      به نظرم این نظر شما قدری بدبینانه گفته شده

      Thumb up 0 Thumb down 0

 6. عزیزی
  ۰۱ دی ۱۳۹۳

  بابا این سایت تابناک هم چون حاج اقا از محسن رضایی حمایت نکرده توهین می کنه
  تابناک متاسفم
  خیلی کوچیکی

  Thumb up 0 Thumb down 0

 7. ..................................
  ۰۱ دی ۱۳۹۳

  ایشون رییس اینده دانشکده حقوقن
  شک نکنید

  Thumb up 0 Thumb down 0

 8. پیره
  ۰۱ دی ۱۳۹۳

  قبول کنید که اشتباه کردید اقای …… میرلوحی(جای خالی رو خود دوستان پر کنند)

  Thumb up 0 Thumb down 0

 9. خودی
  ۰۱ دی ۱۳۹۳

  خدا رحمت کند کسی رو که حد و اندازه خودشو بدونه

  Thumb up 0 Thumb down 0

 10. دانشگاه امام صادقی
  ۰۲ دی ۱۳۹۳

  به به . چه نظرات دلنشینی دوستان به این مطلب داشتند.خداخیرشان دهد.
  آدم گیر گرگ بیابان بیافتد ولی گیر دانشجویان یک مکانی در مریخ نیافتد…

  Thumb up 0 Thumb down 0

 11. غفاری
  ۰۳ دی ۱۳۹۳

  سلام
  خامی کردی فرید
  به نظرم نباید این طور صحبت می کردی

  Thumb up 0 Thumb down 0

 12. فارغ التحصیل
  ۰۳ دی ۱۳۹۳

  آقا فرید شما هنوز یه دانشجوی ساده هستی که تنها مزیتت انتساب به ایت الله مهدوی بود همین! وقتی بزرگانی چون آیت الله باقری و آقاسعید و پدرتون هستن شما حق نداری خامی کنی و اظهارنظر کنی …
  تواضع داشته باش! قرار نیس برداشت‌های خودت رو تو رسانه‌ها جار بزنی!! این کارها شائبه تلاش برای معروف شدن داره! بهتره مثل نوه‌های دیگر بزرگان فقط و فقط درس و مشقتو بنویسی همین! الان برا شما خیلی زوده مصاحبه کنی و جوابیه بنویسی وو
  ضمنا درباره تعبیر دیگر بزرگان که نوشتم به حضرت آقا مراجعه کن! خیلی ها فرزندان ایشان رو هم نمی شناسن! چه برسه به نوه! نه آقای مهدوی بالاتر از رهبری است و نه شما بالاتر از فرزندان ایشان!
  موفق باشی# ببخشید که صریح گفتم

  Thumb up 0 Thumb down 0