شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۳ ۱۵:۰۸
نگاهی به معاونت پژوهشی دانشگاه امام صادق(علیه السلام):
معاونت پژوهشی دانشگاه امام صادق؛ از رسالت های مهم تا کسب موفقیت و ساختاری غیرچابک

بدون شک یکی از معاونت های های دانشگاه که نقشی اساسی در تحقق و نشان دادن این راهبرد دارد، معاونت پژوهشی دانشگاه است که با دارا بودن ساختاری مشخص، می بایست تولیدی های علمی دانشگاه را به منصه ظهور برساند.

خبرنامه صادق:دانشگاه امام صادق(ع) که از ابتدای تاسیس خود تا کنون هدفی مشخص را دنبال کرده است و مقام معظم رهبری نیز در دیدار سال ۸۴ یک راهبرد مهم را برای آن تعیین نمودند که عبارت بود از «مرجعیت علمی» دانشگاه امام صادق(علیه السلام) برای دانشگاه های ایران و جهان، می بایست دارای خروجی های پژهشی موثر و کاربردی باشد.

بدون شک یکی از معاونت های های دانشگاه که نقشی اساسی در تحقق و نشان دادن این راهبرد دارد، معاونت پژوهشی دانشگاه است که با دارا بودن ساختاری مشخص، می بایست تولیدی های علمی دانشگاه را به منصه ظهور برساند.

رسالت معاونت پژوهشی دانشگاه

بدیهی است که یکی ابتدایی ترین رسالت های این معاونت، ریل گذاری در جهت پژوهش محورکردن فرآیندهای آموزشی میباشد چرا که در غیر این صورت، آموزش صرف در صورتی که به تولیدات پژوهشی منتهی نشود معمولا بلااستفاده باقی می ماند.

در آخرین حکم صادر شده از سوی ریاست سابق دانشگاه امام صادق(ع) برای معاون پژوهشی دانشگاه، خطاب به دکتر پیغامی آمده است:

«با برنامه کوتاه و بلند مدت و با توکل به خداوند متعال و استفاده از کلیه امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری موجود زمینه رشد و ارتقاء توان پژوهشی و پژوهشگری دانشگاه را فراهم آورید. نشر آثار دارای اولویت و منطبق با مأموریت در دانشگاه، اثربخشی بیش از پیش فعالیت‌های پژوهشی اعضاء هیأت علمی و استفاده بهتر از توان جذب دانش‌آموختگان فاخر، موفق و کار بلد با هدف تربیت نیرو و تولید محتوا از اولویتهای آن حوزه مسئولیتی به شمار می‌رود.»

ساختار کوچک و نه چندان کارآمد

معاونت پژوهشی دانشگاه امام صادق دارای ساختاری نسبتا مناسب است و نمودار سازمانی آن نیز نشان از سازمانی کوچک دارد که در صورت بهره وری مناسب نیروها، می توان بیش از پیش از آن بهره برد.

معاونت پژوهشی

اداره انتشارات، مرکز تحقیقات دانشگاه و… از جمله اجرای این ساختار است که بیش از سایر اجزا به چشم می خورد و متاسفانه باید گفت که به نظر می رسد بهره وری نیروها در این معاونت نیز مانند سایر معاونت ها آن چنان که باید مناسب نیست و با دیدن حجم زیاد کارمندان نسبتا بی کار در ادرات این معاونت، لزوم چابک سازی آن بیش از پیش به چشم می خورد.

انتشارت دانشگاه امام صادق؛ تبلور تلاش های علمی دانشگاه

انتشارات دانشگاه که از جمله زیر مهم ترین زیر مجموعه های مهم این معاونت می باشد، به واقع ویترینی از تلاش های علمی دانشگاه است و علی رغم میزان کمی تولیدات و انتشار بیش از ۵۲۰ عنوان کتاب تاکنون(لازم به ذکر است که انتشارات دانشگاه تهران با وجود قدمت ۷۰ ساله، در حوزه علوم انسانی تاکنون کمتر از ۶۰۰ عنوان کتاب در حوزه علوم انسانی منتشر کرده است)، به دلیل عدم برقراری رابطه مناسب با بازار کتاب، هنوز آن چنان که باید به چشم نمی آید و لازم است که بیش از این شناخته شود.

Untitled

هنوز هم در خیابان انقلاب و حوالی میدان انقلاب، یک ساختمان به نام فروشگاه انتشارات دانشگاه امام صادق(ع) به چشم نمی خورد تا محصولات پژوهشی دانشگاه در معرض دید جامعه علمی کشور قرار گیرد و هم اکنون مهم ترین پل ارتباطی موجود میان انتشارات دانشگاه و جامعه علمی کشور، یک اتاق در کنار روابط عمومی دانشگاه و سایت اینترنتی http://ketabesadiq.ir می باشد.

مقام های کسب شده توسط انتشارات دانشگاه امام صادق(ع)

با وجود آنکه از زمان فعال شدن انتشارات دانشگاه زمان بسیاری نمی گذرد و این قسمت در زمان تصدی دکتر افتخاری به عنوان معاون پژوهشی دانشگاه، بیشترین میزان تولیدات را به خود دید، اما تاکنون موفقیت هایی نیز کسب کرده است.

مرحوم آیت الله مهدوی کنی(ره) در مراسم رونمایی از پانصدمین کتاب انتشارات

مرحوم آیت الله مهدوی کنی(ره) در مراسم رونمایی از پانصدمین کتاب انتشارات

برای نمونه کتاب «ایمان در قرآن کریم مفهوم و گونه‌ها» تألیف سید مجتبی رضوی طوسی و کتاب «فقه قرآنی با نفس رحمانی» تألیف علیرضا خیرالهی کوهانستانی از انتشارات دانشگاه امام صادق علیه‌السلام به عنوان برگزیده‌های بخش علوم قرآنی حوزه دین در هفتمین دوره «جایزه ملی گام اول» معرفی شدند.

همچنین در دومین جشنواره ادبی شهید آوینی (کتاب سال مقاومت)، انتشارات دانشگاه امام جعفر صادق به دلیل حضور اثرگذار و مداوم و همچنین نشر آثار درخور توجه در حیطه‌های تالیف و ترجمه به عنوان ناشر برگزیده دومین جایزه ادبی شهید آوینی معرفی شد.

ارتباط با مجلات و پایگاه های اینترنتی علمی

از جمله مزیت های مهم دانشگاه، دسترسی دانشجویان به مهم ترین پایگاه های اینترنتی علمی جهان است که جهت استفاده هر چه بهتر دانشجویان از جدیدترین تولیدات حوزه علوم انسانی در جهان تدارک دیده شده است و دانشجویان می توانند از این امکان مهم علمی به صورت رایگان استفاده کنند.

ناگفته نماند که این امکان مهم از سوی دانشجویان با استقبال چندانی روبرو نیست و با وجود ارائه این خدمت علمی مهم از سوی معاونت پژهشی، این ظرفیت دانشگاه تقریبا بلااستفاده باقی مانده است.

سایت اینترنتی نامناسب معاونت پژوهشی

در کنار همه موفقیت ها و تلاش ها اما سایت این معاونت(با توجه به اهمیت از پیش گفته شده) در سطح بسیار نازلی قرار دارد و از جمله نقاط ضعف این معاونت به شمار می آید و سر زدن با آن مخاطبرا جذب نمی کند، بماند که لینک مهمی چون مرکز تحقیقات اساسا فعال نمی باشد.

به نظر می رسد که با توجه به خلاهای موجود راه پر فراز و نشیبی پیش روی معاون پژوهشی جدید دانشگاه باشد و البته با سابقه ی مناسبی که از ایشان در سایر قسمت های دانشگاه وجود دارد، انتظارات فراوانی نیز از سوی دانشجویان در جهت بهبود عملکرد این معاونت مطرح است.

 

نظرات
 1. ...
  ۲۴ آبان ۱۳۹۳

  از کجا میگید کسی از پایگاه های اطلاعاتی استفاده نمی کنه؟ چرا همه را با خود قیاس می کنید؟ اصلا مگه چقدر وقته که دانشگاه در این پایگاههای جدید عضو شده؟ اگه پایگاه خوب باشه همه استفاده می کنند. نه مثل Jstore که مقالاتش معمولا قدیمیه … .

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. ناشناس
  ۲۵ آبان ۱۳۹۳

  خداییش انتشارات دوران آقای باقریان خوب کار کرد.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 3. دانشجو
  ۲۵ آبان ۱۳۹۳

  دیداری شنیداری دانشگاه یه آرشیو بسیار قوی از کلاسها، سخنرانی ها و جلسات علمی بسیار قوی داره که نه اطلاع رسانی درستی راجع بهش می شه. نه برنامه ای برای استفاده و انتشارش داره…
  ای کاش یه زمینه ای برای استفاده از اینها میشد.
  مرجعیت از همین گام های کوچیک شروع میشه.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 4. بنی اسد
  ۲۵ آبان ۱۳۹۳

  سلام علیکم
  ۱- این ساختار خیلی خیلی قدیمی است که منتشر شده است. فکر کنم اوایل ۸۰ در حال حاضر ذیل معاونت پژوهشی سه اداره کل ( پژوهش و نشر، کتابخانه و فناوری اطلاعات( که خود دارای ۴ اداره فناوری اطلاعات،کتابخانه، اطلاع رسانی،‌ و رسانه) و مرکز تحقیقات(‌در جایگاه یک اداره کل)) فعالیت می کنند و البته پروژه ساختار نیز در جریان است.
  ۲- از نیمه خرداد تا نیمه تیرماه امسال ۱۹ پایگاه اطلاعاتی را به صورت آزمایشی برای دانشجویان گرامی ( دقت کنید فقط یک ماه) مشترک شدیم. شاید باور نکنید( البته مستنداتش موجود است)‌ در این مدت ۶۰۰۰ مقاله دانلود شد که شرکت مذکور ما را در ردیف سطح یک دانشگاهها (‌همچون دانشگاه تهران و … با آن تعداد جمعیت قرار داد و مطالبه مبلغ معادل دانشگاههای فوق را داشت).
  ۳- در حال حاضر هم دانشگاه از طریق دو شرکت به بیش از ۶۰ پایگاه اطلاعاتی دسترسی دارد البته فقط در دانشگاه قابل استفاده است. آدرس این دو پایگاه در دانشگاه عبارت است از:
  sciencedoc.info
  isu.articlegate.ir
  نامه ها و استقبال از این پایگاهها هم بالاست. ضمنا برخی از پایگاهها برای اولین بار در ایران و برخی برای اولین بار در دانشگاه به ارائه خدمت می پردازند.
  ۴- در معاونت پژوهشی ۴ پروژه بزرگ فقط در بخش کتابخانه در حال انجام است:
  ۴-۱٫ پروژه اینترنت و پهنای باند دانشگاه که با سرور لینوکس و نرم افزار آی بی اس بیش از ۱۶۰۰ کاربر فعال را خدمت رسانی می کند. ( برای استقرار این پروژه بیش از ۲۰ نفر و چندین شرکت برتر فناوری در ارتباط بودند) در برخی موارد سرعت تا ۴۰ برابر افزایش یافته و حداقل سرعت تخصیص داده شده ۳مگابیت! است. و البته همه ابزارها همچون تبلت و موبایل هم به اینترنت وصل می شوند. (‌البته بد نیست کاربران طنز شما رو هم دوباره مرور کنند!
  http://isunews.ir/4391/%d8%a7%d8%b2-%d8%ad%d9%85%d9%84%d9%87-%d8%a8%d8%af%d8%a7%d9%81%d8%b2%d8%a7%d8%b1%d9%87%d8%a7-%d8%aa%d8%a7-%d9%82%d8%b7%d8%b9-%da%a9%d9%86-%d9%88-%d9%88%d8%b5%d9%84-%da%a9%d9%86-%d8%a7%db%8c%d9%86/
  ۲-۴٫ پروژه نظام اراستگی کتابخانه با چندین هزار ساعت کار شبانه روزی که البته خبر آن در این خبرنامه هم منتشر شد.
  ۳-۴٫ پروژه اتوماسیون اداری دانشگاه که به حول و قوت الهی از امروز اجرای آن (‌البته مطالعات از تیرماه کلید خورده بود با مدیریت آقای دکتر عطاردی) کلید خورد. امیدواریم که در این پروژه بزرگ هم سربلند بیرون آمده و بتوانیم تمامی فرایندها و فعالیتهای دانشگاه به همت همکاران دلسوز تحت وب و خودکار شده و در وقت همه عزیزان صرفه جویی قابل توجه صورت گیرد.
  ۴-۴٫ طرح تحول رسانه ای دانشگاه با افق های بلند و ان شاالله تحول واقعی برای نمایش دانش و حکمت دانشگاه در عرصه داخلی و جهانی
  ۵-۴٫ نرم افزار پارس آذرخش و تحول بزرگ در ارائه خدمات دیجیتال ( کتاب،‌مقاله، پایان نامه و ۶۰۰۰ فیلم و صوت آرشیوی دانشگاه) (‌در حال اجراست) و ان شاالله خدمات بیشتر برای یاران صادق و رهروان راه حضرت آیت الله مهدوی (‌رضوان اله علیه)

  خبر فوق حتی چهره ای ۵ درصدی از پژوهش فعلی را به نمایش نگذاشته است. و امیدواریم در خبرهای تخصصی بعد هر یک از خدمات این حوزه موشکافی شده و در اختیار خوانندگان قرار گیرد.

  Thumb up 0 Thumb down 0

  • سردبیر
   ۲۵ آبان ۱۳۹۳

   با عرض سلام و ادب خدمت جناب آقای بنی اسد
   اولا از حسن توجه شما نسبت به خبرنامه صادق صمیمانه سپاسگزاریم

   دوما این اخلاق شایسته شما که نسبت به نظرات دانشجویان حساس هستید و به این نظرات احترام می گذارید و صبورانه به آنها پاسخ می دهید، به واقع خلقی ستودنی است که می تواند الگویی برای سایرین باشد(ان شالله)

   سوما ساختار معاونت که در مطلب فوق ذکر شده به نقل از سایت معاونت است و به نوعی این اشتباه از آنجا ناشی می شود.

   چهارم هم اینکه یقینا این مطلب و سایر مطالب خبرنامه عاری از عیب و اشتباه نیست و نظرات سازنده سایر بزرگوران در بهبود هر چه بهتر آن بهترین منبع و یاری رسان است.

   پنجم آنکه خبرنامه از اقبال معاونت ها و بخش ها به نیکی استقبال می کند و آماده انعکاس فعالیت های مثبت ایشان می باشد که این موضوع رغبت معاونت ها و مسئولان محترم دانشگاه را می طلبد و چنانچه این مهم محقق شود یقینا با شفاف سازی ابهامات فضای بهتر و سازنده ای شکل خواهد گرفت.

   در پایان از جنابعالی و سایر مسئولان دانشگاه دعوت می شود تا با انتشار فعالیت های خود، دانشجویان را در جریان فعالیت های دانشگاه قرار دهند و خبرنامه صادق آمادگی خود را در این جهت اعلام می نماید.

   و من الله توفیق

   سردبیر خبرنامه صادق

   Thumb up 0 Thumb down 0

 5. دانشجو
  ۲۶ آبان ۱۳۹۳

  سلام
  احسنت بر آقای بنی اسد
  خدا توفیقاتتون را زیاد کنه.

  Thumb up 0 Thumb down 0