دوشنبه ۱۱ دی ۱۳۹۶ ۱۸:۱۵
افزایش چشمگیر نرخ ارز و رفتار عجیب دولت و بانک مرکزی!

افزایش چشمگیر نرخ ارز و رفتار عجیب دولت و بانک مرکزی در قبال این موضوع نگرانی از اینکه یک بار دیگر بازار سوءاستفاده از افزایش قیمت ارز در داخل کشور از طریق موسسات پولدار از سر گرفته شود را بیشتر کرده است.

 این نگرانی با معرفی گزینه های نابلد بانکی برای ریاست بعدی بانک مرکزی، شدت نیز گرفته است تا جایی که سوال از رییس جمهور درباره بحران ارز و چگونگی مدیریت بازار ارز در مجلس شورای اسلامی کلید خورده است و رئیس‌جمهور باید توضیح دهد که در این آشفته بازار، ارز را از طریق چه کانال‌ها و افرادی در بازار دارد مدیریت میکند زیرا کانال های مستعد فساد در بازار جلوه معناداری پیدا کرده است.
آنها که متمولانه از افزایش عوارض خروج ازکشور معترض شده اند، باید بدانند سالانه ۹ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر به مسافرت خارجی می‌روند که اگر هر کدام به طور متوسط هزار دلار با خود ببرند می‌شود ۹ میلیارد دلار که این میزان برای دولتی که تامین ۲۰۰ میلیون دلار برایش سخت است بسیار زیاد است و فشار بسیار زیادی را به بازار وارد می‌کند.
بدیهی است دولت حق ندارد از این طرفداری فنی ما سوءاستفاده کند. دولت لازم است به این سوال پاسخ دهد که مگر در سایه ی برجام، سوئیفت باز نشد؟! مگر مراودات دلاری را باز نکردید؟! نفت هم که در سقف تولید ۴ میلیون بشکه هست! قیمتش هم که مناسب است! خب؟! پس چرا شما بی دلار مانده اید؟!
منبع: کانال اقتصادما