چهارشنبه ۰۵ مهر ۱۳۹۶ ۲۱:۰۰
چرا بجای هزینه های سنگین محرم پولهایتان را صرف کمک به فقرا نمیکنید؟!

برچیده شدن فقر در جامعه مستلزم فهم فرهنگ ایثار و فداکاری در جامعه است تا متمکنین جامعه بیاموزند با وجود ١٢ میلیون نفر نیازمند در کنار خود، نوعدوستی لذتی کمتر رکاب گرفتن از خودروهای صدها میلیونی ندارد. خون حسین درست به پای همین تلاش فدا شد.

۱️⃣ اگر تفکر حسینی در جامعه احیا شود سالیانه میلیاردها دلار ارز ضروری کشور صرف خوشگذرانی در ترکیه و تایلند و ارمنستان نمیشود!
۲️⃣ برچیده شدن فقر در جامعه مستلزم فهم فرهنگ ایثار و فداکاری در جامعه است تا متمکنین جامعه بیاموزند با وجود ١٢ میلیون نفر نیازمند در کنار خود، نوعدوستی لذتی کمتر رکاب گرفتن از خودروهای صدها میلیونی ندارد. خون حسین درست به پای همین تلاش فدا شد.
۳️⃣ بنابر آمار کمیته امداد، ١٢ میلیون نفر در کشور درگیر فقر هستند. یعنی از هر ۶ نفر ١ نفر! و این یعنی از هر سفره اطعامی که ١٠٠ نفر گرد آن نشستند، ١۶ نفر نیازمند با نهایت احترام و بدون اینکه کسی متوجه شود در کنار همسایگان خود آبرومندانه اطعام میشوند. جالب است بدانید بخش عمده این هزینه همواره از جیب همان ٨۴ نفر دیگر تأمین شده و می شود!
۴️⃣ یکی از مهمترین علل اطعامهای محرمی آن است که عزاداران پس از مراسم سریعتر استراحت کنند و با وجود خستگی مراسم، تازه مثلا ساعت ١١ شب به فکر شام پختن نباشند از این رو به مرور ترجیح داده اند همان هزینه شامی که به هرحال باید برای خانواده خود طی این ایّام صرف کنند را بجای جدا جدا، یکجا جمع کنند و کنار هم بنشینند و میل کنند و میان خود به نحوی عزتمندانه از برخی نیازمندان هم پذیرایی کنند.
۵️⃣ نظر به نکته ۴ توجه به این حقیقت، بسیار مهم و ضروری است که أرقامی که در ایّام محرم به عنوان هزینه های محرمی إعلام می شود، به هیچ عنوان کارشناسی و اصولی نیست. چرا که طبق آمار فوق ٨۴ درصد این هزینه ها به هر حال به عنوان خورد و خوراک و برق مصرفی شرکت کنندگان، چه به اسم هیات و چه در خانه خودشان وجود دارد و تنها اتفاقی که می افتد این است که از سبد مصرفی خانواده خارج میشود و به سبد مصرفی هیات منتقل میشود! تأمین کنندگانش نیز سرپرستان همان ٨۴ درصد هستند! با این مزیت که اقلا به ازای هر ١٠٠ نفر، ١۶ نفر کم بضاعت نیز مورد حمایت قرار میگیرند.

بنابراین اگر هر عدد دانه برنج ١٠٠٠ تومان هم بشود، به مدد حضرتش إطعامها را برقرار و بلکه تشدید میکنیم. چراکه اگر چنان گرانی فاجعه باری رخ دهد، بعید میدانم فقرا جز سر سفره سیدالشهدا چنین عزتمندانه و آسان بتوانند لقمه برنجی میل کنند!