دوشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۶ ۲۱:۴۵
نشست فعالین انجمن‌های علمی دانشجویی با حجت الاسلام دکتر مهدوی کنی برگزار شد

بنا به درخواست و پیگیری مکرر دبیران انجمن‌های علمی دانشجویی مبنی بر دیدار صمیمی با ریاست محترم دانشگاه، این جلسه در آستانه ولادت باسعادت پیامبراکرم و امام صادق علیه‌السلام و به مناسبت گرامیداشت روز دانشجو در تاریخ ۱۳ آذرماه،‌ با حضور ریاست محترم دانشگاه و دبیران سابق و فعلی انجمن‌های علمی دانشجویی در محل سالن تدبیر برگزار گردید.

به گزارش دانشجویی و فرهنگی؛ این جلسه با صحبت اولیه قائم مقام معاون دانشجویی و فرهنگی، جناب آقای دکتر مشفق، آغاز و پس از ایشان دبیران سابق انجمن‌های علمی به بیان مطالبات دانشجویی و انجمن‌ها پرداختند سپس آقایان ارفع الرفیعی، دبیر سابق انجمن علمی دانشجویی مدیریت، قاری، دبیر سابق انجمن علمی دانشجویی زبان‌های خارجی، عابدی، دبیر سابق انجمن علمی دانشجویی اقتصاد، زرودی،‌ دبیر سابق انجمن علمی دانشجویی فرهنگ و ارتباطات، رفیعی راوندی، کارشناس سابق امور فرهنگی در انجمن‌‌های علمی به بیان مطالبات و نکات مرتبط با مقوله‌ی انگیزش دانشجویان پرداختند. اهم مطالب بیان شده در این بخش عبارتند‌از:

  1. درخواست برگزاری جلسات بیشتر نمایندگان دانشجویی و اعضای شوراهای انجمن‌های علمی با ریاست محترم دانشگاه؛
  2. توجه به مقولات انگیزشی برای دانشجویان با سطحی بالاتر از موارد موجود ( تمهید سفرهای خارجی برای نخبگان علمی، ایجاد سهولت برای شرکت در کنفرانس‌های خارجی و…)؛
  3. تدارک فضای مطلوب‌تر در بحث آزاداندیشی علمی؛
  4. افزایش حمایت‌های مالی و بودجه‌ای از انجمن‌ها در راستای بهبود هرچه بیشتر عملکرد ‌آن‌ها‌؛
  5. تدبیر نسبت به تغییر و سهولت روندهای اداری جهت تعامل با بخش‌های مختلف ستادی دانشگاه برای دانشجویان و انجمن‌های علمی دانشجویی؛
  6. توجه به نیازهای دانشجویان از طریق افزایش ارتباط صمیمانه با بدنه دانشجویی و استفاده از ظرفیت تصمیم‌سازی ایشان؛
  7. تدارک و تسریع در فرآیند بهبود و کارآمدسازی شیوه‌های عملی آموزشی؛
  8. حمایت معنوی دانشگاه در جهت کسب مهارت و توانمندی عملی در کنار توجه به مقولات علمی دانشجویان؛
  9. ایجاد هماهنگی بیشتر سیستمی در بدنه‌ی دانشگاه در جهت تحقق اهداف کلان آن.

در ادامه جناب آقای دکتر مهدوی کنی پس از بررسی و پاسخ به مطالبات نمایندگان دانشجویان خاطرنشان کردند که رویه‌های دانشگاه در حال تغییر و بهبود است اما فرآیند تغییر و نتیجه‌بخشی آن زمان‌بر است. ایشان فرموند که با یک نگاه به بخش‌های مختلف دانشگاه به خوبی مشخص است که سمت‌های کارشناسی در اکثر بخش‌ها تحت تصدی و همکاری دانشجویان است و این امر نویدبخش تغییرات رو به جلو برای دانشگاه خواهد بود. دکتر مهدوی از انجمن‌های علمی خواستند که همانطور که نسبت به روندها و مسائل دانشگاه نقد دارند برای بررسی علمی این موارد وارد عمل شده و مسائل دانشگاه را به عنوان مسئله‌‌ای علمی مورد بررسی قرار دهند تا خروجی‌های این قبیل کارهای علمی در تصمیم‌گیری‌های کلان دانشگاه مورد استفاده قرار گیرد. ایشان در ادامه افزودند که مطالبه نسبت به افزایش حمایت‌های مالی و بودجه‌ای منوط به عملکرد مناسب هر بخش و برنامه‌های توجیه‌پذیر آن برای سنوات بعد خواهد بود و انجمن‌های علمی نیز با توجه به همین رویه امکان افزایش بودجه را خواهند داشت.
رئیس محترم دانشگاه با اذعان نسبت به تغییر فضای فرهنگی جامعه و تأثیر آن بر دانشجویان دانشگاه‌ها خاطر نشان کردند که در دانشگاه امام صادق نیز این نکته مدنظر قرار دارد و بسیاری از اقدامات زیرساختی در راستای پوشش تغییرات آتی در اکثر جوانب محیطی (تکنولوژی،‌ نیروی انسانی و …) در دستور کار قرار گرفته اند.

در پایان این جلسه ضمن ابراز تمایل ریاست محترم دانشگاه مبنی بر تداوم این قبیل جلسات، از دبیران و کارشناسان سابق انجمن‌های علمی تقدیر به عمل آمد.