چهارشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۶ ۱۳:۳۰
قسمت سوم (آخر)
نامه ای از استاد اخلاق حاج شیخ حسین انصاریان به دانشجویان دانشگاه امام صادق (ع)

در آینده نزدیک به سبب علم و دانشتان و نیازی که به شما هست جذب بدنه حکومت اسلامی می‌شوید، و به پست‌هایی حساس چون ریاست جمهوری، وزارت، وکالت، سفارت، مدیریت، ریاست دانشگا‌ه‌ها، معاونت‌ها می‌رسید.

در آینده نزدیک به سبب علم و دانشتان و نیازی که به شما هست جذب بدنه حکومت اسلامی می‌شوید، و به پست‌هایی حساس چون ریاست جمهوری، وزارت، وکالت، سفارت، مدیریت، ریاست دانشگا‌ه‌ها، معاونت‌ها می‌رسید، و کلیددار امور این ملت بزرگ – که از هیچ‌گونه فداکاری برای برپایی نظام اسلامی دریغ نکردند – می‌شوید، برای خدا و به خاطر خیر دنیا و آخرتتان به خود بقبولانید که در آینده بوروکراسی اداری، کاغذبازی، اسراف در مخارج دولتی، برپا کردن همایش‌ها و کنفرانس‌هایی که واقعا نیاز به آنها نیست را علاج کنید، و در عوض با کمال جدیت به طبقات پائین جامعه از نظر فرهنگی و اقتصادی و معنوی رسیدگی کنید و بند فقر و زیر فقر را از دست و پای آنان بازکنید، و فرزندان تیزهوش و عاشق دانش آنان را شناسایی کرده، زمینه تحصیل آسان آنان را تا مراحل نهایی فراهم آورید، که به این صورت از فرار مغزها هم جلوگیری می‌شود.

عامل رشد ایمان، اخلاق و علم را می‌توانید در احادیث حضرت صادق ببینید یا از اساتید محترم دانشگاه خود بپرسید یا متن مصباح الشریعه را دقت فرمائید.

فرخی سیستانی شاگرد یک دهقان بود با مزد سالی پنج من غله و صد درهم نقره، ولی توکلش به حق و تحصیل دانش و اخلاق او را تبدیل به فرخی کرد.

ابن‌حسام شاعر بسیار معروف و حکیم نیمه اول قرن ۸ دهقانی ساده بود که صبح و شام صحرا می‌رفت و اگر شعری می‌گفت روی دسته بیل می‌نوشت ولی با همین سه حقیقت ابن‌حسام شد.

عبدالواسع جبلی با آن دیوان بسیار مهمش، شترچران صحرا بود ولی با تکیه بر حق، و آراسته شدن به اخلاق و علوم ادبی از سخنوران نامی فارسی شد.

میرزا احمد شهاب از بهترین شاعران دوره قاجار، ابتدا شاگرد کفش‌دوز بود، ولی ایمان و علم و اخلاق او را به آن مقامات بالا رسانید.

شما دانشجویان عزیز دانشگاه امام صادق(ع) کم از اینان و کم از کسی ندارید، سرمایه فطرت، عقل، وجدان، استعداد از سوی حق به شما عنایت شده. با این سرمایه‌ها به تحصیل ایمان و اخلاق و علم بکوشید و در آینده این کشور و ملت را با کمک دیگر دانشمندان علوم مختلفه سرفرازترین کشور جهان کنید و این مسئله به حقِّ حق، ‌شدنی است.

 

ارادتمند شما، دانشجوی حوزه علمیه قم، شیخ حسین انصاریان