خبرنامه صادق » دکتری «حقوق و قراردادهای نفت و گاز» مشتری ندارد!
چهارشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۶ ۱۰:۴۲
«انرژی امروز» از شرایط پذیرش دانشجو در مقطع دکتری گزارش می‌دهد؛
دکتری «حقوق و قراردادهای نفت و گاز» مشتری ندارد!

دانشگاه امام صادق (ع) به عنوان تنها دانشگاه سراسری ارائه‌دهنده رشته «حقوق و قراردادهای نفت و گاز» در مقطع دکتری در سال ۹۶، ظرفیت این رشته را دو نفر اعلام کرده بود که پس از اعلام تکمیل ظرفیت‌های کنکور دکتری، این رشته در این مقطع بی‌سرانجام مانده است.

به گزارش دانش و فناوری «انرژی امروز»، حدود ۱۰۸ سال از حفر موفق اولین چاه نفت در شهرستان مسجد سلیمان استان خوزستان می‌گذرد و میادین متعدد نفتی یکی پس از دیگری در ایران یافت شده و مشخص شده که ایران از جمله کشورهایی است که مقدار زیادی از طلای سیاه رنگ نفت به‌عنوان ثروت خدادادی بهره‌مند است، با این وجود رشته «حقوق نفت و گاز»، در دانشگاه‌های ایران هنوز تولد شش سالگی خود را نیز پشت سر نگذاشته است. تاسیس این رشته با توجه به نفت‌خیز بودن کشورمان، به منظور تربیت متخصص ایرانی در حوزه مذاکرات و عقد قراردادها و تسلط بر قوانین و مقررات داخلی و بین‌المللی نفت و گاز  تاسیس و راه‌اندازی شد.

ظرفیت اعلام‌شده این رشته در مقطع دکتری در سال های آغازین به ۱۴ نفر در نوبت روزانه و ۴ نفر در نوبت شبانه می‌رسید؛ اما طبق اعلام دفترچه راهنمای انتخاب رشته مقطع دکتری ۹۶ این ظرفیت به دو نفر در دانشگاه‌های سراسری کاهش یافته است که نشان‌دهنده کاهش تمایل دانشگاه‌ها به ارائه این رشته در سال جاری است.

اما مساله تنها به کاهش تمایل دانشگاه ها به ارائه این رشته ختم نمی‌شود؛ پس از اعلام تکمیل ظرفیت‌های کنکور دکتری، مشخص شد که این رشته و دیگر رشته زیرگروه اقتصاد نفت و گاز یعنی «بازار و مالیه نفت و گاز» در لیست اعلام‌شده حضور دارند.

در تماس خبرنگار «انرژی امروز» با دانشگاه امام صادق پس از اعلام نتایج تکمیل ظرفیت‌ها، مشخص شد که برخلاف اهمیت و جذابیت ظاهری این رشته، کسی متقضی ثبت‌نام و ادامه تحصیل در این رشته در مقطع دکتری نشده است. وضعیت این رشته دردانشگاه آزاد نیز تعریف چندانی ندارد؛ دانشگاه آزاد واحد تهران مرکز و دانشگاه آزاد واحد مرودشت، دو دانشگاه ارائه‌کننده این رشته در سال جاری بودند که دقیقا تجربه مشابه دانشگاه امام صادق را در سال جاری پشت سر گذاشته‌اند. شایان ذکر است که متقاضیان برای ادامه تحصیل در این رشته باید دارای مدرک کارشناسی ارشد در مدیریت (تمامی گرایش‌ها)، حقوق نفت و گاز، اقتصاد نفت و گاز، حقوق (تمامی گرایش‌ها) ، اقتصاد (تمامی گرایش‌ها) باشند و دانشجویان مهندسی نفت و دیگر گرایش‌های مهندسی مرتبط قادر نیستند در آزمون دکتری این رشته شرکت کنند.

نظرات
 1. محمد نوروزي- دكتري مديريت قراردادهاي بين المللي نفت و گاز
  ۱۹ مهر ۱۳۹۶

  سلام
  این مورد با غفلت مواجه شده است که یکی از موانع در این زمینه آزمون اسماء است
  چون قبولی غیر امام صادقی ها در آزمون اسماء سخت است خود امام صادقی ها هم کمتر به دنبال این رشته می روند چرا که ظرفیت قبولی این رشته کم است و ترجیح می دهند که در رشته های خودشان یعنی مدیریت،حقوق یا اقتصاد آزمون بدهند.
  لذا این تحلیل که در این متن آمده است دقیق نیست و اشکالات اساسی دارد
  این رشته اتفاقا هم طرفدار دارد و هم متقاضی.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 2. محمدرضا اسدالهی
  ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷

  سلام. من هم با نظر جناب نوروزی موافقم. مهمترین ایراد این رشته در دانشگاه امام صادق ع دشواری آزمون فرسایشی اسما است که موجب میگردد تمایل به رشته های مشابه در دانشگاه علامه طباطبایی بیشتر باشد و کسی برای این رشته در دانشگاه امام صاد ع علی رغم هیات علمی بسیار قوی و ممتاز اقدام ننماید. بهتر است این دانشگاه برای داوطلبان خارج از دانشگاه امام صادق حداقل رتبه های ممتاز تسهیل در شرایط آزمون اسما را انجام دهد.

  Thumb up 0 Thumb down 0