پنج شنبه ۱۹ دی ۱۳۹۲ ۰۹:۵۷
شنبه 21 دی ماه
آیین تکریم حجت‌الاسلام موسویان برگزار می‌شود

آیین تکریم «حجت الاسلام سیدعباس موسویان» مدیر گروه مدیریت مالی دانشگاه امام صادق(ع) ونیز برگزیده جایزه جهانی کنگره علوم انسانی اسلامی برگزار می شود.

به گزارش  خبرنامه صادق ، پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی به دلیل احراز جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی در کنگره علوم انسانی اسلامی توسط حجت الاسلام سیدعباس موسویان آیین تکریم این عضو هیأت علمی خود را برگزار می کند.

این مراسم روز شنبه ۲۱ دی ماه از ساعت ۱۵ تا ۱۷ در تالار علامه جعفری برگزار می شود.

علاقه مندان برای حضور در این نشست می توانند به نشانی خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر، خیابان پژوهشگاه (کوچه ۲)، پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی مراجعه کنند.

به گزارش خبرنامه صادق، سید عباس موسویان در ۱۳۳۹ در آذربایجان شرقى متولد شد. وی تحصیلات خود را در عجب شیر پی گرفت و از دوره دبیرستان به شهر تبریز آمد و در هنرستان صنعتی در رشته برق به تحصیل خود ادامه داد. در سال ۱۳۵۸ در رشته برق وارد دانشگاه شد، اما پس از انقلاب فرهنگی و تعطیلی دانشگاه ها، از ۱۳۶۰ به حوزه علمیه قم رفت و به تحصیل علوم دینی پرداخت، وی همزمان در رشته اقتصاد نظری در دانشگاه مفید به تحصیل پرداخت و از ۱۳۶۸ به مدت ده سال به درس خارج فقه و اصول مشغول شد.

وی در سال ۷۳ برای اخذ مدرک کارشناسی ارشد در رشته اقتصاد نظری وارد دانشگاه شهید بهشتی تهران شد و بعد از آن به تحصیل در دوره دکترای تخصصی تفسیر و علوم قرآن در همین دانشگاه مشغول شد. این اندیشمند اسلامی در سال ۸۲ دکترای تخصصی تفسیر و علوم قرآنی خود را گرفت و موفق شد در سال ۸۴، مدرک دکترای فقه اقتصادی را از حوزه علمیه قم نیز دریافت کند.

ریاست پژوهشکده نظام های اسلامی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در سال های ۱۳۷۷ تا ۱۳۸۸، مسئول دفتر قم پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در سال ۷۹، مدیر گروه مدیریت مالی دانشگاه امام صادق(ع) از تیرماه ۱۳۹۱ تاکنون، مدیر گروه اقتصاد پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی از سال ۸۳ تاکنون، مدیر گروه فقه اقتصادی  مرکز جهانی علوم اسلامی از سال ۱۳۸۳ تاکنون و جانشین مدیر مسئول فصلنامه اقتصاد اسلامی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی تا به امروز از جمله فعالیت های اجرایی این پژوهشگر حوزه اقتصاد به شمار می روند.

از جمله آثار علمی او می توان به کتاب پس انداز و سرمایه گذارى در اقتصاد اسلامى در سال ۱۳۷۶، بانکدارى اسلامى در سال ۱۳۷۸ که در چهار نوبت چاپ و در چندین جشنواره حائز رتبه شده است، کلیات نظام اقتصادى اسلام در سال ۷۹، ربا و مسائل عصر حاضر (کار گروهی) در سال ۱۳۸۰، پول و نظام هاى پولى در سال ۱۳۷۵، فلسفه اقتصاد اسلامى در سال ۱۳۷۸ و  بهره یا ربا (کار مشترک با دکتر موسی غنی نژاد) در سال ۱۳۸۴ اشاره کرد.