دوشنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۳ ۰۹:۴۷
همه چیز در مورد دومین دوره «حاج احمد» به روایت سید مرتض احمد زاده:
این دوره به دنبال تقویت جناح مؤمن و جبهه حق در نبرد نرم است/ وجه تمایز این دوره تهیه پایان نامه است

اولین دوره تربیت مدیر تشکیلات فرهنگی-ولایی حاج احمد متوسلیان در شهریور ماه سال ۱۳۹۱ به مدت ۱۷ روز برگزار شد. مخاطبین این دوره مدیران فرهنگی کل کشور بوده اند که در مجموع ۱۱۰ نفر، پس از طی نمودن مراحل گزینش در این دوره حضور یافتند و…

به گزارش خبرنامه صادق به نقل از سایت مرکز تحقیقات بسیج دانشجویی،‌ برای آشنایی بیشتر با اهداف، کارکردها و ضرورت برگزاری دوره حاج احمد متوسلیان (۲) با سید مرتضی احمدزاده مسئول برگزاری این دوره به گفتگو نشستیم که مشروح این گفتگو را در زیر می خوانید.

هدف از برگزاری دوره حاج احمد متوسلیان ۲ چیست؟

امام خامنه ای مدظله العالی سال هاست که واژه شبیخون فرهنگی و جنگ نرم را به کار برده و به آن اشاره کرده اند. لذا باور به این که ما در جنگ قرار گرفته ایم بسیار مهم است. در این نبرد، مهم این است که دلسوزان نظام یقین حاصل کنند که ما در این جنگ قرار گرفته ایم، ابزار متناسب این جنگ را آماده نماییم، که بنابر گفته مقام معظم رهبری بهترین دفاع در این صحنه افزایش بصیرت است . یعنی دشمن را خوب شناختن و بعد راه های نفوذ دشمن و ابزارها و اهداف دشمن و خط خودی را به خوبی شناسایی کنیم. باید  خودی و غیر خودی ها و جبهه حق و باطل را بشناسیم و پا به پای رهبری حرکت کنیم.

در این عرصه نبرد یکی از مهم ترین مؤلفه ها، انجام کار تشکیلاتی و سازماندهی شده در مقابل این جبهه است.  دشمن اهمیت کار تشکیلاتی را می داند و با همکاری هم تلاش می کنند که به هدف های پست خودشان برسند ولی ما که خود را با هدف های عظیم تری می بینیم و داعیه مسلمان بودن را داریم این مهم را پشت گوش می اندازیم. ضعف تشکیلاتی باعث شده است که ما در جمع های خودمانی هم احساس یکی بودن فطرت هایمان را نکنیم و برخورد روح ها و بوجود آمدن یک شخصیت واحد اسلامی را احساس نکنیم. لذا باید برای نبرد به سمت یکی شدن برویم.

دوره حاج احمد متوسلیان به دنبال تقویت جناح مؤمن و جبهه حق در نبرد نرم است. در صدد آموزش افسران این جنگ، یعنی مسئولین تشکیلات های فرهنگی در سراسر کشور و در استان ها، است. این دوره بر این مبنا و با هدف افزایش سطح مدیران تشکیلات فرهنگی و هم افزایی و به اشتراک گذاشتن تجربیات بین مدیران فرهنگی کل کشور طراحی شده است و دنبال ارتقای و توانمندسازی آنان می باشد.

وجه تمایز این دوره با سایر دوره ها چیست؟

این دوره سبک زندگی عملی دارد و علاوه بر آن اساتید برجسته ای که در دوره حضور خواهند داشت و سیر مباحث مطروحه در دوره که با یک سیر منطقی و با یک مطالعه چند ماهه قبل از دوره این سیر منطقی را تدوین کرده اند و آسیب های فرهنگی و چالش های فرهنگی کشور را دیده اند و به بررسی این مسائل و چالش ها می پردازند و اساتید در این سیر مدیران را در این مهم کمک می کنند.

یکی از مهمترین وجه تمایزات این دوره پایان نامه ای هست که مدیرانی که در این دوره شرکت می کنند باید تهیه کنند وتحویل دهند. به این شکل که باید برنامه راهبردی خودشان و چشم انداز تشکیلات خودشان را ترسیم و تدوین کنند و… .

کارکرد دوره های آموزشی و ضرورت رسیدن به این نتیجه که باید دوره برگزار کنیم؟

آموزش، در وضعیت جدا از محیط آموزش های رسمی و از طریق ایجاد ارتباط بین  مخاطبین می انجامد، یکی از موثرترین روش های آموزشی است. از این طریق می توان بصورت موثرتری در مخاطب احساس مسئولیت، تعهد را تقویت نمود و تجربه های آنان را بین خودشان به اشتراک گذاشت تا از کارهای جزیره ای جلوگیری کرد. لذا ضرورت جمع شدن در کنار یکدیگر و جدا شدن از فضای روزمره زندگی از ضروریات این کار است.

دلیل انتخاب این عنوان برای دوره؟ دلیل انتخاب نام سردار متوسلیان؟

این دوره سال ۱۳۹۰ با مدد شهدا برای اولین بار با این افق هایی که مطرح شد، شکل گرفت و یکی از نقاط ممیزه آن مزین شدن آن به نام فردی بود که از اسوه های کار تشکیلاتی است. حاج احمد متوسلیان یکی از الگوهای کار تشکیلاتی در زمان دفاع مقدس بوده است و در کنار آن نیز بصیرتی که در نگاه به جبهه دشمن داشته است، باعث شد که این دوره با مدد این جاوید الاثر شکل بگیرد.

لذا الگو گیری مدیران فرهنگی از بصیرت، از پیشرو بودن، از افق بلند داشتن و از توان سازماندهی حاج احمد مد نظر بود که نام این بزرگوار انتخاب شد. از طرفی دیگر الگو سازی از قهرمانان خود و شناساندن این بزرگواران نیز مطرح بوده است.

توضیح در مورد حاج احمد ۱ و تفاوت این دوره با دوره اول؟

اولین دوره تربیت مدیر تشکیلات فرهنگی-ولایی حاج احمد متوسلیان در شهریور ماه سال ۱۳۹۱ به مدت ۱۷ روز برگزار شد. مخاطبین این دوره مدیران فرهنگی کل کشور بوده اند که در مجموع ۱۱۰ نفر، پس از طی نمودن مراحل گزینش در این دوره حضور یافتند و اساتیدی چون حجت الاسلام والمسلمین پناهیان، حجت الاسلام والمسلمین ماندگاری، دکتر رحیم پور ازغدی، سردار سعید قاسمی، دکتر وحید یامین پور، دکتر وحید جلیلی، دکتر تلوری و دکتر خیراندیش، سر فصل های این دوره شامل دین شناسی، تاریخ اسلام و تشیع، ترسیم جبهه حق و باطل، دشمن شناسی، تاریخ تمدن جهان و غرب، بهائیت و وهابیت، رسانه های غرب، انقلاب اسلامی و اندیشه امام خمینی(ره)، مهندسی فرهنگی را ارائه کردند.

در دوره حاج احمد ۲ سعی شده که ارتقا یافته دوره اول برگزار شود و خلأهای دوره قبل برطرف شود. از جمله تفاوت های دوره دوم با اول می توان به تقویت نسبت سنجی بین مخاطب، محتوا و قالب آموزشی، افزایش سطح دوره، از فعالین فرهنگی به مدیران فرهنگی، گزینش مخاطبین با دقت بیشتر ، تقویت ابعاد مهارتی دوره، استمرار دوره برای ارتباط با مخاطبین اشاره کرد.

نظرات
  1. Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_query() in /home2/isunews/public_html/wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php:219 Stack trace: #0 /home2/isunews/public_html/wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php(457): ckrating_get_rating('1431') #1 /home2/isunews/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(288): ckrating_comment_class(Array, '', '1431', Object(WP_Comment)) #2 /home2/isunews/public_html/wp-includes/plugin.php(203): WP_Hook->apply_filters(Array, Array) #3 /home2/isunews/public_html/wp-includes/comment-template.php(525): apply_filters('comment_class', Array, '', '1431', Object(WP_Comment), NULL) #4 /home2/isunews/public_html/wp-includes/comment-template.php(430): get_comment_class('', Object(WP_Comment), NULL) #5 /home2/isunews/public_html/wp-content/themes/pardis/functions.php(75): comment_class('') #6 /home2/isunews/public_html/wp-includes/class-walker-comment.php(174): wordpressapi_comments(Object(WP_Comment), Array, 1) #7 /home2/isunews/public_html/wp-includes/class in /home2/isunews/public_html/wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219