یکشنبه ۰۷ آبان ۱۳۹۶ ۱۸:۴۵
نشست رونمایی کتاب جدید هسته عدالت

نشست رونمایی از کتاب جدید هسته عدالت با عنوان «فهم جوهره اندیشه حضرت آیت الله خامنه‌ای مدظله‌العالی در عرصه عدالت» دوشنبه اول آبان‌ماه برگزار شد.

این نشست با حضور حجت الاسلام دکتر احمد واعظی(رئیس دفتر تبلیغات حوزه علمیه قم)، جمعی از پژوهشگران موسسه حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله خامنه ای، اساتید و پژوهشگران حوزه عدالت و دانشجویان دانشگاه برگزار شد.

به باور دکتر واعظی، اهمیت انتخاب اندیشه رهبری و فهم نگاه ایشان به عدالت از حیثیت‌های مختلفی دارای اهمیت است. از این جهت که ما صرفاً با یک اندیشمند و مجتهد دینی مواجه نیستیم بلکه با شخصیتی سر و کار داریم که سالها در مناصب کلان مدیریتی کشور نیز ورود داشته اند و مسائل و مشکلات را بخوبی می ‌شناسند و با چنین سابقه‌ ای درباره عدالت و ابعاد آن صحبت کرده‌ اند. بنابراین انتخاب ایشان دارای یک اهمیت راهبردی است و بررسی اندیشه ایشان دلالت‌ های مهمی در عرصه عدالت ‌پژوهی و تحقق عدالت برای ما دارد.

از نظر ایشان وجود کنشگران متعدد اجتماعی یکی از مشکلات عملی جدی در عرصه عدالت است. بدین معنا که وضعیت جامعه ما در نقطه صفر نیست که بخواهد بنای یک مناسبات اجتماعی عادلانه را از اول بگذارد بلکه وارث یک جامعه با مناسبات اجتماعی شکل گرفته است که در دوران قبل از انقلاب مشحون از مناسبات غیر عادلانه بوده و در این ۴۰ سال نیز بدلیل کنشگران متعدد رسمی و غیر رسمی با مشکلات متعددی مواجه بوده است.

از طرف دیگر این کنشگران تحت یک نقشه واحد نیز کنش نمی‌کنند. بازتاب این نکته در عرصه سیاسی دولت‌ها و مجالس مختلف با رویکردهای متنوع در اداره کشور و تحقق عدالت است. تمام این کنشگران در بهترین حالت بر اساس شبه علم(بر اساس تجارب و اذواق و سلایق شخصی خودشان) عمل کرده و این امر در جاهای بسیاری باعث خراب‌تر شدن وضعیت شده است.

ایشان در ادامه، اهمیت عدالت در شرایط کنونی را بدلیل نیاز کشور به جهش‌های و پیشرفت‌های بزرگ یادآور شده و فقدان آنرا موجب خسارت های بیشتر و پیچیده تر شدن کلاف وضعیت فعلی دانستند. بمنظور تحقق چنین ارزشی، ما باید اولاً جهات تئوریک و نظری خودمان را تصحیح و تقویت کنیم، ثانیاً از جهت نقشه راه به یک جمع‌ بندی واحد برسیم و ثالثاً بتوانیم این جمع‌بندی را به اقناع نخبگانی و عمومی برسانیم.

حجت الاسلام واعظی تحقق تحولات بزرگ(از جمله اقامه عدالت) را تحت تاثیر افکار بزرگ دانسته و به اهمیت همراهی تمام بدنه کارشناسی، نخبگان و آحاد یک ملت برای تحقق آن تاکید کردند. از نگاه ایشان اقناع عمومی موجب می‌شود همه افراد یک جامعه علیرغم تکثرات شغلی و کارویژه‌ های خودشان بدنبال تحقق آن تحول و فکر بزرگ باشند.ایشان الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت را به مثابه نقشه راه حرکت همه کشور تعریف کرده و معنویت گرایی و عدالت‌محوری را دو رکن اساسی آن بر شمردند.

قبل از سخنان حجت الاسلام و المسلمین دکتر واعظی، دکتر پیغامی(معاون پژوهشی دانشگاه امام صادق علیه‌السلام) در سخنانی با اشاره به اهتمام دانشگاه به مسئله عدالت و تولید کتاب‌های مختلف و متنوع در این حوزه و ترجمه آنها به زبان ‌های دیگر، تولید چنین کتابی را جزو رزق‌ های با برکت برای دانشگاه دانسته و بر لزوم توجه و فعالیت‌ های علمی جدی در عرصه عدالت‌ پژوهی تأکید کردند. ایشان در ادامه بیان مباحثی همچون عدالت یا ولایت را انحرافی دانسته و ادبیات دینی را مشحون از نشانه‌ های هماهنگی و تطابق این دو مفهوم معرفی کردند.

آقای تراب‌زاده پژوهشگر مرکز رشد و یکی از نویسندگان کتاب نیز در بخشی از جلسه به بیان سیر تدوین کتاب، اجزای و بخش‌های مختلف آن اشاره کرده و سپس به ارائه پیشنهادهایی همچون استخراج نگاه سایر متفکران دینی در عرصه عدالت؛ تکمیل اندیشه رهبری در عرصه عدالت با استفاده از مطالعه سیر عملی معظم‌له؛ تبدیل نگاه رهبری در عرصه عدالت به الگوریتم ارزشیابی و پایش عملکرد دستگاه ‌های مختلف اشاره کردند.

 

انعکاس خبر و گزارش این نشست در رسانه ها:

http://fna.ir/a1zzgc (خبرگزاری #فارس)

mehrnews.com/news/4115747/ (خبرگزاری #مهر)

http://yon.ir/p0kuo (سایت #نسیم)

http://yon.ir/N3WfP (خبرگزاری #رسا)

http://sobhe-no.ir/newspaper/343/13/13397 (روزنامه #صبح_نو)

 

منبع: هسته عدالت پژوهی