شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۶ ۲۰:۰۰
ترجمه مقتل ۴ جلدیِ علامه قزوینی توسط دکتر میثم مطیعی

دکتر میثم مطیعی، مداح اهل بیت و دانش آموخته دانشگاه امام صادق(ع) در حال ترجمه مقتلی از علامه قزوینی است.

 وی در گفتگویی در این باره گفت: بسیاری از مؤمنان و ارادتمندان به خاندان اهل بیت علیهم السلام بعد از مجالس عزاداری و در مناسبت‌های مختلف در مورد مقتلی که به آن مراجعه کنند و از آن بهره ببرند، از من سؤال کرده و می‌کنند. الحمدلله مورخان و علمای شیعه در این باره زحمات بسیاری کشیده‌اند و مقاتل و آثار علمی در این باره کم نیست. البته هنوز هم احساس می‌شود ضعف‌هایی در این زمینه وجود دارد و شایسته است کار علمی در این باره تداوم داشته باشد.

وی اظهار داشت: به همراه دکتر سید مجتبی عزیزی، از اعضاء هیات علمی دانشگاه امام صادق(ع) ، چندین سال است جلسات منظم مباحثه علمی داریم، بعد از مشورت‌های مختلف به این نتیجه رسیدیم که کتاب خوب و تحقیقی علامه شیخ فضل‌علی قزوینی را که عنوان اصلی آن «الامام الحسین(ع) و اصحابه» است، ترجمه و تحقیق کنیم و در حاشیه‌ آن اگر مطلبی برای عموم مخاطبان لازم است، به صورت پاورقی‌ اشاره نماییم.

وی در معرفی این مقتل گفت: علامه شیخ فضل‌علی قزوینی، متولد سال ۱۲۹۰ قمری و متوفای ۱۳۶۷ قمری (حدود ۷۲ سال قبل) از عالمان معروف قم و نجف اشرف بوده که از محضر اساتیدی، از جمله حاج میرزا حبیب‌الله رشتی، سید محمد کاظم طباطبایی یزدی، مرحوم آخوند خراسانی و … بهره برده است. البته کتاب علامه قزوینی قدری تفصیلی است و چاپ عربی آن در چهار مجلد منتشر شده است. الحمدلله به توفیق الهی و با عنایت حضرت اباعبدالله الحسین(ع)، مدتی است کار ترجمه و تحقیق شروع شده و بخش‌هایی از کتاب ترجمه شده است.

این مداح اهل بیت درباره بخش‌های این کتاب گفت: کتاب «الامام الحسین و اصحابه» در ۴ مجلد و سه بخش نگاشته شده است که محتوای بخش‌های مختلف آن به شرح زیر است:بخش اول: مردان حاضر در کربلا از اصحاب امام حسین(ع)، بخش دوم: مقتل حضرت سیدالشهداء(ع)، بخش سوم: زنان اهل‌بیت و سایر زنانی که در واقعه کربلا حضور داشتند.

وی با بیان اینکه در این کتاب به همه مردان و زنان از اصحاب امام حسین(ع)، چه آنان‌که شهید شدند و چه آنان‌که شهید نشدند، پرداخته شده است، گفت: این کتاب همچنین به مقتل شخص امام حسین(ع) نیز پرداخته و حوادثی که بر آن حضرت گذشت و منزل‌گاه‌هایی که در این مسیر از آن عبور کردند را بیان کرده و خطبه‌های آن حضرت از هنگام خروج از مکه تا قتلگاه که در مکان‌های مختلف ایراد شده را آورده است. همچنین برخی از حوادث مهم پس از حادثه کربلا را نیز بررسی کرده است.

مطیعی در بیان ویژگی‌های این کتاب به دقت نظر، گستردگی و در برداشتن مطالبی که مورخان نقل کرده‌اند و همچنین نقد بسیاری از نقل‌ها و استنتاج‌ها آن‌ها اشاره کرد و گفت: مرحوم قزوینی تنها به بیان صرف وقایع اکتفا نکرده است و هر حادثه کوچک یا بزرگی را با دقت در جزئیات و حتی بررسی الفاظ و مشتقات آن بررسی کرده است.

وی در پایان گفت: سعیمان بر این است که انشاالله تا سال آینده بتوانیم حجم قابل توجهی از ترجمه را به پایان برسانیم.