یکشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۶ ۱۴:۵۳
الحاق ایران به کنوانسیون FATF باعث سلب اختیار در حمایت از جبهه مقاومت می‌شود

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع) با اشاره به تقدیم لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم به مجلس توسط رئیس جمهور گفت: الحاق به این کنوانسیون در عمل باعث سلب اختیار جمهوری اسلامی در حمایت از جبهه مقاومت خواهد شد.

مهدی حسینی مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع) در گفت وگو با خبرگزاری فارس، با اشاره به تقدیم لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم به مجلس شورای اسلامی توسط رئیس جمهور گفت: این موضوع در تاریخ ۱۵ آبان ۱۳۹۶ انجام شده و یکی از اساسی‌ترین مسائل مرتبط با الحاق ایران به این کنوانسیون، مغایرت آن با اصل ۱۵۴ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است.

وی تصریح کرد: با پذیرش الحاق ایران به این کنوانسیون توسط مجلس شورای اسلامی، اصلِ حمایت ایران از مبارزه حق‌طلبانه مستضعفین در برابر مستکبرین در هر نقطه از جهان زیر سوال می‌­رود.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع) با بیان اینکه این کنوانسیون هرگونه اقدامی از سوی مردم یک کشور در راستای مقابله با استعمار را از مصادیق تروریسم استثنا نکرده است، اظهار داشت: الحاق به این کنوانسیون، در عمل باعث سلب اختیار جمهوری اسلامی در حمایت از جبهه مقاومت خواهد شد.

وی در ادامه با اشاره به ماده ۱۹ معاهده وین (نظام حاکم بر کنوانسیون­ها) بیان داشت: بر اساس این معاهده، استثنا گذاری بر مفاد کنوانسیون­ها تنها در صورتی امکان پذیر است که مغایر با  غرض اصلی کنوانسیون نباشد. درحالی که هدف اصلی از الحاق به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم(TF)، تعریف­سازی یکسان از تروریسم در دنیا می باشد. بنابراین هیچ­گونه حق شرطی که این هدف را نقض کند، مورد قبول نخواهد بود.

 حسینی با اشاره به ضرورت حمایت از جبهه مقاومت در این برهه از زمان، گفت: در صورت پذیرش کنوانسیون TF، سایر کشورها قادر خواهند بود که اقدامات ایران در حمایت از نهضت‌های آزادی‌بخش را نقض کنوانسیون محسوب کرده و به شورای امنیت سازمان ملل گزارش دهند. در این صورت بر اساس قطعنامه ۱۳۷۳ شورای امنیت سازمان ملل، عدم اجرای تعهدات این کنوانسیون از سوی کشورهای متعهد، می‌تواند کشور ناقض را هدف تحریم­های فصل هفتم شورا قرار دهد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: با اجرای برنامه اقدام FATF و الحاق به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم، شرایط دخالت بیگانگان در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران فراهم شده و استقلال عملکرد بانک های ایرانی در تعامل با نهادهای مهم اقتصادی داخلی از بین رفته و به نوعی دچار خودتحریمی شده و کنترل و نظارت بر مناسبات مالی و اقتصادی کشور به دست بیگانگان می­افتد که منافی قاعده نفی سبیل است.