چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶ ۰۹:۰۰
غبار از چهره عالم نامدار رزنی کنار می رود/ شیخ العراقین نظام آبادی یا شیخ تهرانی؟

کنگره کشوری شیخ العراقین از علمای بزرگ شهرستان رزن در قرن ۱۳ هجری به همت دانشگاه امام صادق (ع) و اوقاف قرار است برگزار شود.

به گزارش صبح رزن،در همین زمینه اعضای برگزاری این کنگره همراه با نویسنده کتاب شیخ العراقین به منظور  شنیدن نظرات مراجع به دیدار این بزرگواران رفته اند.

حجت الاسلام حامد رضایی نویسنده این کتاب و از طلاب فاضل رزنی مقیم قم در این باره در گفت و گو با ما گفت:ابو احمد شیخ عبدالحسین بن علی تهرانی معروف به شیخ العَراقَین یکی از علمای ربانی و بزرگ قرن سیزدهم است.آن قدر که باید شناخته نشده و حقش به جای آورده نشده است.
وی افزود:طبق تحقیقات گسترده میدانی و کتابخانه ای محرز شد که ایشان اصالتاً اهل روستای نظام آباد رزن از توابع همدان می باشند.

رضایی افزود:این انتساب نه تنها در کتاب تاریخ مفصل همدان نوسته مرحوم ایت الله صابری در سال ۱۳۳۰ شمسی درج شده بلکه مؤیداتی نیز دارد که ذکر کرده ایم.

وی اضافه نمود:حقیر در سال ۱۳۹۴ از باب «حب الوطن من الایمان» تحقیق مختصری درباره شیخ کردم و متوجه شدم ایشان شخصیت ذی وجوهی هستند که تقریبا به هیچ وجه شخصیتی ایشان آن طور که باید پرداخته نشده و حتی برخی علما مانند مرحوم حبیب آبادی نویسنده مکارم الآثار فرموده اند کاش زندگینامه و سیره ایشان در رساله کاملی جمع آوری شود.

این طلبه رزنی مقیم قم در ادامه با اشاره به روند طی شده در این زمینه ادامه داد:بنده دست به کار شده و تحقیقات مفصلی در گستره کتابخانه های نسخ چاپی، سنگی و خطی قم و تهران نمودم و در کنار برخی تحقیقات میدانی دامنه تحقیقات را به عراق نیز کشاندم.

وی افزود:در خلال تحقیقات متوجه شدم بسیاری مسائل بیان شده درباره ایشان مورد غفلت واقع شده و مورد اختلاف  و اشتباه میان سیره نویسان است که در مقاله ای  ده مورد از اساسی ترین اختلافات و اشتباهات کتب تراجِم پیرامون شیخ را نیز متذکر شدم.

رضایی خاطرنشان کردککتاب نهایتاً نزدیک به ۶۰۰ صفحه وزیری آماده چاپ شد که به پیشنهاد آیت الله استادی که قبلاً درباره ایشان قلمی زده بودند، نزدیک به دویست صفحه از کتاب را حذف نمودم، چون طرح برخی مطالب شاید به صلاح امروز جامعه نبود (همچون ذکر برخی وجوه منفی شخصیتی بعضی اندیشمندان در مواجه با شخصیت شیخ و…) .

وی تاکید نمود:مرحوم ایت الله صابری (متوفای خرداد ۹۶) لطف نموده و در عین محبت بسیار و ابراز علاقه به کتاب، تقریظی بر آن نوشتند و استاد ارجمندم آیت الله استادی دامت برکاته نیز با مرحمت بسیار مقدمه ای بر اثر حقیر نگاشتند.

نویسنده این اثر مهم با بیان اینکه کتاب در تابستان ۹۵ به چاپ رسید؛تصریح نمود: اینکه امسال خبردار شدیم کنگره ای ملی توسط دانشگاه امام صادق و اوقاف تهران، در حال برگزاری است و محور و موضوع آن شیخ عبدالحسین تهرانی معروف به شیخ العراقین است.

وی با بیان اینکه اینگونه باب آشنایی حاصل شد ادامه داد: بزرگواران مذکور، درخواست نمودند تلخیصی از رساله شیخ العراقین را برای کنگره تهیه نمایم در سطح عمومی و مسائل تخصصی و تحلیل های علمی رجالی و تاریخی را منحاذ نمایم.

وی اطهار کرد:البته در روزهای اخیر نیز شورای علمی کنگره به سرپرستی استاد میرلوحی (داماد مرحوم مهدوی کنی) و دیگر بزرگواران از دانشگاه امام صادق قم شرفیاب شدند و در دیداری که با مراجع بزرگوار داشتیم ضمن معرفی و تقدیر از اثر شیخ العراقین گزارش کاری از روند کنگره، از رهنمودهای ایشان مستفیذ شدند. در این دیدارها محضر حضرات آیات استادی و علوی بروجردی و میلانی و سبحانی درک شد.

تصاویر تکمیلی: