دوشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۶ ۲۱:۰۰
قسمت اول
حسین (ع) به دنبال چه بود و با چه وسیله ای می خواست به آن هدف برسد؟

علی رغم اینکه از حضرت چهره ای شهادت طلب نشان می دهند، اما هرکس تاریخ کربلا را نه فقط در روز عاشورا بلکه از ۹ماه قبلش آغاز کند و با تدبر مطالعه کند، خواهد فهمید که حسین علیه السلام مثل سایر امامان شیعه شهادت طلب به معنایی که ما می فهمیم نبوده است. در مدینه […]

علی رغم اینکه از حضرت چهره ای شهادت طلب نشان می دهند، اما هرکس تاریخ کربلا را نه فقط در روز عاشورا بلکه از ۹ماه قبلش آغاز کند و با تدبر مطالعه کند، خواهد فهمید که حسین علیه السلام مثل سایر امامان شیعه شهادت طلب به معنایی که ما می فهمیم نبوده است.

در مدینه وقتی احساس خطر می کند، از شهر خارج می شود و در مکه سکنی میگزیند اما تا احساس می کند که ممکن است در حرم کشته شود، در روز ۸ذی الحجه از مکه نیز خارج می شود. نه اشتباه نکنید، حسین علیه السلام از کشته شدن یا مرگ نمی ترسید بلکه احساس می کرد ریخته شدن خونش در مکه یا مدینه او را به هدفش نمی رساند.

اساسا حسین علیه السلام هدفی را دنبال میکرد که با شهید شدنش در مکه یا مدینه به دست نمی آمد. اما آن هدف چه بود و با چه سازوکاری می خواست به آن هدف برسد؟

هر هدفی بود شهادت نبود چراکه وقتی حرابن یزید ریاحی جلوی راهش را گرفت، حسین علیه السلام از او خواست که اجازه دهد به مدینه برگردد و اصلا در همه ی طول این ۹ماه در پی آن بود که جانش را حفظ کند و روز عاشورا هم حتی به دخترش گفت که «لو ترک القطی لنام» که معنای اصطلاحی آن این می شود که اگر می گذاشتند حسین برمیگشت!

حسین علیه السلام چه هدفی داشت که ابزار رسیدن به این هدف برای او در وهله اول، شهید شدن نبود؟

 

میلاد موحدیان پژوهشگر مرکز رشد

هسته مکتب امام خمینی (ره)