شنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۳ ۱۸:۰۰
نظر مصباحی مقدم در مورد حمایت از ازدواج جوانان

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: حمایت از زوج های جوان نیازمند قانون گذاری است و مجلس شورای اسلامی با هماهنگی و همکاری دیگر ارکان نظام و دستگاه های ذی ربط در حال تدوین برنامه های حمایتی است.

به گزارش خبرنامه صادق به نقل از تسنیم، حجت الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم در ششمین نشست تخصصی طرح تقویت مبانی اعتقادی و شبه زدایی دینی در شهرکرد با اشاره به ابلاغیه رهبر معظم انقلاب در مورد سیاست های کلی جمعیت اظهارکرد: طبق این ابلاغیه، پویندگی، بالندگی و جوانی جمعیت کنونی کشور به عنوان یک فرصت و امتیاز موردتوجه قرارگرفته است.

وی در تشریح سیاست های کلی جمعیت افزود: افزایش نرخ باروری به بیش از سطح جانشینی و جبران کاهش نرخ باروری و رشد جمعیت در سال های گذشته، اصلی ترین موضوع پیش روی مسئولان کشور است و اگرچه هم اکنون آمار جمعیت جوان کشور در حد مطلوبی قرار دارد اما در صورت کاهش نرخ خالص باروری، این جمعیت دچار افت و نقصان می شود.

استاد دانشگاه امام صادق (ع) گفت: از بین بردن موانع ازدواج، تسهیل و ترویج تشکیل خانواده و افزایش فرزند، کاهش سن ازدواج و حمایت از زوج های جوان و توانمندسازی آنان در تأمین هزینه های زندگی از بخش های دیگر این ابلاغیه است.

حجت الاسلام مصباحی مقدم تصریح کرد: تحصیل و اشتغال جوانان اینک به عنوان مانع ازدواج آنان تلقی می شود درحالی که خانواده ها با تداوم حمایت خود از زوج های جوان و دانشجو می توانند موجب صیانت و حفظ اخلاق در جامعه و کاهش ناهنجاری های اجتماعی شوند.

وی با بیان اینکه حمایت از زوج های جوان نیازمند قانون گذاری است، افزود: مجلس شورای اسلامی با هماهنگی و همکاری دیگر ارکان نظام و دستگاه های ذی ربط در حال تدوین برنامه های حمایتی است.

استاد دانشگاه امام صادق (ع) با تأکید بر تحکیم بنیان و پایداری خانواده با اصلاح و تکمیل آموزش های عمومی افزود: در اندیشه اسلامی، خانواده به عنوان مبنا و هسته ی اصلی جامعه، فرهنگ و سیاست شناخته می شود و ازدیاد نسل و تشکیل خانواده های بزرگ تر می تواند علاوه بر تقویت هسته اصلی خانواده زمینه ساز ارتقای عواطف اجتماعی و مناسبات خانوادگی و فامیلی شود.

حجت الاسلام مصباحی مقدم به جایگاه مهم رسانه در آموزش زوجین و تحکیم بنیان خانواده اشاره کرد و گفت: آموزش مهارت های زندگی، ارائه خدمات مشاوره ای بر مبنای فرهنگ و ارزش های اسلامی- ایرانی و مقابله با ابعاد نامطلوب سبک زندگی غربی مهم ترین رسالت رسانه در فضای کنونی است.

وی افزایش آمار طلاق در کشور را نگران کننده توصیف کرد و تأثیرپذیری از فرهنگ های وارداتی و تلاش غرب برای تغییر فرهنگ اسلامی- ایرانی را از علل اصلی آن برشمرد.

نویسنده کتاب «درآمدی بر اقتصاد اسلامی» در ادامه حمایت و تشویق سرمایه گذاری و ایجاد فضای کسب و کار با درآمد کافی، افزایش امید به زندگی و تأمین سلامت و تغذیه سالم جمعیت را از دیگر موارد مطرح شده در ابلاغیه سیاست های کلی جمعیت بیان کرد و گفت: امید به زندگی در ایران در سال های اخیر با توجه به ظرفیت های موجود و بهبود شاخص های بهداشتی و درمانی با رشد مناسبی همراه شده و تأثیر مطلوبی بر آمار جمعیت کشور داشته است.

حجت الاسلام مصباحی مقدم خاطرنشان کرد: امسال، مجلس شورای اسلامی منابع بیشتری را برای بیمه خانواده ها و خدمات بهداشتی و درمانی آنان در نظر گرفت و وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی هم با اعلام آمادگی برای کاهش هزینه های ناباروری و تقویت نهادها و مؤسسات حمایتی فعال در این زمینه، مقدماتی را برای درمان زوج های نابارور آماده کرده است.

وی تصریح کرد: ظرفیت های طبیعی، علمی، انسانی و فرهنگی موجود در کشور نشان می دهد که ایران قابلیت رشد جمعیت تا مرز ۲۰۰ میلیون نفر را داراست و خانواده ها نباید با ترس از تأمین هزینه های مالی از داشتن فرزندان بیش تر اجتناب کنند.

استاد دانشگاه امام صادق (ع) با بیان اینکه وعده الهی در تأمین روزی خانواده ها و فرزندان آنان حق است و شک و بدگمانی در این مورد جایز نیست، افزود: تأخیر در ازدواج و صاحب فرزند شدن عواقب زیانباری را برای جامعه به دنبال دارد و خانواده ها باید با حمایت و سالم سازی راه های آشنایی جوانان با یکدیگر، آنان را به ازدواج ترغیب کنند.