چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶ ۱۹:۰۰
یادداشت دکتر کامران ندری در روزنامه ایران:
سایه روشن برجام

امریکا به تعهدات خود در برجام به طور کامل پایبند نبوده و در اجرای آن کارشکنی می‌کند اما نمی‌توانیم پایبند نبودن امریکا را به معنی رد دستاوردهای برجام ارزیابی کنیم. نخستین نتیجه برجام برداشته شدن برخی تحریم‌ها و جلوگیری از تشدید تحریم‌ها است.

اگر برجام نبود اوضاع اقتصادی برای ما شرایطی سخت و وضعیت آن بدتر از امروز بود. اینکه امریکا هر ۴ ماه یکبار تعلیق تحریم‌ها را تعلیق می‌کند یعنی اینکه تحریم‌هایی بوده که الان معلق شده است.
اما انتظار ما از برجام زیاد است و به‌دلیل همین انتظار بالا به دستاوردهای برجام با تردید نگاه می‌کنم. اما با قبول این نکته که اگر برجام نبود مشکلات ما بسیار زیاد بود،بایدگفت روند سرمایه‌گذاری‌ها تاکنون بسیار کند جلو رفته و البته تا همین‌ اندازه نیز به نظر می‌رسد که خوب بوده است.
موضوعی که باید به آن توجه کنیم این است که برای بهتر شدن دستاوردهای برجام باید مشکلات ساختاری اقتصاد را حل کنیم یعنی برخی مشکلات برجام به‌ خاطر مسائل ساختاری است که در سیاست‌های ما وجود دارد و اگر مشکلات داخلی اصلاح شود، برجام اثربخش‌تر است. برای اثربخشی بیشتر برجام باید در سیاست‌های خارجی تجدید نظر کنیم. تعامل ما با جهان بعد از برجام بهتر شده، ما در خصوص موضوع هسته ای توانستیم با جهان به تعامل برسیم ولی برخی تنش‌ها هنوز در روابط بین‌المللی ما وجود دارد. اگر تنش‌ها کاهش یابد ریسک سرمایه‌گذاری در ایران پایین می‌آید تنش‌های بین‌المللی همواره ریسک سرمایه‌گذاری را تشدید می‌کند.
یا در خصوص مسائل بانکی در برجام برخی ازاین مسائل به‌خاطر کارشکنی‌های امریکا است و برخی دیگر به‌دلیل مشکلات داخلی سیستم بانکی ما است. به‌دلیل شفاف نبودن قوانین و سیاست‌های بانکی ما بانک‌های خارجی محتاطانه با بانک‌های ایران رابطه پولی برقرار می‌کنند. بنابراین ترمیم ساختارهای اقتصادی در داخل و بهبود سیاست‌های خارجی اثربخشی برجام را بیشتر می‌کند. در هرصورت نباید دستاوردهای برجام را به‌خاطر مشکلات اقتصادی که وجود دارد زیر سؤال ببریم از طرف دیگر نیز نباید انتظار داشته باشیم با اجرای برجام تمام مشکلات در زمان کمی حل شود. برجام اثرات خود را دارد و مشکلات ساختاری که در اقتصاد وجود دارد با اجرای برجام اصلاح نمی‌شود برای بهتر شدن وضعیت اقتصادی علاوه بر برجام، چاره‌ای جز اصلاح سیاست‌های اقتصادی و بین‌المللی نداریم.
منبع: روزنامه ایران