شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶ ۲۲:۳۵
دومین نشست کارگروه تخصصی میز جهان عرب برگزار گردید

روز چهارشنبه ۲۷ دی ماه ۱۳۹۶، دومین نشست کارگروه تخصصی میز جهان عرب اداره ارتباطات و همکاری‌های علمی و بین‌المللی، در سالن جلسات معاونت پژوهش و فناوری با حضور دکتر پیغامی، دکتر فکری و و اعضای کارگروه میز جهان عرب برگزار گردید.

دکتر پیغامی معاون پژوهش و فناوری، دکتر فکری، رئیس مرکز زبان، دکتر گرامی سرپرست اداره ارتباطات و همکاری‌های علمی و بین‌المللی و اعضای کارگروه میز جهان عرب در این جلسه حضور داشتند.

در ابتدای این نشست دکتر حسینی،‌ مدیر میز جهان عرب ضمن عرض خوشامدگویی به ارائه گزارشی ازعملکرد و فعالیت‌های صورت گرفته پرداختند و در ادامه اعضای کارگروه به بحث و تبادل نظر پیرامخون مهم‌ترین برنامه‌های میز جهان عرب پرداختند.

لزوم فرهنگ سازی و فراهم سازی بستر زبان عربی با محوریت دانشکده ها جهت مشارکت فعال اساتید و دانشجویان در حوزه تعاملات علمی و دانشگاهی یکی از مهمترین نکات مطرح شده توسط جناب آقای دکتر پیغامی در این نشست بود.

در ادامه دکتر فکری با اشاره به لزوم تهیه برنامه های عملیاتی و اجرایی برای میز جهان عرب، معرفی بیشتر اداره همکاریهای بین الملل را به دانشکده ها و بخش های مختلف دانشگاه از مهمترین اقدامات معاونت پژوهش در زمینه فرهنگ سازی بیش از پیش زبان عربی در دانشگاه دانستند.

دکتر هاشمی شاهرودی نیز که که یکی دیگر از مهمانان حاضر در این نشست بودند هماهنگی دانشگاه با نهادهای دیگر را در جهت برگزاری برنامه های مشترک و اقدام کارآمدتر و فعالانه تر از ضروریات فعالیت میز جهان عرب دانستند.

در ادامه جناب آقای دکتر رضائیان با اشاره به لزوم معرفی بیش از پیش دستاوردها و تالیفات دانشگاه امام صادق علیه السلام به جهان عرب و همچنین آماده سازی اساتید و دانشجویان دانشگاه جهت تعامل با جهان عرب از طریق آموزش زبان عربی به صورت برنامه های خاص و فشرده را اقدامی لازم در راستای تقویت فضای تعامل علمی با جهان عرب در دانشگاه امام صادق دانستند.

 حجت الاسلام و المسلمین حبیبیان که به نمایندگی از معاون محترم روابط عمومی در این نشست حضور داشتند آمادگی کامل روابط عمومی دانشگاه را جهت همکاری با معاونت پژوهش و مرکز زبان دانشگاه جهت تحقق اهداف تعاملات علمی بین المللی مخصوصاً در حوزه جهان عرب اعلام نموده و اهتمام ویژه حضرت حجت الاسلام والمسلمین میرلوحی، به حوزه تعاملات با جهان عرب را از فرصت های مناسب دانستند.

 دکتر گرامی نیز عدم وجود گفتمان تعاملات علمی بین المللی را یکی از چالش های موجود در دانشگاه دانسته و با تاکید بر برگزاری جلسات و نشست های ماهیانه با رویکرد تعاملات علمی و آکادمیک و همچنین تهیه گزارش‌های مرتبط با دانشگاه های ممتاز جهان عرب را از مهمترین اولویتهای میز جهان عرب دانستند.

جناب آقای روحانی کارشناس اداره همکاری های بین الملل نیز فعالیتها و اقدامات انجام شده اداره همکاریهای بین الملل در سال جاری را حائز اهمیت دانسته که در مقایسه با سال های قبل دارای ویژگی ها و برجستگی های منحصر به فردی بوده است.

در پایان نیز جناب آقای دکتر آرضایی مساعدت و تسهیل بخش های مختلف دانشگاه در جهت برگزاری طرح ها و برنامه های ارائه شده از سوی میز جهان عرب را مهم و قابل توجه ارزیابی نمودند.

از جلمه تصمیمات و مصوبات این نشست به موارد زیر می‌توان اشاره نمود:

۱بررسی و تصمیم در خصوص دانشگاه های عربی کشور های هدف (عراق، لبنان، سوریه، عمان، تونس، قطر) بر اساس گزارش اقدامات انجام شده

۲تعیین سازوکار ارائه طرح های علمی دانشکده ها جهت بررسی و اقدام در میز جهان عرب

۳پیگیری نشریه علمی تعاملات ایران و جهان عرب

۴سفر میز جهان عرب به لبنان جهت امضای تفاهم نامه دانشگاهی با دانشگاه های تراز اول لبنان وارائه سخنرانی علمی در مجامع علمی کشور لبنان

۵بررسی دوره آموزشی دانشکده ارتباطات در دانشکده فقه دانشگاه کوفه

۶دعوت از یکی از اساتید برجسته دانشگاهی جهان عرب برای حضور و ارائه دستاوردهای علمی خود در دانشگاه

۷. پیگیری پروژه های ترجمه ای معاونت (عناوین کتب منتشره، بروشور معرفی دانشگاه، ترجمه عربی چکیده مقالات مجله های دانشگاه و …)

واحد اطلاع رسانی معاونت پژوهش
ارتباط با ما: ۰۲۱۸۸۰۹۴۰۰۱ داخلی ۷۷۶