دوشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۶ ۱۳:۲۶
در نامه جمعی از دانشجویان خطاب به روحانی عنوان شد:
لزوم استعفای رئیس جمهور و برگزاری انتخابات زودهنگام/ دولت روحانی در حل مشکلات مردم جهت گیری غلط دارد

جمعی از دانشجویان دانشگاه های تهران در یکصد و پنجاهمین روز از آغاز دولت دوازدهم در نامه ای خطاب به رئیس جمهور خواستار استعفای رئیس جمهور و برگزاری انتخابات زودهنگام شدند.

جمعی از دانشجویان دانشگاه های تهران در یکصد و پنجاهمین روز از آغاز دولت دوازدهم در نامه ای خطاب به رئیس جمهور خواستار استعفای رئیس جمهور و برگزاری انتخابات زودهنگام شدند.

در این نامه دانشجویان با تأکید بر عدم تحقق عملی وعده ها و شعارهای رئیس جمهور و آشفتگی حاکم بر رویکردهای برنامه ریزی دولت روحانی، وی را در حل مشکلات واقعی مردم ناتوان ارزیابی کردند. در این نامه دانشجویان، لایحه بودجه ۹۷ را نشان دهنده جهت گیری نادرست برنامه ریزی اقتصادی دولت در سال آینده دانستند و حذف یارانه ۳۰ میلیون نفر، افزایش قیمت حامل های انرژی، افزایش مالیات و عوارض را موجب تورم و گرانی مضاعف و نتیجتاً ایجاد نافرمانی مدنی و شورش اجتماعی در آینده دانستند و نسبت به عواقب آن هشدار دادند.

متن کامل این نامه تحلیلی-توصیفی بدین شرح است:

 

جناب آقای روحانی، رئیس محترم دولت یازدهم و دوازدهم

سلام علیکم

اینک در حالی یکصد و پنجاهمین روز از آغاز دولت دوازدهم را سپری می نماییم که انبوه وعده های اقتصادی و معیشتی شما در دولت یازدهم و دوازدهم نه تنها محقق نشده است بلکه جهت گیری های غلط و سیاست گذاری های نادرست دولت شما در برنامه ریزی و خط مشی گذاری رفع و بهبود آنها نشان از راهبردهای غلطی دارد که امیدها را به بهبود اوضاع کنونی کشور از دست داده است.

شما وعده دادید «تحریم های بین المللی علیه ایران بالمره لغو گردد»، وعده دادید «چنان درآمد سرشاری نصیب مردم گردد که نیاز به یارانه نیز نداشته باشند»، وعده دادید که «سرمایه گذاری خارجی پروژه های عمرانی را در برگیرد»، وعده دادید «کسی سرگرسنه بر زمین نمی گذارد»، وعده دادید «جوان بیکاری نمی ماند که در مقابل خانواده و فرزندانش شرمنده باشند»، وعده دادید «شفافیت بر تصمیمات و اقدامات مسئولان حاکم می شود»، وعده دادید «مشکل آب و ریزگردها حل می گردد»، وعده دادید «بداخلاقی های سیاسی پایان می یابد»، وعده دادید «فاصله طبقاتی کاهش می یابد»، وعده دادید «موانع از سر راه تولید برداشته می شود»، وعده دادید «بخش خصوصی تقویت می شود و هزینه های جاری دولت کاهش می یابد»، وعده دادید «نرخ ارز کاهش و ارزش پول ملی احیا می شود» و ده ها وعده دیگر…

آقای رئیس جمهور شما گفتید «شعار من نجات اقتصاد ایران است» و گفتید « اساس سیاست من بالا بردن ثروت ملی و رونق تولید و اشتغال و بهبود فضای کسب‌وکار و توزیع عادلانه ثروت است».

آقای رئیس جمهور از ابتدای دولت یازدهم بیش از هزار و ششصد روز می گذرد و وعده ها و گفته های شما محقق نشده است. هنوز هیچ طرح ملی مشخصی برای حل مشکل مسکن، رکود، مشکلات نظام بانکی، کاهش سود تسهیلات اعطایی به مردم، اشتغال جوانان، حل موانع تولید و … در دولت شما وجود ندارد و طرح های دولت قبلی برای تولید مسکن جوانان و اقشار کم درآمد(مسکن مهر)، جلوگیری از قاچاق(طرح شبنم)، کاهش و هدفمندی مصرف سوخت(سهمیه بندی و کارت سوخت)، حمایت از بنگاه های کوچک زودباز ده و … نیز تعطیل شد. طرح های ملی دولت شما یعنی توافق برجام، طرح تحول سلامت، طرح وام های ۱۶۰ میلیونی مسکن با بهره های بالا، طرح حراج سکه طلا برای کاهش قیمت آن، طرح افزایش مناطق ویژه و آزاد(برای افزایش صادرات) نیز به شکست انجامید و آثار سؤ آن همچنان بر کشور سایه انداخته است.

آقای روحانی! کم تحرکی، بی تفاوتی و بی برنامگی بر رویکردهای اقتصادی دولت شما حاکم است و در بی توجهی به منافع مردم در سیاست های دولت شما نمایان است. رویکردهای دولت شما ثروتمندان را غنی تر و محرومان را فقیر تر کرد. مدتها انتظار بیهوده برای توافق برجام -با همراهی مجلس وقت – رکود را بر بازار نهادینه کرد و نشناختن منابع قدرت در ایران فرصت حل مشکلات را سوزاند. خطای راهبردی دولت شما در اعتماد به آمریکا و تکیه به «کدخدا» برای حل مشکلات ایران عامل اصلی عدم بهبود مشکلات اقتصادی کشور شد و بی توجهی به توان بازوی توانمند جوانان ما راه را بر نوآوری و خلاقیت ها آنان بست.

لایحه بودجه ۹۷ نیز نشان می دهد جهت گیری درستی بر برنامه ریزی اقتصادی دولت در سال آینده حاکم نیست. یارانه ۳۰ میلیون نفر حذف خواهد شد، حامل های انرژی – برای تحقق ۱۶ هزار میلیارد تومان درآمد دولت – افزایش خواهد یافت، مالیات و عوارض سنگین تر خواهد شد و تورم و گرانی مضاعف اوضاع معیشتی را دشوارتر خواهد کرد. در عین حال هزینه های جاری دستگاه های دولتی و بودجه برخی مراکز و نهادهای بی فایده افزایش چشم گیری خواهد یافت و بدین ترتیب اشراف و مدیران راضی و نارضایتی مردم تشدید خواهد شد. این لایحه در صورت تصویب نافرمانی مدنی و شورش اجتماعی بیشتری را موجب خواهد شد و مشکلات کشور و تحریم و فشارهای خارجی را افزایش خواهد داد. بر این مبنا لایحه بودجه ۹۷ را می توان «آیین نامه اجرایی مالی اسقاط تدریجی حاکمیت» خواند و نسبت به عواقب آن باید هشدار داد.

آقای روحانی! شما گفتید «اگر اشتباهی کنم با صراحت در برابر ملت عذرخواهی خواهم کرد» و روز گذشته گفتید «مردم حق نقد و اعتراض دارند»؛ به نظر می رسد دیگر فرصت عذرخواهی و شنوایی نقد دولت شما گذشته و چوب خط خطای دولتمردان شما پر شده است. تنها راه حل مشکلات معیشتی امروز تغییر سیاست های فعلی دولت و تغییر حکمرانان بی تدبیر بر اساس قانون اساسی است. خواسته ما دانشجویان از شما، استعفای دولت دوازدهم و برگزاری انتخابات زودهنگام در چارچوب اصل یکصد و سی ام(۱۳۰) و یکصد و سی و یکم(۱۳۱) قانون اساسی است.

بی تردید جامعه دانشگاهی نیز رفع مشکلات معیشتی و اقتصادی و تحقق وعده های دولت آقای روحانی را صرفاً در چارچوب قانون دنبال و مطالبه خواهد کرد و با هرگونه تجمع غیرقانونی، تخریب اموال عمومی و خصوصی، صدمه زدن به تمامیت جسمی و هتک حیثیت افراد و توهین و افترا به مسئولان بطور جدی مخالف است و اقدامات شنیع برخی افراد در روزهای اخیر را محکوم می نماید.

به امید ایرانی آباد، سالم و پیشرفته.

 

* پاورقی:

اصل ۱۳۰ قانون اساسی:

رییس جمهور استعفای خود را به رهبر تقدیم می‌کند و تا زمانی که استعفای او پذیرفته نشده است به انجام وظایف خود ادامه می‌دهد.

اصل ۱۳۱ – قانون اساسی:

در صورت فوت، عزل، استعفاء، غیبت یا بیماری بیش از دو ماه رییس جمهور و یا در موردی که مدت ریاست جمهوری پایان یافته و رییس جمهور جدید بر اثر موانعی هنوز انتخاب نشده و یا امور دیگری از این قبیل، معاون اول رییس جمهور یا موافقت رهبری اختیارات و مسوولیتهای وی را بر عهده می‌گیرد و شورایی متشکل از رییس مجلس و رییس قوه قضاییه و معاون اول رییس جمهور موظف است ترتیبی دهد که حداکثر ظرف مدت پنجاه روز رییس جمهور جدید انتخاب شود، در صورت فوت معاون اول و یا امور دیگری که مانع انجام وظایف وی گردد و نیز در صورتی که رییس جمهور معاون اول نداشته باشد مقام رهبری فرد دیگری را به جای او منصوب می‌کند.

نظرات
 1. ناشناس
  ۱۲ دی ۱۳۹۶

  کارتون تمومه . شما خودتون مشکل اول هستین. روحانی مشکل بعدیه.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. ناشناس
  ۱۲ دی ۱۳۹۶

  در ایران رییس جمهور هیچ کاره است و کوچکترین کارها باید به تایید رهبر برسه

  Thumb up 0 Thumb down 0

 3. ناشناس
  ۱۲ دی ۱۳۹۶

  بله این هم اجرای سناریوی ناتمام علم الهدی و رییسی برای برکناری روحانی و گرفتن تمام قدرت توسط این دو نفر

  Thumb up 0 Thumb down 0

 4. ناشناس
  ۱۲ دی ۱۳۹۶

  شما با این حرفهاتون مردم احمق فرص کردین به خدا قسم شماها تطاهر به دین می کنید ولی از همه حدیص تر هسنید برای رسیدن به قدرت

  Thumb up 0 Thumb down 0

 5. خوشنویس
  ۱۲ دی ۱۳۹۶

  دوستان عزیز مشکل روحانی نیست مشکل واگذاری کارها به افراد بی سواد وسیاسی است تا هنگامیکه افراد کاربلد سکان کشور را دردست نگیرند اوضاع همین است تازمانیکه سود بانکی به زیر ۸درصد نرسد وکسب و کاررونق نگیرد واز تولید داخلی حمایت نشود وجلو قاچاق گرفته نشود وانحصاردولتی برداشته نشود اوضاع همین است حالا چه جناح چپ باشد چه جناح راست فقط خودباوری واجرای قوانین اصل ۱۴۴رهبری معظم

  Thumb up 0 Thumb down 0

 6. ناشناس
  ۱۲ دی ۱۳۹۶

  زهی خیال باطل
  در ضمن شما از کی دلسوز اقتصاد و مردم و کشور شدین.
  سال های ۸۴ تا ۹۲ درحال چه کاری بودین یا چشماتون بسته بود بحران ها رو ببینین الان بینا شدین

  Thumb up 0 Thumb down 0

 7. ناشناس
  ۱۲ دی ۱۳۹۶

  باسلام و خسته نباشید
  یخورده واسه دانشجو که باسواد مملکت هست این حرکت بعیده شرم میکنم بگم دانشجو مملکتم انقد ….

  Thumb up 0 Thumb down 0

 8. ناشناس
  ۱۲ دی ۱۳۹۶

  چیه امسال بودجه قطع شده ؟؟؟ ردیف ۱۷ نیستید دیگه ؟؟

  Thumb up 0 Thumb down 0

 9. راامين
  ۱۲ دی ۱۳۹۶

  خیلی جالب و مضحکه که آقای علم الهدی (لازم البصیرت) گوی آتشین تو کشور انداخت و رهبری و نطام را دچار بحران و ناراحتی کرده حالا انتظار بر استعفای آقای روحانیه.
  کمی تامل لطفا

  Thumb up 0 Thumb down 0

 10. بینات
  ۱۲ دی ۱۳۹۶

  با یک نگاه ساده و منطقی بی کفایتی دولت در قضیه برجام و غیر برجام کاملا اثبات شده است.چرا روحانی و دولت به آمریکایی که دستش آلوده به خون دانشمندان هسته ای ما میباشد اعتماد کرد؟این یا حماقت است یا خیانت.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 11. رضا
  ۱۲ دی ۱۳۹۶

  روحانی یه مهره است.دلیلی برایاستعفانیست.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 12. ایرانی
  ۱۲ دی ۱۳۹۶

  من تو سایت عصر ایران یک نطر مخالف بدون بی ادبی می زارم پخش نمیشه حالا سایت شما تمام نظراتو گذاشته
  شما اصلاحطلبان اصولگرا ولایتمدار هستید

  Thumb up 0 Thumb down 0

 13. شادمان
  ۱۳ دی ۱۳۹۶

  والا نمیدونم بگم چی

  Thumb up 0 Thumb down 0

 14. علی
  ۱۳ دی ۱۳۹۶

  شما همتون باید استعفا بدین و دست از سر ایران بردارید. بزودی خواهید رفت.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 15. محمد
  ۱۳ دی ۱۳۹۶

  سلام بدبخت ها خودتون رای دادین
  گرونی ها مقصر رهبره کی میحواست نون و بنزین و … ببره بالا
  بخدا حقتونه هنوز اولشه

  Thumb up 0 Thumb down 0

 16. سهیل
  ۱۳ دی ۱۳۹۶

  اگر در نظراتی که در بالا نوشته شده یک نظر موافق پیدا کردید این کار را هم بکنید .

  Thumb up 0 Thumb down 0

 17. یاسر ایزدی
  ۱۳ دی ۱۳۹۶

  با وعده های توخالی آقای روحانی و این حوادث دیگه واسه ما آبرویی تو دنیا باقی نمونده واقعا اقای روحانی با این وزرا و کابینه تمام کارخانجات کشور تعطیل شده اند هیچ کاری برای مملکت نکردید تا امروز که مردم اقدام به شورش و نافرمانی و نارضایتی کرده اند شما کاری کردید که تمام کشور های منطقه از عربستان و غیره به ما به عنوان یک کشور گرسنه و فقیر نگاه می کنند و. اقدار ایران را زیر سئوال بردید باید استعفا دهید تا مردم یک رئیس جمهوری انتخاب کنند که بجای اینکه ۴ سال به فکر برجام باشه به فکر وضعیت اقتصادی مردم باشه استعفاااااااااااااا

  Thumb up 0 Thumb down 0

 18. ولف
  ۱۳ دی ۱۳۹۶

  استعفای روحانی آبی روی آتش

  Thumb up 0 Thumb down 0

 19. سید
  ۱۳ دی ۱۳۹۶

  تو کشور آشوب درگیریه….همه چیز بهم خورده اونوقت تلویزیون داره گل و بلبل ترانه پخش میکنه !!! فردا حتما حتما دیگه ماهواره نصب میکنم…حالا میفهمم مردم چرا اخبار رو از ماهواره دنبال میکنند…!

  Thumb up 0 Thumb down 0

 20. ناشناس
  ۱۳ دی ۱۳۹۶

  شما دوره احمدی‌نژاد کجا تشریف داشتین؟!
  شما که از بودجه ایراد گرفتی یادت رفت اشاره کنی بودجه نهادهای امنیتی و عقیدتی چرا انقد زیاده؟ یارانه هم مسخره بازی همون احمدی‌نژاده! منم از دولت روحانی راضی نیستم اما از حکومت خیلی خیلی ناراضی‌ترم

  Thumb up 0 Thumb down 0

 21. مهدی یار
  ۱۳ دی ۱۳۹۶

  اون شخصی که نظر داده: ” رئیس جمهور هیچ کاره است و کوچکترین کارها باید به تایید رهبری باشد”
  بفرمایند که چرا به رئیس جمهور هیج کاره رای می دید و ازش حمایت می کنید؟ روحانی با استعفاش از وِل معطلی در بیاد و حقوق بیکاری دریافت نکنه. این بهتر نیست؟

  Thumb up 0 Thumb down 0

 22. دوست
  ۱۳ دی ۱۳۹۶

  این کار که رسما مملکت را دچار بحران خواهد کرد. وای بر کسانی که اعوان و انصارش شما باشید.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 23. یک ایرانی
  ۱۳ دی ۱۳۹۶

  واقعا شما در دانشگاهتان یعنی مسلمان تربیت می کنید شماها پیرو احمدی نژاد و رئیسی و شیطانید
  به خدا قسم بویی از اسلام ناب محمدی نبرده اید
  امید است که به خود آیید و بیشتر از این فریب دنیای فانی را نخورید خود را اصلاح کنید به راه خدا بروید را آقا امیر المومنین راه آقا صاحب الزمان

  Thumb up 0 Thumb down 0

 24. ناشناس
  ۱۳ دی ۱۳۹۶

  روحانی باید استعفا بده.عدم صلاحیتش رو از همون دوره ی اول به خوبی نشون داده بود.این دوره هم با استفاده از همون قدرت و پول تونست بازم رای بیاره.
  اگر واقعا از اداره ی اوضاع اقتصادی ناتوان شده که شده ، خوب،دیگه چه لزومی داره که ادامه بده؟؟؟ ادامه نده و اوضاع آشوب و سخت امروز رو دیگه بدتر از این نکنه.که اگر ادامه بده خیانت به ملت و آرمان های یک ملت کرده

  Thumb up 0 Thumb down 0

 25. ملت
  ۱۳ دی ۱۳۹۶

  روحانی برای صلاح مملکتش بهتره استعفا بده تا اوضاع آشوب و سخت امروز بدتر از اینی که الان هست نشه

  Thumb up 0 Thumb down 0