شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۶ ۲۱:۳۰
اورشلیم بی اهمیت ولی پر ارزش

ترامپ در ادامه اقدامات به ظاهر عجیب و در باطن حساب شده خود، که ان شاء الله در یادداشت بعدی بیشتر توضیح داده می شود، قدس و یا همان اورشلیم را بعنوان پایتخت رژیم صهیونیستی اعلام کرد.

در یکی از دیالوگ های فیلم معروف قلمروی بهشت، که به فتح اورشلیم به دست مسلمانان اختصاص دارد. بیلین فرمانده محافظان اورشلیم که یهودی- مسیحی است، هنگام تسلیم اورشلیم به صلاح الدین از او می پرسد، اهمیت اورشلیم چیست، چرا این شهر بین ادیان مختلف ارزش دارد و مهم است که فرمانروای آن از چه دینی باشد؟ در پاسخ، صلاح الدین (در حقیقت نویسندگان و اندیشه ورزان فیلم) جمله عجیبی را به زبان می آورد. او می گوید اورشلیم هیچ اهمیتی ندارد ولی همه چیز با ارزش در آن است.

این جمله در نگاه اول تناقض دارد. چگونه ممکن است شهری در عین بی اهمیتی، با ارزش باشد؟
شاید راز این جمله در این باشد که در یک نگاه شهر اورشلیم به عنوان یک شهر در میان هزاران شهر زیبا، تاریخی، سرسبز، تجاری و صنعتی دنیا جایگاه خاصی ندارد که آن را متمایز کند.
اما در نگاهی دیگر اورشلیم تنها شهر جهان است که گذشته خاص تاریخی، حال پر تلاطم و آینده ای اثرگذار دارد. شهری که اماکن مورد احترام پیروان سه دین مهم ابراهیمی، یادگارهایی از پیامبران بزرگی چون ابراهیم(ع) و موقعیت ویژه تمدنی را با هم جمع کرده است.
نکته دیگر، اهمیت این شهر در نگاه آخرالزمانی و در میان عمده ادیان است. جایی که طبق نظر جمیع این ادیان در آنجا، منجی و موعود الهی ثمره سالها تلاش انبیاء و صلحا در راستای وعده پروردگار، پیروزی حق بر باطل و استقرار دولت عدالت محور و کریم صفت را محقق خواهد ساخت.

پس اورشلیم بسیار مهم و ارزشمند است. هم به واسطه گذشته پر رازش، هم به خاطر اینکه امروز موضع گیری در قبال آن یکی از ممیزات آزادمردان و صالحان است و هم به فراخور آینده موعودش.
قطعاً هرگونه تطبیق و توقیت مردود است و کسی جز ذات الهی از رموز ظهور منجی آگاه نیست، لیکن توجه به شرایط محیط پیرامونی، قاطعیت در مقابله با تهاجم دشمن قسم خورده، ایستادگی در برابر موج نفرت انگیز و عاجزانه ضدیت با شعائر الهی، وظیفه امروز همه منتظران ظهور منجی در همه ادیان است. امید که صبح فرج نزدیک و شب ظلمانی غیبت در آخرین ساعات باشد.

منبع: کانال دکتر غلامرضا گودرزی