شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶ ۲۲:۲۵
حجت الاسلام و المسلمین دکتر مهدوی کنی:
فراوانی سبک‌های زندگی سبب سردرگمی جوانان شده است

حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدسعید مهدوی‌کنی پنج‌شنبه گذشته در نشست خبری “جشنواره کتاب سال سبک زندگی” که در سالن کنفرانس ساختمان همایش‌های غدیر شهر قم برگزار شد، به تبیین اهمیت بحث سبک زندگی پرداخت و اظهار داشت: مسئله قدرت انتخاب و انتخاب‌گری که از ویژگی‌های انسان است، امروز اهمیت زیادی پیدا کرده است.

رئیس شورای علمی جشنواره کتاب سال سبک زندگی افزود: این اهمیت از این حیث است که فرصت‌های انتخاب بیش از گذشته فراهم شده و امکانات بیشتری نیز در اختیار انسان قرار دارد، همچنین فرهنگی ایجاد شده که برای هر موضوع گزینه‌های متعددی وجود دارد که می‌توانند یکی را به‌دلخواه انتخاب کنند.

وی با بیان اینکه فضای پدیدآمده امروز و امکاناتی که برای بشر فراهم شده، گزینه‌های مختلفی را جلوی پای او می‌گذارد، گفت: آنچه انسان انجام می‌دهد و انتخاب می‌کند، روی افکار و ارزش‌ها و باورهای او اثر می‌گذارد، همانطور که انتخاب او برآمده از همین حوزه باورها و ارزش‌هایی است که باور دارد.

دکتر مهدوی‌کنی ادامه داد: افرادی که علاقه‌مند هستند دیدگاهی را تبلیغ و افرادی را به سمت خود جذب کنند، از مسئله جهت‌دهی به انتخاب افراد به خوبی بهره‌گیری می‌کنند، این فرصتی است که در قدرت انتخاب ایجاد می‌کند و مجموعه این انتخاب‌ها روشی را برای انسان تداعی می‌کند.

رئیس دانشگاه امام صادق علیه‌السلام با بیان اینکه در ادامه، این دسته‌بندی و انتخاب‌ها را تفکیک می‌کنند و در فضاهای مختلف قرار می‌دهند، افزود: این انتخاب‌ها الگوهایی ایجاد می‌کند که در تفکرات و گرایشات سیاسی افراد اثرگذار است که به این مقوله‌ها، سبک گفته می‌شود و به‌تعبیر دیگر همان “سبک زندگی” است.

رئیس شورای علمی جشنواره کتاب سال سبک زندگی گفت: برخی ابتدا الگو را می‌گیرند و سپس به سمت ارزش‌ها کشیده می‌شوند، در میان جوانان گروه‌ها و باندهایی وجود دارد که از آن‌ها الگو‌گیری می‌کنند و پوشش‌هایی را با عنوان “مد” انتخاب می‌کنند و خود را از طریق آن گروه و دسته معرفی می‌کنند.

وی با بیان اینکه در دنیای امروزه که انتخاب و انتخاب‌گری افزایش یافته، جهت‌دهی به انتخاب و افکار بیش از گذشته اهمیت پیدا کرده است، تصریح کرد: گروه و دسته‌های مختلفی را می‌شناسیم که دائما برای اغناء مردم و مصرف کردن کالاهای خاص تبلیغ کرده و بعد از آن به جهت‌دهی افکار و رفتار هویت افراد می‌پردازند، همچنین طراحی‌هایی برنامه‌ریزی کرده و برای آن‌ها در دنیا بازاریابی می‌کنند و طرح خود را به مخاطبان عرضه می‌کنند.

حجت الاسلام و المسلمین مهدوی‌کنی یکی از انواع بازاریابی را جشنواره‌ها، مسابقات و رقابت‌هایی دانست که برای عرضه این الگوها گذاشته می‌شود و ادامه داد: این جشنواره‌ها نوعی فرصت به معرض قرار دادن طرح‌ها وجود دارد، چون در میان طراحان رقابتی ایجاد می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر گزینش‌گری در میان آن‌ها ایجاد شده و سبب می‌شود که خیلی از تبلیغات، تولید کالاها، مدل‌ها و سبک‌ها شکل بگیرد، حالا در چنین شرایطی می‌توانیم منفعل باشیم تا دیگران سبک ارائه دهند یا اینکه ما هم با استفاده از ابزار و گزینه‌های موجود، روشی را برای زیست مناسب با فرهنگ و باورهای خودمان نشان دهیم.

رئیس شورای علمی جشنواره کتاب سال سبک زندگی با بیان اینکه شرایط امروزی، سبب ایجاد نوعی سردرگمی در جامعه و به‌ویژه جوانان شده است، اظهار داشت: جوانان ما در میان مجموعه‌ای از این گزینه‌ها، نمی‌دانند چه باید کنند، این درحالی است که در گذشته الگوها محدود به خانواده و محله و یک قومیت بود، اما امروزه الگوهای فراوانی وجود دارد و این فراوانی، بحران و نگرانی‌هایی را به‌وجود آورده است.

وی تأکید کرد: افرادی که می‌خواهند برای هدایت و نشان دادن ارزش‌های جامعه تلاش کنند و سبکی را نشان دهند، یکی از بهترین وسایل، این است که ابتدا روش‌هایی را برای انتخاب کردن نشان دهند و سپس قدرتی در افراد ایجاد کنند تا به درستی بتوانند انتخاب کنند و در واقع، سبک و سیاق انتخاب درست را به افراد نشان دهند.

رئیس دانشگاه امام صادق علیه‌السلام در پایان گفت: این فرصت در جشنواره کتاب سال سبک زندگی در اختیار ما قرار داده شده و می‌توانیم با تشویق کسانی که خلاقیت و توان ارائه الگوهای ارزشی و متفاوت دارند، گزینه‌های مناسب فرهنگ اسلامی ایرانی را به جامعه ارائه دهیم.