پنج شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۶ ۲۱:۰۰
ارائه طرح‌ جامع آب

هسته مطالعات اسلامی محیط زیست روز سه شنبه ۳۰ آبان نشستی با موضوع طرح جامع آب برگزار کرد. در این جلسه دکتر حسینی ضمن ارائه طرح جامع خود درباره آب به نکات زیر اشاره داشتند.

بر اساس آیات شریفه قرآن کریم، آبی که سوی خداوند برای انسان‌ها نازل می‌شود به اندازه کافی و قدر معلوم است و با همین مقدار آبی که از طریق باران نازل میشود، با مدیریت صحیح می‌توان علاوه بر اینکه زمین را سرسبز و خرم کرد، مقداری از این آب را نیز ذخیره سازی کرد.
ایران دارای اقلیم آب و هوایی منحصر به فرد است و نمی‌توان از علم غرب و متون ترجمه شده برای حل مسائل و مشکلات محیط زیستی خود به خصوص آب استفاده کرد و علم و دانش آن‌ها اگر هم مفید باشد لااقل به درد خودشان می‌خورد.
ما در کشور در زمینه آب دچار #بحران هستیم و همه باید در این زمینه احساس درد کنند تا بتوان با این بحران مقابله کرد. ما با استفاده ناروا از #منابع_آبی خود به نسل‌های آینده ظلم میکنیم و این ظلم قطعی است زیرا که این منابع خدادادی متعلق به تمامی نسل‌هاست و با بهره برداری های نامتعارف حقوق نسل‌های دیگر را ضایع میکنیم. (در قرآن کریم بیش از ۴۰۰ آیه درباره ظلم و نکوهش آن بیان شده است.)
طبیعت ظرفیت عجیبی برای بازسازی و دوباره سازی دارد و هرگونه بازسازی طبیعت باید در راستای نظم طبیعت صورت گیرد و باید از این ظرفیت عجیب و فوق العاده در حل معضلات محیط زیستی به خصوص آب استفاده کرد.
در مرکز و جنوب کشور حدود هفت روخانه بزرگ وجود دارد که بقای عمر این رودخانه ها در گرو ‌‌‌‌‌‌جنگل‌های زاگرس است. وجود جنگل باعث جلوگیری از فرسایش و تخریب خاک و همچنین مهار سیلاب های عظیم میشود.
در بررسی هایی که چندین سال پیش انجام شد بیشترین مشکل روستاییان کشور مساله آب خاک زمین و مالکیت آن بوده است و متاسفانه امروز نیز این مسائل به قوت خود باقی‌ست.
راه حل های متعددی در اسلام برای مدیریت مصرف آب وجود دارد که از جمله این راهکارها میتوان به قاعده لاضرر، اسراف، اتلاف، قناعت، عسروحرج و مصلحت اشاره کرد.
دولت در مدیریت آب نقش عمده و وظایف مهمی بر عهده دارد که از جمله این وظایف میتوان به فرهنگ سازی و هدایت افکار عمومی، جلوگیری از ظلم و تعدی به آبهای زیرزمینی و جلوگیری از اتلاف آب اشاره کرد. دولت اسلامی باید در نظر گرفتن مصالح عمومی مردم و باملاحظه شرایط و معیارهای مشخص اقدام به صدور مجوز به منظور بهره برداری از آبهای زیرزمینی و حفر چاه های عمیق کند؛ ولی متاسفانه این مصالح و معیارها توسط دولت رعایت نمیشود. بعضا مشاهده می شود دولت با مجوز دادن به افرادی که به صورت غیرمجاز اقدام به حفر چاه های عمیق کرده اند مجرمین را تشویق به کارهای خلاف قانون درباره آب میکند. در این باره قوانین نیز موثرند که باید اصلاح شوند.
حجت الاسلام و المسلمین دکتر سید علی حسینی
مرکز رشد