پنج شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۶ ۲۲:۱۵
قسمت چهارم: دانشگاه تری سکتی

۱۹ نوامبر. برنامه اصلی مان دانشگاه تری سکتی است. بهترین دانشگاه از نوع دانشگاه های خصوصی شان. از شرق جاکارتا به سمت غرب رفتیم. اگر بشود نامش را رفتن گذاشت.

ترافیک وحشتناک در آزادراه که فکر نکنم در هیچ جای دنیا مصداق داشته باشد، باعث شده با یک ساعت تاخیر به دانشگاه برسیم. باز هم استقبال گرم و مهمان نوازی بسیار و نگرانی من و حاج آقا. در جلسه معرفی، حاج آقا از مسائل اقتصاد اسلامی سخن گفت و من از دانشگاه امام صادق علیه السلام. بعد از آن هم امضای تفاهم نامه ای دیگر.

وقتش بود کمی هم عینی تر به دردشان بخوریم. از دانشگاه به وزارت فایناس رفتیم. دکتر دهلان، مدیر اداره مالی اسلامی وزارت فایناس شان بود. از مشکلات صکوک در اندونزی گفت. مشکلات و پیچیدگی های بحث صکوک باعث شده اقبال مردم به صکوک در اندونزی در حداقل خود باشد. حاج آقا چند چاره کار و راهکار برای رفع مشکلات انتشار صکوک در بازار سرمایه اندونزی نشانش داد و گفت. یک نشست صمیمی و به دردبخور برای هر دو طرف گفتگو.

ظهر شد و وقت ناهار. قبلا حاج آقای موسویان با حجت الاسلام موسوی هماهنگ کرده بودند. حجت الاسلام موسوی عهده دار مرکز فرهنگ اسلامی اندونزی بودند. این مرکز از سوی دفتر مقام معظم رهبری راه اندازی شده بود و در حد خودش امکانات قابل قبولی داشت. هر روز در مرکز کلاس های معارف اسلامی در رشته های مختلف علوم اسلامی برگزار می کنند و فرقه‌های مختلف مذهبی بر سر این کلاس‌ها حاضر می‌شوند. روحیه تساهل و تسامح اندونزیایی ها اینجا به درد می خورد. البته وهابیت هم بیکار نبود. هر جایی از جنوب شرق آسیا، در بین جوامع مسلمان پای بگذاری، اثری از تلاش ها و سرمایه گذاری های وهابیت را می بینی.

بعد از ناهار دو حاج آقا نشستند به گفت و بحث. از مشکلات اقتصادی در ایران گرفته تا وضعیت فرودگاه امام. انصافا فرودگاه امام در مسأله برخورد اول خیلی ضعیف است. وقتی مسافری خارجی وارد ایران می‌شود اول چیزی که از ایران می‌بیند موقع فرود هواپیما است. نه نمای زیبا موقع نزدیک شدن به زمین می‌بیند و نه فرودگاه جز سردرگمی چیزی برای او دارد.

صبح بحث صکوک در بازار سرمایه گذاری اندونزی بود. شب نیز ایضا. شام را مهمان دکتر رشدی از دانشگاه شریف هدایت الله بودیم. غیر از ما، دوستان استرالیایی هم بودند. قصد داشته اند برای یک پروژه وسیع زیرساختی در جنوب اندونزی صکوک منتشر کنند و بازار ثانویه آن را بریسبون استرالیا قرار دهند. حاج آقا در مورد نوع صکوک بنا به نوع پروژه با ملاحظاتی آنها را راهنمایی کردند. به دقت یادداشت می کردند… .

مجید کریمی پژوهشگر مرکز رشد

➖➖➖➖➖
✔️ مرکز رشد دانشگاه امام صادق (علیه السلام)