دوشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۲ ۱۰:۲۵
دکتر حسین عیوضلو:
اقتصاد اسلامی در صورت تحقق، یک اقتصاد مقاومتی خواهد بود

عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق علیه السلام با حضور در نخستین کنفرانس ملی توسعه و مدیریت پولی و بانکی، به تشریح مفهوم و مبانی نظری اقتصاد مقاومتی پرداخت گفت: مبانی اقتصاد اسلامی را سه عنصر حق، عدل و تعالی تشکیل می دهند و ویژگی های اقتصاد مقاومتی خودکفایی در تامین حد ضرورت، انعطاف پذیری و پایداری است.

به گزارش خبرنامه صادق، دکتر حسین عیوضلو عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق علیه السلام و هیئت مدیره بانک توسعه صادرات ایران با ارائه مقاله ای با عنوان «مبانی نظری اقتصاد مقاومتی و دلالت های آن برای بانکداری اسلامی» در نخستین کنفرانس ملی توسعه و مدیریت پولی و بانکی، به تشریح مفهوم و مبانی نظری اقتصاد مقاومتی پرداخت.

وی مبانی اقتصاد اسلامی را سه عنصر حق، عدل و تعالی دانست و افزود: ویژگی های اقتصاد مقاومتی خودکفایی در تامین حد ضرورت، انعطاف پذیری و پایداری است.

عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق(ع) مبانی نظری اقتصاد مقاومتی را برای حاضران اینگونه تشریح کرد: این اقتصاد اقتصادی است مقاوم در برابر فشارهای خارجی و موانع داخلی و بحران های بین المللی ، دارای استقامت در برابر ضربه ها و اختلال های بالقوه و بالفعل، اقتصاد مقاومتی، اقتصادی است قائم به ذات و غیرقائم به غیر و در آخر اقتصاد مقاومتی، اقتصادی با ثبات و پایدار است.

دکتر عیوضلو با نقد اقتصاد متعارف بیان داشت که هر نظریه ای مبتنی بر مبادی ارزشی مختص به خویش است. بنابراین یا باید اقدام به نظریه پردازی بر مبنای مبانی مورد پذیرش اسلام نماییم و یا در غیر این صورت باید یا به نظریات اقتصاد متعارف که مبتنی بر مبادی غیر دینی و یا ضد دینی هستند متوسل شویم.

عضو هیئت مدیره بانک توسعه صادرات ایران در ادامه با توجه به شرایط خاص کشور در این برهه تاریخی افزود: با توجه به مسئله نظم جهانی و سبک زندگی وآثار بحران های اقتصادی و معضلات ناشی از آن از یک سو و از سوی دیگر مشکلات تحریم های همه جانبه، نظام سلطه و مساله اقتدار نظام جمهوری اسلامی، ضرورت دارد طرح اقتصاد مقاومتی از سوی کارگزاران اقتصادی کشور پیگیری کرده و سیاست گذاری ها بر مبنای نظریات اسلامی و بومی باشد.

وی با تبیین بحث عدالت بین نسلی با رویکردی اخلاقی، خواستار برخورد یکسان با نسل های فعلی و آتی شد و تاکید کرد: اخلاقی نیست که برای نسل های آتی اهمیت کمتری قائل شویم و منابعی که حق آنها است را اکنون به نفع خود مصادره نموده و مصرف کنیم.

خاطرنشان می گردد، نخستین کنفرانس ملی توسعه مدیریت پولی و بانکی با حضور گسترده صاحب نظران این حوزه در روزهای ۸ و ۹ بهمن ماه در سالن همایش های صدا وسیما برگزار شد.

منبع: خبرگزاری برنا