جمعه ۰۷ مهر ۱۳۹۶ ۲۰:۱۵
برجام یکسال بعد/ قسمت ششم

رهبر فرزانه انقلاب اسلامی در دیدار با رییس و اعضای مجلس خبرگان فرمودند: مذاکره اشکالی نداشت،منتها در این مذاکره بایستی دقت و مراقبت لازم انجام میگرفت تا این‌جور نباشد که طرفِ مقابل، هر غلطی خواست بکند، نقض برجام محسوب نشود [امّا] ما اگر یک مختصر تکانی بخوریم، نقض برجام محسوب بشود! این خطا است،این نباید […]

رهبر فرزانه انقلاب اسلامی در دیدار با رییس و اعضای مجلس خبرگان فرمودند:

مذاکره اشکالی نداشت،منتها در این مذاکره بایستی دقت و مراقبت لازم انجام میگرفت تا این‌جور نباشد که طرفِ مقابل، هر غلطی خواست بکند، نقض برجام محسوب نشود [امّا] ما اگر یک مختصر تکانی بخوریم، نقض برجام محسوب بشود! این خطا است،این نباید اتّفاق می‌افتاد؛

 

سازوکار حل اختلاف ذلّت بار

بر اساس برجام، اگر نظر ایران در کمیسیون مشترک تأمین نشود، ایران میتواند شکایت خود را به جلسه‌ی وزرای خارجه ببرد که اعضای این جلسه نیز شامل وزاری خارجه ی ۶ کشور به اضافه ی مسئول سیاست خارجی اتحادیه ی اروپایی و وزیر خارجه ی ایران هستند. بدیهی‌ است خروجی این جلسه نیز با خروجی کمیسیون مشترک هم سو بوده و به نفع ایران نباشد. اگر در این مرحله نیز نظر ایران تأمین نشود، براساس برجام، می‌تواند شکایت خود را به شورای امنیت سازمان ملل متحد ببرد. آن‌گاه شورای امنیت می‌بایست منطبق با رویه‌های خود در خصوص قطعنامه‌ای با این عنوان که «برداشته شدن تحریم‌ها تداوم یابد» رأی‌گیری نماید. حال اگر ایران به شورای امنیت اعتراض کند که ما به نقض برجام توسط امریکا معترضیم، چرا شما به جای تصمیم گیری درباره ی شکایت ایران، درباره ی «تداوم برداشته شدن تحریم ها» رأی گیری می کنید، پاسخ شورای امنیت این خواهد بود که ما براساس توافق میان شما (ایران) و ۱+۵ یعنی برجام تصمیم گیری می کنیم. بر این اساس، اگر همه ی اعضای شورای امنیت به این قطعنامه رأی مثبت دهند، برداشته شدن تحریم های ناشی از اجرای برجام تداوم خواهد یافت.

اما روند به این صورت خوش بینانه پیش نخواهد رفت، چرا که امریکا به طرف ایرانی خواهد گفت هنگامی که شما من را متهم به نقض برجام کردید، من پاسخ دادم که هیچ نقضی صورت نگرفته، ولی شما این حرف را قبول نکردید و موضوع را به کمیسیون مشترک ارجاع دادید، در آنجا هم پاسخ گرفتید که نقضی صورت نگرفته، ولی باز به اعتراض خود ادامه دادید و موضوع را به جلسه ی وزرای خارجه بردید، آنجا هم پاسخ منفی دریافت کردید و آنها گفتند که امریکا توافق را نقض نکرده است، ولی باز هم شما قبول نکردید و اکنون موضوع را به شورای امنیت سازمان ملل آورده اید، برای این که دیگر از این اعتراض ها نکنید و مدعی نقض توافق از سوی ما نشوید، ما (امریکا) این قطعنامه (برداشته شدن تحریم‌ها تداوم یابد) را وتو خواهیم کرد. با وتوی این قطعنامه توسط امریکا «برداشته شدن تحریم‌ها تداوم نمی یابد» و تحریم ها مجدداً برخواهدگشت. با این کار ، امریکا می خواهد به ایران درس عبرتی بدهد که دیگر از این گونه اعتراضها نکند!.

به همین جهت معتقدم که از زمان خلقت حضرت آدم علیه السلام تا ۲۳ تیر ۱۳۹۴ و از ۲۴ تیر ۱۳۹۴ تا زمان ظهور حضرت ولی عصر عجل(الله تعالی فرجه الشریف)، هیچ توافقی بین هیچ دو کشوری امضا نشده و نخواهد شد که چنین بندی در آن وجود داشته باشد که به جای رسیدگی به شکایت شاکی، طرف شاکی از طرف ناقض توافق، مجازات شود و این امر توسط طرف شاکی هم پذیرفته شده و آن را امضا کرده باشد! مگر این‌که آن کشور، تحت اشغال بیگانه درآمده باشد یا تسلیم دشمن شده باشد. این نهایت ذلّت برای یک کشور است که چنین بندی را در توافق با طرف خارجی پذیرفته باشد که متأسفانه دولت یازدهم چنین کرد.

 

از سخنرانی تحلیلی دکتر علی باقری در سلسله نشست‌های برجام؛یک سال بعد

هسته بازاریابی سیاسی

برچسب‌ها: ٬ ٬