چهارشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۶ ۱۰:۴۲
«انرژی امروز» از شرایط پذیرش دانشجو در مقطع دکتری گزارش می‌دهد؛
دکتری «حقوق و قراردادهای نفت و گاز» مشتری ندارد!

دانشگاه امام صادق (ع) به عنوان تنها دانشگاه سراسری ارائه‌دهنده رشته «حقوق و قراردادهای نفت و گاز» در مقطع دکتری در سال ۹۶، ظرفیت این رشته را دو نفر اعلام کرده بود که پس از اعلام تکمیل ظرفیت‌های کنکور دکتری، این رشته در این مقطع بی‌سرانجام مانده است.

به گزارش دانش و فناوری «انرژی امروز»، حدود ۱۰۸ سال از حفر موفق اولین چاه نفت در شهرستان مسجد سلیمان استان خوزستان می‌گذرد و میادین متعدد نفتی یکی پس از دیگری در ایران یافت شده و مشخص شده که ایران از جمله کشورهایی است که مقدار زیادی از طلای سیاه رنگ نفت به‌عنوان ثروت خدادادی بهره‌مند است، با این وجود رشته «حقوق نفت و گاز»، در دانشگاه‌های ایران هنوز تولد شش سالگی خود را نیز پشت سر نگذاشته است. تاسیس این رشته با توجه به نفت‌خیز بودن کشورمان، به منظور تربیت متخصص ایرانی در حوزه مذاکرات و عقد قراردادها و تسلط بر قوانین و مقررات داخلی و بین‌المللی نفت و گاز  تاسیس و راه‌اندازی شد.

ظرفیت اعلام‌شده این رشته در مقطع دکتری در سال های آغازین به ۱۴ نفر در نوبت روزانه و ۴ نفر در نوبت شبانه می‌رسید؛ اما طبق اعلام دفترچه راهنمای انتخاب رشته مقطع دکتری ۹۶ این ظرفیت به دو نفر در دانشگاه‌های سراسری کاهش یافته است که نشان‌دهنده کاهش تمایل دانشگاه‌ها به ارائه این رشته در سال جاری است.

اما مساله تنها به کاهش تمایل دانشگاه ها به ارائه این رشته ختم نمی‌شود؛ پس از اعلام تکمیل ظرفیت‌های کنکور دکتری، مشخص شد که این رشته و دیگر رشته زیرگروه اقتصاد نفت و گاز یعنی «بازار و مالیه نفت و گاز» در لیست اعلام‌شده حضور دارند.

در تماس خبرنگار «انرژی امروز» با دانشگاه امام صادق پس از اعلام نتایج تکمیل ظرفیت‌ها، مشخص شد که برخلاف اهمیت و جذابیت ظاهری این رشته، کسی متقضی ثبت‌نام و ادامه تحصیل در این رشته در مقطع دکتری نشده است. وضعیت این رشته دردانشگاه آزاد نیز تعریف چندانی ندارد؛ دانشگاه آزاد واحد تهران مرکز و دانشگاه آزاد واحد مرودشت، دو دانشگاه ارائه‌کننده این رشته در سال جاری بودند که دقیقا تجربه مشابه دانشگاه امام صادق را در سال جاری پشت سر گذاشته‌اند. شایان ذکر است که متقاضیان برای ادامه تحصیل در این رشته باید دارای مدرک کارشناسی ارشد در مدیریت (تمامی گرایش‌ها)، حقوق نفت و گاز، اقتصاد نفت و گاز، حقوق (تمامی گرایش‌ها) ، اقتصاد (تمامی گرایش‌ها) باشند و دانشجویان مهندسی نفت و دیگر گرایش‌های مهندسی مرتبط قادر نیستند در آزمون دکتری این رشته شرکت کنند.

نظرات
  1. Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function mysql_query() in /home2/isunews/public_html/wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php:219 Stack trace: #0 /home2/isunews/public_html/wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php(457): ckrating_get_rating('74053') #1 /home2/isunews/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(288): ckrating_comment_class(Array, '', '74053', Object(WP_Comment)) #2 /home2/isunews/public_html/wp-includes/plugin.php(203): WP_Hook->apply_filters(Array, Array) #3 /home2/isunews/public_html/wp-includes/comment-template.php(525): apply_filters('comment_class', Array, '', '74053', Object(WP_Comment), NULL) #4 /home2/isunews/public_html/wp-includes/comment-template.php(430): get_comment_class('', Object(WP_Comment), NULL) #5 /home2/isunews/public_html/wp-content/themes/pardis/functions.php(75): comment_class('') #6 /home2/isunews/public_html/wp-includes/class-walker-comment.php(174): wordpressapi_comments(Object(WP_Comment), Array, 1) #7 /home2/isunews/public_html/wp-includes/cl in /home2/isunews/public_html/wp-content/plugins/comment-rating/comment-rating.php on line 219