جمعه ۳۱ شهریور ۱۳۹۶ ۱۸:۴۵
مواضع مشترک ایران و زیمباوه در حمایت از انتفاضه می‌تواند به حل مشکلات مردم فلسطین منجر شود

رئیس گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران و زیمبابوه گفت: حضور موثر رئیس جمهور زیمبابوه در کنفرانس بین المللی حمایت از انتفاضه مردم مظلوم فلسطین در تهران و مواضع مشترک ایران و زیمبابوه در این موضوع می تواند به حل بسیاری از مشکلات مردم ستمدیده فلسطین کمک کند.

به گزارش روز پنج شنبه ایرنا، مصطفی کواکبیان در دیدار فرانسیس جاکوب مودندا رئیس مجلس نمایندگان زیمبابوه با اشاره به سابقه تاریخی خوب و مثبت و ارتباطات سیاسی و اقتصادی میان دو کشور گفت : همواره روابط رو به رشدی میان جمهوری اسلامی ایران و زیمبابوه وجود داشته است و مجلس شورای اسلامی از هرگونه اقدامی در راستای توسعه و گسترش مراودات دوستانه فی‌مابین استقبال و حمایت می‌کند.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به تحولات منطقه خاورمیانه تصریح کرد: خوی توسعه طلبانه و تفرقه افکنانه رژیم اشغالگر قدس باعث شعله ور شدن آتش بحران در منطقه شده است.
وی افزود: حضور موثر رئیس جمهور زیمبابوه در کنفرانس بین المللی حمایت از انتفاضه مردم مظلوم فلسطین در تهران و مواضع مشترک ایران و زیمبابوه در این موضوع می تواند به حل بسیاری از مشکلات مردم ستمدیده فلسطین کمک کند.
کواکبیان در بخش دیگری از سخنانش تشکیل کمیسیون مشترک اقتصادی را فرصتی برای تحکیم و تقویت مناسبات اقتصادی و فرهنگی میان دو کشور دانست و افزود: آشنایی با ظرفیت‌های فراوان اقتصادی در بخش‌های کشاورزی، صنعتی، آموزشی و رفع موانع بانکی و گسترش توریسم منجر می‌گردد.
نماینده مردم تهران در پایان بر تداوم رایزنی‌ها و مذاکرات در مسائل منطقه ای و بین المللی میان مقامات سیاسی و پارلمانی دو کشور تأکید کرد.
در ادامه این دیدار رئیس مجلس نمایندگان زیمبابوه روابط سیاسی و پارلمانی میان زیمبابوه و جمهوری اسلامی ایران را روابطی مثبت در همه زمینه‌ها خواند و گفت : دیپلماسی پارلمانی ظرفیت مهمی برای گسترش ارتباطات در عرصه های گوناگون سیاسی، اقتصادی و فرهنگی میان دو کشور است.
مودندا بر لزوم اهمیت نقش مجالس کشورها در حل مشکلات مردم فلسطین تأکید کرد و افزود: نقش فعال مجالس در موضوع فلسطین می تواند به برقراری صلح و آرامش در منطقه و شناسایی کشور فلسطین کمک فراوانی کند.
رئیس مجلس زیمبابوه با تأکید بر اجرایی شدن پروژه ها و سرمایه گذاری های مشترک گفت: با وجود علاقمندی طرفین برای سرمایه گذاری های مشترک باید هرچه سریعتر موانع بانکی بر سر اجرایی شدن پروژه های مشترک مرتفع گردد.
به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی خانه ملت، وی در پایان همکاری های علمی، توسعه صنعت توریسم و استفاده از بسترهای فراوان اقتصادی و صنعتی در دو کشور را از سرفصل های مهیا برای توسعه مراودات فی‌مابین برشمرد.