چهارشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۳ ۰۹:۱۵
آشنایی با شهدای دانشگاه؛
آیت الله مهدوی کنی از خانواده کدام شهید دانشگاه تقدیر کرد؟ + عکس

شاید در مجموعه خصویات و خدمات آیت الله مهدوی کنی بتوان مهمترین اقدام و ویژگی ایشان را تربیت شاگردانی عالم و فاضل و در عین حال انقلابی دانست که از مسائل و مشکلات انقلاب اسلامی به راحتی گذر نمی کردند…

خبرنامه صادق: بستری شدن پدر مهربان دانشجویان بهانه ای شد تا به برخی از ویژگی های پنهان آیت الله مهدوی کنی اشاره کنیم. شاید در مجموعه خصویات و خدمات ایشان بتوان مهمترین اقدام و ویژگی ایشان را تربیت شاگردانی عالم و فاضل و در عین حال انقلابی دانست که از مسائل و مشکلات انقلاب اسلامی به راحتی گذر نمی کردند. تجلی و نمود عینی این مسئله نیز شهدای دانشجوی دانشگاه هستند که در عین برجستگی های علمی، از لحاظ اعتقادی و ایمانی نیز سرآمد بوده و نهایتاً در راه دفاع از انقلاب اسلامی جان خود را فدا کردند. یکی از شهدای دانشجوی دانشگاه که حضرت آیت الله مهدوی کنی از خانواده وی تجلیل نمود، شهید محمود برزگری فیروزآبادی بود.

به گزارش خبرنامه صادق شهید محمود برزگری فیروزآبادی فرزند علی و متولد سال ۱۳۴۳ در میبد بود که سال ۱۳۶۱ در رشته معارف اسلامی و اقتصاد وارد دانشگاه شد تاریخ و به تحصیل پرداخت و سرانجام در ۱۸/ فروردین ماه ۱۳۶۶ در عملیات کربلای ۸ و در شلمچه (غرب کانال ماهی) به شهادت رسید.

شهید محمود برزگری در سال ۱۳۴۳ در فیروز‌آباد میبد در خانواده‌ای به تمام معنا مؤمن دیده به جهان گشود. وی ضمن طی مدارج آموزشی، از محاسبت با اهل علم و تقوا کسب علم و فضیلت می‌کرد. تشکیل انجمن‌های اسلامی در مدارس میبد و کلاسهای عقیدتی جزئی از اقدامات این شهید در مدارس بود. وی با معدل کل ۱۹/۰۹ موفق به گرفتن دیپلم شد. وقتی از انگیزه وی در انتخاب رشته معارف اسلامی و اقتصاد پرسیده می‌شد، جواب می‌داد اگر کنکور می‌دادم، شاید در رشته پزشکی هم قبول می‌شدم اما امام عزیزمان فرمودند کشور بدون روحانی مانند کشور بدون طبیب می‌ماند.

در ادامه خاطراتی از آن شهید بزرگوار و تصاویری از مراسم تقدیر و تجلیل از این شهید و خانواده ی وی مشاهده بفرمایید:

صدای گریه را بلند نمی‌کرد تا ریا نشود

محمود در آخرین دفعه‌ای که به جبهه اعزام می‌شد، برخلاف دفعات قبل، لباسهای نو برداشت و به همراه خود برد.

در ظهر روز قبل از عملیات، رزمندگان همه مشغول استراحت بودند و اکثراً خواب بودند ولی محمود بلند شده بود و سر را بر زانوان گذاشته و آهسته آهسته یک چیزی را زیر لب می‌گفت و گریه می‌کرد و این گریه چنان بود که در ضمن اینکه اشک زیادی می‌ریخت، ولی اصلا صدایش بلند نمی‌شد تا مبادا ریا شود و حتی من که در کنار او خوابیده بودم و این کار او را نظاره می‌کردم صدای گریه و زمزمه‌های او را نمی‌شنیدم.

خاطره‌ای که در شب قبل از عملیات، این شهید از خود بر جای گذاشت، سخنرانی درباره مقام و کار و فعل شهید بر طبق آیات قرآن خصوصا آیه ۱۱۱ سوره توبه «ان الله اشتری من المؤمنین انفسهم و اموالهم ﺑﺄن لهم الجنه یقاتلون فی سبیل الله فیقتلون و یقتلون» (التوبه/ ۱۱۱) بود. این سخنرانی چنان عاشقانه و عارفانه صورت گرفت که خیلی از رزمندگان در آن شب به تزکیه نفس و تقوا و آمادگی او برای وصال دوست پی بردند.

شهید محمود برزگری فیروزآبادی

شهید محمود برزگری فیروزآبادی

مگر تو مزد جبهه را از او می‌خواهی؟!

روزی از جبهه باز می‌گشتیم. در بین راه به خاطر خراب شدن اتوبوس مجبور شدیم سوار بر یک کامیون شویم و به سوی شهر خود برویم. در هنگام حساب کردن کرایه، من که لباس بسیجی بر تن داشتم به راننده گفتم: حساب ما (بسیجیان) با سایر مردم فرق دارد. در همین لحظه ، ناگهان محمود ناراحت شد و آهسته با من پرخاش کرد و گفت: مگر تو مزد جبهه را از او می‌خواهی؟! من از گفته خود خیلی پیشمان شدم و کرایه را کامل پرداختیم.

این شهید بزگوار، دانشجوی رشته معارف اسلامی و اقتصاد دانشگاه امام صادق(ع) بود و تا روز شهادتش، معدل درسی وی بالای ۱۸ بود.

محمود برزگری در ۱۵ فروردین ۱۳۶۶ در عملیات کربلای۸ به فیض عظیم شهادت نائل آمد و متعاقب آن آیت الله مهدوی کنی پیامی به این شرح صادر نمود:

بسم الله الرحمن الرحیم

صداقت برادر عزیز، دانشجوی شهید دانشگاه امام صادق محمود برزگری فیروزآبادی در ایفای عهدی که با جانان خود داشت، در خلعت زیبای شهادت تجلی یافت و او چون مردان و سرداران این قبیله، قفس تن را در بهجتی خونین رها کرد و به میهمانی پروردگار جهانیان شتافت.

این جذبه جانبخش که تقدیر هر کس نیست، ما را در غیبت او و یارانش به ماتمی بزرگ می‌نشاند و اگر جز این بود که خون این عزیزان مایه بقای اسلام و گسترش انقلاب اسلامی گردد، جا داشت تا چشم عالمی بر ایشان خون بگرید. نور چشم ما، در مجال کوتاه عمر خود به مرتبتی شایسته و برجسته راه یافت و به ملا اعلی شتافت و یاران با وفای وی در دانشگاه امام صادق u سنگر او را در دانشگاه و جبهه که آمیزه‌ای از علم و عمل می‌باشد، با تلاش و حضور سرشار از نور و معرفت خواهند ساخت.

اینجانب به خانواده محترم این شهید عزیز تبریک و تسلیت می‌گویم و برای آن شهید صادق علو درجات و برای بازماندگان وهمرزمانش صبر و اجر خواستارم.

محمد رضا مهدوی کنی

در سال ۱۳۷۹، مراسم تشویق دانشجویان ممتاز علمی دانشگاه امام صادق(ع) به یادبود شهید محمود برزگری برگزار شد و به همین خاطر از پدر آن شهید بزرگوار -که چند سالی است به رحمت خدا رفته‌اند- دعوت شد تا در این مراسم حضور یابد. تصاویر زیر مربوط به این مراسم است:

Image-6-500x336

Image0005-2-500x345

Image4-500x343

Image0002-7-500x328

Image0001-6-500x323

Image0001-7-Copy1-500x333

Image0002-6-500x352