جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۳ ۱۷:۲۶
کتاب دو جلدی فقه رسانه، با واکاوی غیبت و تجسس در رسانه‌ها منتشر می‌شود

حجت الاسلام حیدری در ادامه گفت: اما در حال حاضر رسانه موضوعات جدیدی برای این مسائل ایجاد کرده است، که با دید و نظرگاه رسانه‌ای جای این دو موضوع مورد بحث قرار نگرفته است

به گزارش خبرنامه صادق، حجت‌الاسلام محمدعلی حیدری استاد حوزه و دانشگاه امام صادق(ع) و پژوهشگر دینی در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم ، با اشاره به پژوهش و تحقیق خود در زمینه فقه رسانه، گفت: با توجه به اینکه در حوزه فقه سیاسی و فقه ارتباطات و رسانه در حوزه و دانشگاه مشغول تدریس هستم با موضوعات و مسائل فقه رسانه که شامل غیبت و تجسس در رسانه است؛ مواجه شده ام و به تحقیق و پژوهش در مورد این موضوعات پرداختم.

به گفته حجت‌الاسلام حیدری کتاب فقه رسانه در حال حاضر مراحل پایانی برای چاپ را سپری می‌کند که امیدواریم پژوهشگاه فرهنگ و ارتباطات آن را به چاپ برساند.

استاد دانشگاه امام صادق(ع) در ادامه با اشاره به موضوعات فقهی رسانه تصریح کرد: کتاب فقه رسانه که در دو جلد مجزا و هر کدام در ۳۰۰ صفحه به موضوعات غیبت و تجسس در رسانه پرداخته شده است، هر دو از موضوعات رایج فقهی هستند که در کتاب های فقه استدلالی ما از آنها به خوبی بحث شده است، در گذشته این مسائل و موضوعات فقهی به صورت مفصل در مکاسب مرحوم شیخ انصاری، مصاباح الفقاهه آقای خویی و مکاسبه محرمه حضرت امام(ره) انجام شده است.

حجت الاسلام حیدری در ادامه گفت: اما در حال حاضر رسانه موضوعات جدیدی برای این مسائل ایجاد کرده است، که با دید و نظرگاه رسانه‌ای جای این دو موضوع مورد بحث قرار نگرفته است، من در این دو کتاب با روش استدلالی مسائلی که در رسانه ها با موضوعات غیبت و تجسس ایجاد کرده‌اند، مورد بررسی قرار داده‌ام. که در درجه اول مصداق‌یابی این موضوعات در مسائل ارتباط‌جمعی است و دوم مسائل و موضوعات فقهی جدید مورد بررسی قرار گرفته است.

این پژوهشگر دینی از ضرورت و اهمیت پرداخت به این موضوعات اظهار کرد: در کنار حرکت عظیم فرهنگی که بعد از انقلاب اسلامی ایجاد شد، چه در وادی هنر و چه وادی رسانه مسائل فقهی آن‌گونه که باید و شاید با دقت و واکاوی مورد بررسی و پی‌گیری قرار نگرفت و به گونه‌ای به آن نگاه می‌کردند که حتی بحث فقهی فقط مربوط به علوم اسلامی دیگر است. به عنوان مثال: خیلی از مباحث فقه رسانه در فلسفه رسانه بررسی می‌شود یا دیگر مسائل فقهی را در اخلاق رسانه بررسی می‌کردند، با توجه به آن‌که تمام این مسائل ماهیت فقهی دارند.

حجت‌ا‌لاسلام حیدری در ادامه افزود: خیلی ساده‌تر بگویم، بسیاری از حرام‌های فقهی در رسانه اتفاق می‌افتد و این موضوعات نه اطلاع‌رسانی می‌شود و نه کار استدلالی فقهی بر روی این مسائل انجام می شود. از همین رو این موضوعات را چه در حوزه  و چه در دانشگاه امام صادق(ع) از سر گرفتم، زیرا متاسفانه این رشته نسبت به دیگر رشته‌ها کاملا مغفول مانده است.