پنج شنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ ۱۸:۴۴
منفورترین انسان‌ها از منظر حضرت علی(ع) چه کسانی هستند

عضو حقوقدان شورای نگهبان گفت: امام علی(ع) می فرمایند: منفورترین انسان ها کسانی هستند که به نام دین، مردم را بی دین می کنند و خداوند آنها را به حال خودشان واگذار کرده، از راه راست منحرف و دلداده سخنان بدعت آمیز شده اند.

به گزارش خبرنامه صادق به نقل از فارس،  محسن اسماعیلی استاد دانشگاه و عضو حقوقدان شورای نگهبان در ادامه سلسله جلسات «درس هایی از نهج البلاغه » که در مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب برگزار شد، گفت: همان گونه که در کتاب شریف نهج البلاغه بیان شده است، بر سر راه جوامع بزرگ بشری دو دام بزرگ، یکی شبهه سازی و دیگری بدعت آفرینی وجود دارد. این دو کار به قدری زشت و ناپسند است که کسانی که مرتکب می شوند آن را انکار کرده و به مردم می گویند اهل شبهه سازی و بدعت گذاری نیستیم در صورتی که از ابتدا به این کار مشغول بوده اند. آنها قرآن را با رأی و نظر خود تفسیر کرده و به جای آن که خود را به سمت حق ببرند حق را به سمت خود می کشند .

وی با اشاره به حدیثی از حضرت علی(ع) عنوان کرد: امیرالمؤنین(ع) می فرماید: آنان می گویند نزدیک شبهه نمی شویم در حالی که در ابتدا مرتکب آن شده اند، ما با بدعت کاری نداریم در صورتی که غرق در بدعت بوده اند. آنها در بستر بدعت ها با خیال آرام قرار گرفته و با دلبستگی و عمد این کار را انجام می دهند.

استاد دانشگاه امام صادق(ع) اظهار داشت: در خطبه ۱۷ نهج البلاغه بیان شده که منفورترین انسان ها کسانی هستند که به نام دین مردم را بی دین می کنند و دام بی دینی بر سر راه آنان می گذارند. اینان کسانی هستند که خداوند آنها را به حال خودشان واگذار کرده است، از راه راست و درست منحرف شده و دلداده سخنان بدعت آمیز شده اند. حضرت علی(ع) در مورد این افراد می فرمایند: عالم بدعت گذار آن کسی است که خدا او را به خودش واگذار کرده و چون خدا او را به خودش واگذار کرده است به بدبختی های گوناگون دچار می شود. همچنین ایشان بیان فرموده اند: بالاترین مجازات برای یک بنده این است که خداوند او را به حال خودش رها کند. ضلالت و شقاوت آنان قطعی است. برای همین است که باید ده ها بار در روز از خداوند بخواهیم که ما را به راه راست و درست هدایت کند.

اسماعیلی ابراز داشت: در خطبه ۸۷ امیرالمؤمنین (ع) می فرمایند: بدعت کاران هرکاری که انجام داده اند برای رضای خود بوده و نه برای رضای خدا. اگرخداوند ما را به حال خود رها کند گمراه شدن مان قطعی و از خیر و برکت دور و به شر و عقوبت نزدیک خواهیم شد. منفورترین موجود در محضر خدا کسانی هستند که به حال خود رها شده اند. اینان از عالمان بدعت گذار هستند. وقتی خدا آنها را رها کرد محبت خود را از دل آنان خارج می کند و با خروج محبت خدا از دل این افراد سرتاسر وجودشان از محبت غیر خدا پر خواهد شد.

عضو حقوقدان شورای نگهبان تصریح کرد: این گروه، دلبسته غیرخدا شده و به تعالیم، باورهای غلط، بدعت و شبهه سازی های آنان دلبسته می شوند. هر کس گرفتار چنین کسانی شود دچار فتنه می شود. این افراد به این دلیل منفور هستند که علاوه بر گمراه بودن، خود گمراه کننده هم هستند. مبارزه کردن با این افراد بسیار مهم و سخت است زیرا اگر کسی بخواهد واقعیت را به مردم بگوید کسی حرف او را گوش نمی کند. شبهه افکنی و بدعت آفرینی با طبع و نظر عامه مردم همسوتر است، امام علی(ع) می فرمایند: هر کسی که باعث گمراه کردن مردم می شود باید عالمان واقعی جلوی او را بگیرند .

وی در خصوص سکوت در مقابل بدعت آفرینان و شبهه افکنان بیان داشت: در خطبه ۱۵۴ حضرت امیر(ع) فرموده اند: اگر دچار مشکلات و گمراهی شده اید به این دلیل است که از روز اول لب به سخن باز نکرده اید، مؤمنان و عالمانی که می دانستند و سکوت کرده اند باعث می شوند عالمان دروغگو زبانشان رساتر شود. وقتی بدعت می آید جای سنت را می گیرد و هر سنتی که از بین می رود بخشی از دین هم از بین خواهد رفت. همچنین در خطبه ۱۵۵ امیرالمؤمنین (ع) می فرمایند: هر بدعتی که پایه گذاری شود معادل آن یک سنت از بین می رود. هیچ چیز را جایگزین دین و سنت پیغمبر(ص) نکنید. راه راست و درست را رها نکنید تا به انحراف و گمراهی کشیده نشوید. یکی از دلایل مبعث پیامبر اسلام همین است که بدعت های غلط که در زمان های گذشته وجود داشته است را از بین ببرد، خداوند سبحان پیامبر اسلام را با راهی روشن و کتابی هدایت گر فرستاد، وارثان پیامبر(ص) بعد از ایشان وظیفه مبارزه با بدعت را دارند و در نبود آنان و در زمان غیبت عالمان واقعی این کار را انجام خواهند داد، حکومت ها هم باید با بدعت سازی مبارزه کنند.

استاد دانشگاه امام صادق(ع) ادامه داد: در زمان خلافت عثمان مردم از او و رفتارش به حضرت علی(ع) شکایت کردند و از ایشان خواستند که با عثمان صحبت کند. حضرت علی(ع) پیش عثمان رفت تا او را نصحیت کند. حضرت علی(ع) رو به عثمان کرد و فرمودند: ای عثمان از خدا بترس؛ به خدا سوگند اگر خودت را به کوری بزنی کسی نمی تواند تو را بینا کند. اگر بخواهی نادان بمانی کسی نمی تواند به تو چیزی یاد بدهد. راه راست و درست مشخص است اما این را بدان بهترین انسان ها در پیشگاه خداوند کسانی هستند که خودشان هدایت یافته و دیگران را نیز هدایت کنند. بهترین حاکم و پیشوا کسی است که سنت های دین را معلوم و آشکار کند و بدعت ‎های غلط پیش آمده را از بین ببرد و بدترین کسان افرادی هستند که هم خود و هم دیگران را گمراه نمایند. او ارزش هایی که محترم است را کم رنگ و بی ارزش می کند. مراقب باش نه قربانی فتنه ها شوی و نه پرچمدار بدعت ها باشی.

وی در پایان سخنان خود با اشاره به حکمت ۱۲۲ نهج البلاغه گفت: خوشا به حال کسانی که خود را کوچک می دانند و کار آنان تنها یاری کردن مؤمنان است و باطنشان سالم و افکارشان نیکو است، مال اضافه خود را می بخشند. خوش به حال کسانی که سنت پیامبر برایشان کافی است و به دنبال بدعت نمی روند. در خطبه ۱۸۲ نیز بیان شده چرا دنبال بدعت ها می روید؟ من که به جز دین، چیزی از شما نخواسته ام. کجا رفتند برادران من که راه درست را می رفتند؟ آنهایی که برای جانبازی در راه خدا از یکدیگر سبقت می گرفتند و قرآن می خواندند و به آن عمل می کردند.

سلسله جلسات«درس هایی از نهج البلاغه» چهارشنبه هر هفته قبل از نماز مغرب و عشاء در مسجد ۷۲ تن مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی«سرچشمه» به نشانی: میدان بهارستان، نرسیده به چهارراه سرچشمه، انتهای خیابان شهید صیرفی پور برگزار می شود و شرکت در آن برای عموم علاقه مندان آزاد است.