پنج شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۲ ۱۷:۱۷
پرونده مرجعیت علمی؛
معرفی کتاب | قدرت نرم جمهوری اسلامی ایران

خبرنامه صادق در راستای معرفی تولیدات علمی و دانشی دانشگاه امام صادق(ع) و در راستای عرضه مناسبت تر این محصولات اقدام به معرفی تولیدات علمی منتشر شده توسط انتشارات دانشگاه می کند که به مرور در قالب پرونده مرجعیت علمی در دسترس کاربران خبرنامه صادق قرار خواهد گرفت.

خبرنامه صادق: انتشارات دانشگاه امام صادق(ع) با حضور دکتر افتخاری تحولی در عرصه چاپ پژوهش ها و مطالعات اساتید و دانشجویان امام صادقی پیدا کرد و از همین رو در نمایشگاه کتاب مورد تقدیر رهبر معظم انقلاب واقع شد. خبرنامه صادق در راستای معرفی تولیدات علمی و دانشی دانشگاه امام صادق(ع) و در راستای عرضه مناسبت تر این محصولات اقدام به معرفی تولیدات علمی منتشر شده توسط انتشارات دانشگاه می کند که به مرور در قالب پرونده مرجعیت علمی در دسترس کاربران خبرنامه صادق قرار خواهد گرفت.

به گزارش خبرنامه صادق؛ «کتاب قدرت نرم در جمهوری اسلامی» شامل مجموعه مقالاتی مشتمل بر دو بخش مفاهیم نظری و عملیاتی قدرت نرم جمهوری اسلامی ایران است. در این کتاب تلاش شده با شناسایی و احصاء منابع قدرت ‌نرم جمهوری اسلامی ایران و نقش آن در مدیریت پیش رویدادی تهدیدات، هزینه‌های نظام برای تأمین امنیت داخلی و خارجی کاهش یابد.

در بخش نخست با پنج مقاله به ابعاد نظری و تطبیقی قدرت نرم جمهوری اسلامی ایران پرداخته می‌شود. در مقاله نخست با عنوان «قدرت نرم انقلاب اسلامی ایران و نظریه صدور فرهنگی انقلاب: با تأکید بر بیداری اسلامی در منطقه» نویسنده در یک مطالعه نظری ـ تطبیقی با بکارگیری چارچوب نظری صدور فرهنگی انقلاب سعی دارد قدرت نرم جمهوری اسلامی را در وجه فرهنگی و معنوی آن معرفی کند و انقلاب اسلامی ایران را یک مصداق از مصادیق گفتمان معنویت‌خواهی در سیاست یا حضور دین در سیاست اعلام کند که امروزه نمود عملی این خواسته و تکرار آن را در قیام کشورهای مسلمان که به نام بیداری اسلامی خوانده می‌شود قابل مشاهده است. وی بر این باور است که این قدرت نرم انقلاب ایران توسط امام خمینی کشف و به دنیا معرفی شد و با شروع این جنبش‌ها در کشورهای اسلامی این قدرت نرم توسط مردم این کشورها فهم و تبدیل به موج بیداری اسلامی شد.

نویسنده مقاله دوم ‌ترویج خردمندانه سبک‌های زندگی رشدمحور اسلامی و گسترش فرهنگ عفاف و حجاب را که نماد هویت و شخصیت اسلامی افراد و شاخصی مهم از شاخص‌های قدرت نرم در جامعه اسلامی محسوب می‌شود و دارای آثار و بازتاب‌های بسیار مهم و ارزشمند در فرآیند تکوین جامعه‌ای سالم، شاداب و صالح می‌باشد به‌عنوان الگو و مدلی کاربردی برای دیگر ملل و جوامع جویای کمال و توسعه همه جانبه بر اساس آموزه‌های توحیدی و معنوی معرفی می‌کند که می‌تواند اطمینان، آرامش روحی و روانی و سعادت و خوشبختی دنیا و آخرت افراد را توأمان تأمین کند.

نگارنده مقاله سوم به این سؤال پاسخ می‌دهد که چگونه می‌توان فرهنگ را به اقتدار تبدیل کرد و تا چه حد می‌توان به قدرت فرهنگی به جای قدرت نظامی تکیه کرد و در این راستا به یافتن محورها و منابع اصلی قدرت نرم جمهوری اسلامی ایران می‌پردازد. در مقاله چهارم پژوهشگر در مقام پاسخ به این سؤال است که چگونه می‌توان از مدیریت دانش در راستای بازدارندگی جنگ نرم که توسعه کاربرد آن، امری بدیهی و قطعی بنظر رسیده و روز به روز بر وسعت و تأثیرات آن افزوده شده و اهداف، ارزش‌های حیاتی، زیر ساخت‌های فکری و الگوهای رفتاری حوزه‌های مختلف یک نظام سیاسی را مورد تهدید قرار می‌دهد، استفاده کرد.

کتاب قدرت نرم جمهوری اسلامی

بخش دوم کتاب حاضر با چهار مقاله به حوزه عملی کاربرد قدرت نرم می‌پردازد که یکی از مصادیق آن نیز جمهوری اسلامی ایران است. نویسنده مقاله پنجم در قالب گفتمانی ایجابی به بررسی عواملی که می‌توانند نقش کاتالیزوری در استقرار امنیت عمومی ایفا کنند می‌پردازد و بر مدیریت نرم تهدیدات امنیت عمومی به‌عنوان یکی از مبانی تحکیم امنیت داخلی پای می‌فشرد. نگارنده مقاله ششم به بررسی رابطه اثرگذار قدرت نرم در مقوله دیپلماسی عمومی پرداخته و در مقام تطبیق دیپلماسی عمومی جمهوری اسلامی ایران را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. در مقاله هفتم نویسنده به قدرت نرم، فناوری نرم و تأثیرات و کاربردهای آن در حوزه دفاعی می‌پردازد و معتقد است که در منازعات و رویارویی‌های آینده، قدرت و فناوری‌های نرم در تعیین فرجام نهایی منازعات آتی حتی قادر به ایفای نقشی مهم‌تر از قدرت سخت‌افزاری کشورها خواهند بود و بالاخره در مقاله هشتم و پایانی این کتاب نویسنده به نقش پدافند غیرعامل و تولید بازدارندگی نرم در جمهوری اسلامی ایران می‌پردازد و هدف از این پژوهش را بیشینه‌سازی و بومی‌سازی اصول پدافند غیرعامل در چارچوب مدیریت ریسک به منظور کاهش هزینه‌ها و افرایش کارآمدی نهادهای ذی‌ربط برای مقابله با تهدیدات برمی‌شمارد.

این کتاب به همت دکتر ناصر جمالزاده استاد دانشگاه امام صادق(ع)، در قطع رقعی و با قیمت ۹۰۰۰ تومان توسط انتشارات دانشگاه امام صادق(ع) منتشر شده است. برای تهیه این کتاب اینجا را کلیک کنید.