خبرنامه صادق » نشست علمی «ارائه نظریه تبویب جدید فقهی» برگزار شد
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۶ ۱۶:۴۵
توسط انجمن علمی دانشکده معارف اسلامی و ارشاد؛
نشست علمی «ارائه نظریه تبویب جدید فقهی» برگزار شد

نشست علمی «ارائه نظریه تبویب جدید فقهی» با حضور حجت الاسلام دکتر بیاتى رئیس دانشگاه عدالت روز سه شنبه ۷ آذر ۹۶ در دانشگاه امام صادق علیه السلام برگزار گردید.

به گزارش دانشجویی و فرهنگی؛ نشست علمی «ارائه نظریه تبویب جدید فقهی» با حضور حجت الاسلام دکتر بیاتى رئیس دانشگاه عدالت به همت انجمن علمی دانشکده الهیات، معارف اسلامی و ارشاد روز سه شنبه ۷ آذر ۹۶ در دانشگاه امام صادق علیه السلام برگزار گردید.

دکتر بیاتى در این نشست ضمن بیان این مسئله که طبق اعتراف دانشمندان حقوقی مسلمان و غیر مسلمان، علم فقه اهل بیت علیهم السلام عمیق ترین نظام حقوقی موجود در عالم است، به این نکته اشاره فرمودند که با این حال نظام حقوقی اسلامی از نظر قالب و ساختار، ضعف های جدی و غیر قابل اغماضی نیز دارد. این ضعف ها را می توان در محورهای زیر طبقه بندی نمود:

  1. بعضی بخش ها با سرفصل باب آن تناسبی ندارد؛ مثل بحث غیبت و کذب که رذیله اخلاقی اند در باب مکاسب محرمه، بحث ولایت فقیه در کتاب البیع و بحث گناهان کبیره در باب اجتهاد و تقلید و بحث آزادى اقلیتها در کتاب جهاد و… وارد شده است.
  2. امروزه مباحث جدیدی مطرح گشته است که در ابواب فقهی قدیم جای نمی گیرد و مجبوریم برای آنها باب درست کنیم.
  3. بعضی قواعد عامه فقه در بخش خاصی آمده، در حالی که اختصاصی به آن ندارد. مثلا بحث قاعده عام (درأ) در احکام حد زنا آمده ولى در حدود دیگر هم جاری است.

 

وی ادامه داد: باید این قواعد عمومی و مشترک را در بابی مستقل و قبل از ورود به احکام اختصاصی بحث کنیم که نیاز به تکرار نباشد. مثلا احکام عامه للعقد (فقه العقود) که در آن توضیح شرایط صحت عقود مثل عقل و بلوغ و… (که مشترک است) بحث شود. قبل از ورود به احکام اختصاصی عبادات، شرایط عام مثل حقیقت قصد قربت، توقیفی بودن عبادات، نیابت در عبادت، القضاء فى العباده، التقیه و …

 

رئیس دانشگاه عدالت بیان داشت: از این رو ضروری است که تبویب جدیدی ارائه داد که این ضعف ها را نداشته باشد.
وی تبویب جدید را دارای ۴ بخش برشمرد و اذعان داشت: در هر بخش ابتدا قواعد عامه آن و سپس هر کتاب به صورت مجزا بحث می شود؛ این ۴ بخش به شرح ذیل می باشد:

  1. العبادات
  2. العلاقات المالیه
  3. العشره و السلوک
  4. الحکم و السیاسه