پنج شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۶ ۲۱:۱۴
دیدار «جک استراو» با کواکبیان

وزیر امور خارجه اسبق انگلیس با مصطفی کواکبیان دیدار و گفت‌وگو کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم جک استراو وزیر امور خارجه سابق انگلیس و لرد لامونت نماینده ویژه نخست وزیر این کشور بعد از ظهر امروز (سه شنبه ۱۹ دی ) با مصطفی کواکبیان رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و انگلیس دیدار و گفت‌وگو کردند.

جک استراو در ابتدای این دیدار با اشاره به جایگاه مجالس دو کشور در تسهیل همکاری‌های فیمابین گفت: چند سال پیش که روابط ایران و انگلیس با مانع روبرو شده بود این پارلمان‌ها و گروه‌های دوستی پارلمانی بودند که پیشقدم شده و برای تقویت روابط اقدام کردند.

وی با اشاره به تاثیر مثبت بر جام بر همکاری‌های فیمابین گفت: انگلیس برجام را سندی مهم و تاثیر گذار در صلح و امنیت بین الملل می‌شمارد و از حفظ این سند و اجرای همه تعهدات مندرج در آن حمایت می‌کند.

استراو افزود: از مشکلات بانکی بر سر راه همکاری‌های اقتصادی فیمابین مطلع هستیم اما امیدواریم با گفت‌وگوهای جاری میان مقامات بانکی دو کشور این موانع برطرف شوند.

وزیر خارجه سابق انگلیس در پایان گفت: دولت و پارلمان انگلیس اراده قوی برای تقویت روابط خود با ایران دارند و حمایت انگلیس از حفظ بر جام نیز در همین راستا قابل ارزیابی است.

لرد لامونت نماینده ویژه نخست وزیر انگلیس نیز در دیدار بر ضرورت تقویت همکاری‌های فیمابین در عرصه‌هایی مانند سلامت و همکاری‌های بانکی تاکید کرد و گفت: حوزه سلامت و درمان و بیمه‌های همگانی موضوعی مهم در دو کشور است و تجربیات خوبی نیز در ایران و انگلیس در این مورد وجود دارد لذا ما از توسعه همکاری‌ها در این حوزه استقبال می‌کنیم.

وی افزود: امیدواریم بسترهای همکاری‌های بانکی نیز در دو طرف مهیا شود تا همکاری‌های اقتصادی فیمابین تسهیل شده و پیش برود.

کواکبیان رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و انگلیس نیز در این دیدار با اشاره به پیشینه پرفراز و نشیب روابط دو کشور گفت: بعد از یک دوره رکود، بعد از برجام و برقراری مجدد روابط فیمابین، همکاری‌های دو کشور در برخی زمینه‌های اقتصادی و سیاسی پیشرفت خوبی داشته است.

وی افزود: نباید مواضع دولت انگلیس در موضوعات مختلف طوری باشد که به این دستاورد خدشه‌ای وارد نماید.

کواکبیان همچنین گفت: روابط پارلمانی روابط ملت‌ها با یکدیگر است لذا ما از توسعه روابط پارلمانی فیمابین و ارتقاء سطح دیپلماسی پارلمانی ایران و انگلیس استقبال می‌کنیم.

رئیس گروه دوستی پارلمای ایران و انگلیس در ادامه با اشاره به همکاری‌های اقتصادی دو کشور بعد از برجام گفت: استفاده از ظرفیت‌های برجام به مواضع مثبت انگلیس و اراده رهبران آن برای تقویت روابط بستگی دارد و در صورت تحقق این موارد می‌توانیم در حوزه‌های اقتصادی مورد علاقه طرفین همکاری‌های بیشتری داشته باشیم.

کواکبیان در ادامه با انتقاد از سیاست‌های مغرضانه دولت آمریکا، دخالت این کشور در امور داخلی ایران و کشاندن موضوعات داخلی ایران به شورای امنیت سازمان ملل گفت: ما دخالت آمریکا و حامیان این کشور در امور داخلی خود را محکوم کرده و اجازه نخواهیم داد هیچ کشوری در امور داخلی ایران دخالت کند.

وی افزود: مردم ما در سال ۵۷ انقلاب کردند که سرنوشت خود را خودشان تعیین کنند و دیگر دوره دخالت ابرقدرت‌ها در امور داخلی ایران سر آمده است.

شایان ذکر است آقایان علی نجفی خوشرودی و احد آزادی خواه دیگر نمایندگان عضو گروه دوستی پارلمانی ایران و انگلیس نیز در این دیدار حضور داشتند.