یکشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۶ ۰۹:۱۵
نقدی بر یادداشت جنسی
چه کسانی عطش جنسی را می سازند؟

این روزها جناب آقای یاسر عرب یکی از فعالان عرصه رسانه در یادداشتی نادیده‌های مسائل جنسی را با عنوان «چه کسانی درگیر جوع و گرسنگی جنسی هستند؟» قلمی کرده است. قبل از این که به این سوال پاسخ دهیم که چه کسانی جوع و گرسنگی جنسی دارند باید به این سوال پاسخ داد که چه کسانی عطش جنسی را می سازند؟

برای پاسخ به این سوال لازم است کمی آیه ۲۰ سوره نور مورد تامل قرار دهیم. خداوند در این آیه عذاب دردناک دنیایی و اخروی برای کسانی که دوست دارند فحشا در جامعه اشاعه پیدا کند در نظر گرفته است.خوب چرا چنین است؟
دلائل مختلفی می توان بیان کرد از جمله این که اشاعه فحشا موجب بی‌آبرویی مومن می شود و از آنجا که اخبارهای فساد و فحشا منبع و استناد قوی ندارند به افک و بهتان نزدیک می‌شوند. به طور خلاصه بی حیایی را در جامعه ترویج می کنند.

اما به نظر نخ تسبیح تمام مشکلات اشاعه فحشا را می توان ساخت نیازهای کاذب جنسی در جامعه معرفی کرد. هر مقدار که تلاش کنیم زوایای پنهان این ماجرا را آشکار کنیم نتیجه ای جز تشویق و ترویج فساد جنسی در جامعه ندارد.
حال شاید بهتر بتوان این سوال را پاسخ داد که چه کسانی عطش جنسی را می سازند؟ طبیعتا کسانی که با عنوان مقابله با فساد تلاش می‌کنند لایه های پنهانی معضلات جنسی را آشکار کنند و هر چقدر که بیشتر دست و پا می زنند تا جامعه را از باتلاق جنسی بیرون بکشند، بیشتر جامعه را به درون آن می کشانند.

جناب آقای یاسر عرب در یادداشت اخیر خود تلاش می کند با عبارت های جذاب و جوان پسند لایه های پنهان بحران فساد جنسی در کشور را معرفی و تا حدی ریشه یابی کند درحالی که متوجه نیست که ناخواسته در حال تثبیت مفاسد جنسی در جامعه است. عبارتهایی از جمله «حجره های حاجی بازاری ها» «آلبوم دختران بیست تا سی سال» «آن مرد میان سال بالا نشین هیئت» «خانه های امن سکس» به صورت ناخودآگاه در ذهن مخاطب این فضا را ایجاد می کند که اگر در میان «آقازاده ها» فساد به این کمیت و کیفیت رواج دارد و «سه تا سه تا» با خانمهای جوان رابطه جنسی برقرار می‌کنند پس من خیلی پسر خوبی هستم که مثلا یک دوست دختر دارم و رابطه خیلی محدودی دارم. همچنین برخی از عبارتهای ایشان به نحو غیر مستقیم تنوع طلبی و راه های رسیدن به تنوع طلبی را ترویج می‌کند. البته کار به این جا ختم نمی‌شود و با کلمات تصویری تلاش می کند که رفتارهای سکسی را برای مخاطب نمایش دهد که این اوج اشاعه فحشا و ساخت عطش جنسی در جوانان است. سوالی که در پایان باید طرح کرد این است که چرا مصلحان اجتماعی با دست خودشان و به اسم اصلاح مفاسد جنسی به گونه ای برخورد می‌کنند که «هل من مزید» جهنمی های جامعه را افزایش می‌دهند؟

ابراهیم راستیان پژوهشگر مرکز رشد

منبع: کانال کانال جامع مرکز رشد