یکشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۶ ۱۸:۰۰
گزارش برگزاری مراسم رونمایی از بیست دستاورد اداره فن‌آوری اطلاعات دانشگاه امام صادق (ع)

روز دوشنبه ۱۷ مهرماه ۱۳۹۶ مراسم رونمایی از بیست دستاورد اداره فناوری اطلاعات دانشگاه امام صادق علیه السلام باحضور ریاست دانشگاه، معاونین، دانشجویان، اساتید و جمعی از متخصصان حوزه فن‌آوری اطلاعات در تالار آیت الله مهدوی کنی(قدس سره) دانشگاه برگزار شد. 

در ابتدای مراسم پس از قرائت آیاتی از قرآن مجید مراسم افتتاحیه اتاق سرور جدید برگزار شد و همزمان به صورت مستقیم این مراسم برای حاضرین در جلسه نمایش داده شد. 
در ادامه این مراسم دکتر پیغامی معاون پژوهشی دانشگاه ضمن عرض خوشامدگویی به معرفی دستاوردها و توضیح تلاشهای بخشهای مختلف دانشگاه در انجام این بیست دستاورد پرداختند. 
ایشان با اشاره به اینکه دانشگاه امام صادق علیه السلام از سالهای هفتاد به بعد با تلاش و پشتیبانی حضرت آیت الله مهدوی کنی(قدس سره) این افتخار را داشته است تا نسبت به سایر دانشگاه‌ها در راه‌اندازی  و بسترسازی زیرساختهای فن‌آوری اطلاعات پیش‌قدم باشد؛ افتتاح و رونمایی از دستاوردهای جدید را شروعی دوباره در جهت پیشبرد اهداف و خواسته‌های حضرت آیت الله مهدوی کنی(قدس سره) عنوان کردند و ابراز امیدواری کردند که با بهره‌گیری از ظرفیت‌های بسترهای جدید، دانشجویان، اساتید و مجموعه دانشگاه بتواند در جهت دستیابی به مرجعیت علمی گام بردارد. 
 دکتر پیغامی آغاز خوب دانشگاه امام صادقعلیه السلام در راه‌اندازی و بسترسازی حوزه فن‌آوری اطلاعات را نشانه درایت، روشن‌بینی و همت والای موسس دانشگاه؛ حضرت آیت الله مهدوی کنی(قدس سره) توصیف کردند و ابراز امیدواری کردند که دانشگاه بتواند همواره جزو بهترین‌ها و آغاز کننده طرحهای نو در مقایسه با سایر مراکز علمی کشور باشد. در این راستا اقدام عاجل معاونت پژوهشی دانشگاه در راه اندازی بیست طرح زیرساختی در حوزه فن‌آوری اطلاعات را به عنوان نخستین گام در پیشبرد اهداف مذکور دانستند که ضرورت استفاده از بسترهای به وجود آمده را به عنوان گام بعدی این حرکت رو به جلو توصیف کردند و از دانشجویان و اساتید خواستند تا با مشارکت و طرح مطالبات خود در بهره‌گیری از این زیرساختها همکاری داشته باشند. 
 در ادامه معاون پژوهشی دانشگاه با اشاره به ضرورت مطالعه دقیق در خصوص راه‌اندازی این طرح‌ها، استفاده از تجربیات سایر دانشگاه‌ها و مراکز علمی، دعوت از متخصصان فن‌آوری اطلاعات و هم‌چنین مطالعه تجربیات راه‌اندازی این دستاوردها حتی در خارج از کشور را به عنوان ابتدایی‌ترین و مهم‌ترین گام در آغاز این بیست پروژه عنوان کردند که مطالعه این تجربیات قریب به یک سال زمان برده‌است. 
در پایان دکتر پیغامی با اشاره به اینکه این دستاوردها گام اول می‌باشد لزوم مطالبه دانشجویان و اساتید در به کارگیری این ظرفیت‌ها را ضروری عنوان کردند. 
مهندس جلیل عبدالهی سخنران بعدی این مراسم بودند که به همراه مهندس آزرنگ و مهندس سلیمی از طریق پخش ویدئو و نمایش پاورپوینت به معرفی جزئیات دستاوردها پرداختند. 
افزایش استاندارد، افزایش ضریب امنیتی، افزایش دسترسی سریع به اطلاعات، افزایش پهنای باند، صرفه جویی در مصرف انرژی و کاهش هزینه‌های خرید و نصب تجهیزات، ارتقاء فناوری بدون محدودیت برند  و افزایش و بهبود امر پشتیبان گیری از اطلاعات بخشی از جمله فواید و مزایای این بیست طرح رونمایی شده بود که در این مراسم به آنها اشاره شد. 
در ادامه مهندس سلیمی مسئول راه‌اندازی پروژه مجازی سازی دستکتاپ (VDI) به بیان توضیحاتی در خصوص مزایای این طرح پرداختند. از جمله مزایای این طرح به موارد زیر می‌توان اشاره نمود:
•در دسترس بودن اطلاعات مورد نیاز اساتید بدون محدودیت سخت‌افزاری با دسترسی به اطلاعات در هرجای دنیا بدون محدودیت مکانی
•امنیت بالا و امکان پشتیبان گیری روزانه وهفتگی اطلاعات
•کاهش هزینه‌‌ها
در ادامه این مراسم از کارمندان اداره فن‌آوری اطلاعات دانشگاه و نماینده‌‌های شرکتهایی که در راه‌اندازی این پروژه‌ها همکاری داشتند تقدیر به عمل آمد. 
سخنران پایانی این مراسم ریاست دانشگاه حجت الاسلام دکتر مهدوی کنی بودند. ایشان در ابتدای سخنرانی خود ضمن عرض تسلیت به مناسبت ایام سوگواری اباعبدالله علیه السلام، از زحمات و تلاشهای صورت گرفته تقدیر کردند.
ایشان با اشاره به این حدیث نورانی که دو روز ما یکسان نباید باشد پیشرفت و توسعه زیرساختها را تحقق و عملی ساختن این حدیث نورانی عنوان کردند و لزوم حرکت و پیشرفت‌های آتی را در این راستا ضروری دانستند.
در ادامه ریاست دانشگاه در توصیف این دستاوردها افزودند: این دستاوردها صرف یک سرمایه‌گذاری مادی نیست بلکه یک رخداد فرهنگی است. دو سال تصمیم برای این طرح گرفته شد ولی در شش ماه اجرایی شد. صرف پول نبود که یک مانور باشد. بلکه واقعا (در راستای این طرح) فکر شد. حتی دو سال نبود بلکه حاصل یک زحمتی بود که از دهه هفتاد آغاز شده بود. اگرچه دوره‌ای شتاب خود را از دست داده بود ولی سیر خود را حفظ کرد. 
دکتر مهدوی کنی تفاوت دستاوردهای این دوره با دوره‌های قبل را اینگونه توصیف کردند که در دوره‌های قبل ما نیاز به فرهنگ سازی استفاده و به کارگیری زیرساختها را داشتیم ولی در این دوره به عکس مطالبات و درخواستهایی در خصوص نیاز به ایجاد ظرفیت و بسترهای فن‌آوری اطلاعات در دانشگاه وجود داشت که ضرورت راه‌اندازی و ایجاد این بسترها را برای ما فراهم آورد. 
ایشان ظرفیت به وجود آمده را مهم ارزیابی کردند و استفاده بهتر از ظرفیت‌های موجود را گام بعدی این حرکت دانستند.
در ادامه رئیس دانشگاه امام صادق علیه السلام استفاده از ظرفیتها، بسترها و زیرساختهای موجود را رکن مهمی برشمردند و از مدیران دانشگاه خواستند که با معرفی دستاوردهای خود زمینه بهره‌مندی بیشتر از این طرحها را برای دانشجویان، اساتید و مجموعه دانشگاه فراهم آورند. 
دکتر مهدوی کنی از جمله فواید معرفی دستاوردها را ایجاد حس امیدواری و بسترسازی رخدادهای آتی برشمردند که ویژگی تواضع در بین مدیران دانشگاه از جمله موانع این اقدام تاکنون بوده است. 
ایشان در ادامه با اشاره به اهمیت محتواهای آموزشی و پژوهشی تولیدشده در داخل دانشگاه و وجود اساتید برجسته در حوزه‌های مختلف ضرورت بهره‌گیری از این تولیدات علمی را مهم توصیف کردند و رونمایی از این دستاوردها را گامی موثر در جهت افزایش بهره‌وری در این راستا عنوان کردند. 
بالا رفتن امنیت اطلاعات، ارتقاء رنکینگ دانشگاه و امکان گسترش امکانات کمک‌آموزشی از جمله مزایایی بود که دکتر مهدوی کنی به عنوان مزایای این دستاوردها به آن اشاره نمودند. 
در پایان این مراسم دکتر مهدوی کنی ابراز امیدواری کردند که این رونمایی و گامهای بعدی این طرح زمینه ایجاد تحول در شیوه آموزش و پژوهش دانشگاه باشد.