پنج شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۳ ۱۱:۵۸
آیا حضور امام صادقی ها در بورس پایدار می ماند؟!
رفت و آمد امام صادقی ها در سازمان بورس و اوراق بهادار/ فطانت فرد کیست و چه سوابقی علمی و اجرایی دارد؟/ از حضور در ایران خودرو تا هیات مدیره بانک ها

ساختمان سازمان بورس و اوراق بهادار در حوای میدان ونک مکانی بسیار آشنا برای بسیاری از امام صادقی هاست و از حدود ۹ سال قبل تاکنون تعداد زیادی از دانش آموختگان دانشگاه(به خصوص در رشته های اقتصاد و مدیریت) این مکان را برای کار خود انتخاب می کنند.

به گزارش خبرنامه صادق،ساختمان سازمان بورس و اوراق بهادار در حوای میدان ونک مکانی بسیار آشنا برای بسیاری از امام صادقی هاست و از حدود ۹ سال قبل تاکنون تعداد زیادی از دانش آموختگان دانشگاه(به خصوص در رشته های اقتصاد و مدیریت) این مکان را برای کار خود انتخاب می کنند.

سال ۸۵ بود که دکتر علی صالح آبادی سکان داری این سازمان را بر عهده گرفت و تحولات عظیمی در آن ایجاد کرد و اگرچه که طی این سالها بعضا شاهد روزهای بسیار بدی برای بورس بودیم اما حال عمومی بورس طی ۹ سال مدیریت صالح آبادی بسیار خوب ارزیابی می شود و شاخص بورس نیز طی روزهای حضور انبوه امام صادقی ها غالبا امیدوارکننده بوده است.1

اما این روزها قرار است علی صالح آبادی، کرسی ریاست سازمان بورس پس از گذشت حدود ۹سال تحویل به مدیری دیگری از دانش آموختگان دانشگاه امام صادق (ع) و تربیت مدرس تحویل دهد و این مدیر رزومه خودرویی و بانکی قابل تاملی دارد.

 

محمد فطانت فرد که در کارنامه شغلی خود عضویت در هیأت مدیره و معاون امور اعتباری و نظارت بر مصارف بانک ملی ایران و همچنین عضویت در هیأت مدیره و قائم مقامی بانک پارسیان ، مدیرعاملی شرکت تأمین سرمایه لوتوس پارسیان، مدیرعاملی شرکت ساپکو، قائم مقامی مالی و اقتصادی ایران خودرو را دارد، قرار است در کرسی ریاست سازمان بورس بنشیند.

 

این رزومه نشان می دهد که فطانت فرد در این سالها گوشه چشمی به بازار سرمایه داشته و وزنه فعالیت در صنعت خودرو، وی را از بازار سرمایه فارغ نکرده است.

بازار سرمایه در روزهایی دستخوش این تغییرات می شود که خوش بینی های فعالان بازار از نتایج مذاکرات که همواره اصلی ترین متغیر تاثیرگذار این روزهایش بوده، رضایت بخش نبوده و کاهش های چشم گیر شاخص کل، عرصه را برای سهامداران بسیاری تنگ کرده است.

محمد فطانت فرد نیز از دانش آموختگان دانشگاه امام صادق (ع) است. وی دکترای مدیریت (تحقیق در عملیات) از دانشگاه تربیت مدرس داشته و فوق لیسانس پیوسته مدیریت مالی از دانشگاه امام صادق (ع)را دارا است.

8eddc4b0895231bbf7f506e7d72e890b_L

سوابق شغلی دکتر فطانت فرد به آنچه گفته شد، ختم نمی شود، گفتیم که وی قائم مقام مدیر عامل گروه صنعتی ایران خودرو در امور اقتصادی و مالی، معاون مالی مدیر عامل شرکت طراحی و مهندسی و تامین قطعات ایران خودرو (ساپکو)، معاون مالی مدیر عامل شرکت مگاموتور سایپا، مدیر عامل شرکت ساپکو بوده است اما فطانت فرد همچنین مدیر عامل، رئیس، نایب رئیس و یا عضو هیات مدیره شرکتهای متعددی از جمله: فرآوری و ساخت قطعات خودرو، مهرکام پارس، چرخشگر، بحران محور سایپا ، الکا خودرو، ایتراک، منطقه ویژه اقتصادی فارس (شرکت توسعه صنایع و صادرات فارس)، همانند سازبافت، تکلان توس و عضو هیات مدیره و معاون امور اعتباری و نظارت بر مصارف نیز بوده است.

سوابق پژوهشی فطانت فرد

اما رئیس جدید تالیفات و پژوهش هایی هم در کارنامه دارد که می توان به تالیف کتاب اوراق اختیار معاملیه (Option) در بازار سرمایه ایران (موسسه تحقیقات پولی و بانکی، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران) اشاره کرد. همچنین چاپ مقالات در مجله‌های پژوهشی نیز از دیگر فعالیت های رییس جدید است.

همچنین فطانت فرد از پایان نامه ارشد خود با عنوان «ارزش زمانی پول از دیدگاه مدیریت مالی و فقه جعفری» در سال ۷۶ دفاع کرد.

در چکیده پایان نامه فطانت فرد آمده است:

«هدف از این رساله، بررسی تطبیقی ارزش زمانی پول در مدیریت مالی و فقه جعفری و پاسخ یابی این سوال است که آیا کارکردهای ارزش زمانی پول در مدیریت مالی منع شرعی دارد؟ تحقیق حاضر با استفاده از روش کتابخانه‌ای انجام یافته و مباحث آن در پنج فصل تنظیم شده است.

فصل اول اختصاص به کالبد شناسی موضوع تحقیق دارد. در این فصل مباحثی پیرامون ارزش، بازار پول و سرمایه و … ارائه می شود.

فصل دوم، به بررسی نظریه ارزش زمانی پول می پردازد. در فصل سوم، آراء فقها و اندیشمندان غیر فقیه در مورد موضوع بررسی شده و مقارنه و تطبیقی بین مفاهیم و آراء فقهی صورت می گیرد.

در فصل چهارم، دیدگاهی در ارزیابی پروژه و تخصیص منابع در فرض عدم قبول مفهوم ارزش زمانی پول و مساله تنزیل از زبان قائلین به رد مفاهیم مزبور ارائه می شود و درآن پیشنهاد جایگزین برای مفهوم ارزش زمانی پول و مساله تنزیل در صورت عدم قبول مفاهیم مزبور ارائه می شود و نحوه تخصیص منابع در فرض عدم وجود “بهره” مورد توجه قرار گیرد.

سرانجام، فصل پنجم به نتیجه گیری از مباحث ارائه شده می پردازد. براساس یافته های تحقیق، مفهوم ارزش زمانی پول و مساله تنزیل در بازار سرمایه موضوعا” از مفهوم ربا خارج است و ظاهرا” مستلزم آن نمی باشد و مفاهیم ارزش زمانی پول در شرایط تورم به دلیل کاهش قدرت خرید پول عقلا” ثابت است و درتصمیم گیریها می توان از نرخ تورم به عنوان یکی از عناصر نرخ تنزیل استفاده نمود. البته قبول مفهوم ارزش زمانی پول در شرایط تورم مستلزم قبول ضمان کاهش قدرت خرید پول نیست.

باتوجه به حرمت ربا و لاجرم عدم وجود معیار خارجی (مانند بهره در سیستم سرمایه داری) در ارتباط با تخصیص منابع و حد بهینه سرمایه گذاری که از اهداف اصلی بحث ارزش زمانی پول و مساله تنزیل می باشد باید گفت که نرخ سوددهی منتظره پروژه ها با مقایسه با یکدیگر انتخاب می گردند و در این مورد نیازی به نرخ بهره نخواهد بود»
علی صالح آبادی نیز از دانش آموختگان دانشگاه امام صادق (ع) است وی از سال ۱۳۸۵ تاکنون، به مدت حدود هشت سال و نیم سال، در سمت رییس سازمان بورس و اوراق بهادار فعالیت داشته وی تنها مدیری بود که با تغییر دولت همچنان در کرسی خود ماند و در این سالها دستاوردهای قابل توجهی برای بازار سرمایه داشت.

علی صالح آبادی (زاده ۱۳۵۷، سبزوار) نخستین رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ، دارای مدرک کارشناسی ارشد معارف اسلامی و مدیریت مالی از دانشگاه امام صادق و دکتری مدیریت مالی از دانشگاه تهران، و عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق است.

وی در کارنامه خود ریاست هیئت مدیره و سازمان بورس و اوراق بهادار (از ۱۳۸۵ تاکنون)،دبیرکل سازمان کارگزاران بورس اوراق بهادار تهران (سابق) (۱۳۸۵ـ۱۳۸۴)،سرپرست بورس منطقه‌ای کرج (۱۳۸۴-۱۳۸۳)و سابقه فعالیت در بخش ارزیابی سهام شرکت سرمایه‌گذاری غدیر را دارد .

به نظر می رسد که این تغییر مدیریتی، تحول خاصی در ساختار سازمان بروس و بدنه آن ایجاد نمی کند و دانش آموختگان دانشگاه همچنان در این سازمان ماندگار خواهند بود.

نظرات
  1. Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_query() in /home2/isunews/public_html/wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php:219 Stack trace: #0 /home2/isunews/public_html/wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php(457): ckrating_get_rating('5021') #1 /home2/isunews/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(288): ckrating_comment_class(Array, '', '5021', Object(WP_Comment)) #2 /home2/isunews/public_html/wp-includes/plugin.php(203): WP_Hook->apply_filters(Array, Array) #3 /home2/isunews/public_html/wp-includes/comment-template.php(525): apply_filters('comment_class', Array, '', '5021', Object(WP_Comment), NULL) #4 /home2/isunews/public_html/wp-includes/comment-template.php(430): get_comment_class('', Object(WP_Comment), NULL) #5 /home2/isunews/public_html/wp-content/themes/pardis/functions.php(75): comment_class('') #6 /home2/isunews/public_html/wp-includes/class-walker-comment.php(174): wordpressapi_comments(Object(WP_Comment), Array, 1) #7 /home2/isunews/public_html/wp-includes/class in /home2/isunews/public_html/wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219