چهارشنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۶ ۲۰:۴۵
ابوذر گوهری پاسخ می‌دهد:
توافق جدید پشت پرده ترامپ-پوتین؟

در این یادداشت ابوذر گوهری استاد دانشگاه امام صادق(ع) به بررسی توافق جدید پشت پرده ترامپ-پوتین می‌پردازد.

به گزارش دانشجویی و فرهنگی؛ در این یادداشت ابوذر گوهری استاد دانشگاه امام صادق(ع) به بررسی توافق جدید پشت پرده ترامپ-پوتین می‌پردازد.

روابط آمریکا و روسیه از زمان انتخابات ریاست جمهوری تاکنون همواره چالشی بوده است. ادعای مداخله روسیه در انتخابات آمریکا باعث شد اوباما دستور اخراج سی‌وپنج مأمور امنیتی روسی و بستن دو محل متعلق به سفارتخانه آن کشور مستقر در «لانگ آیلند» نیویورک و «سواحل شرقی» مریلند را صادر کند؛ دو مکانی که عملاً برای روسیه ایستگاه جمع‌آوری اطلاعات محسوب می‌شد. همچنین دستور اوباما شامل تحریم سرویس امنیت فدرال روسیه (اف‌اس‌بی)، سازمان اطلاعات ارتش روسیه (جی آر یو)، نیز بود. بسته شدن این دو ایستگاه باعث حرکت و استقرار کشتی جاسوسی روسیه به سمت سواحل کنکتیکات جهت جبران نقص ایجادشده در جمع‌آوری اطلاعات گردید.
با تصویب قانون ضدروسی در کنگره آمریکا پوتین دستور اخراج هفتصد و پنجاه‌وپنج دیپلمات آمریکایی را از روسیه صادر کرد و اخیراً ترامپ نیز در واکنش به این اقدام کنسولگری آمریکا در سانفرانسیسکو و دو مکان متعلق به آن در نیویورک و واشینگتن را تعطیل نمود.
در هیاهوی جنجال‌های ظاهری لفظی دیپلماتیک و رسانه‌ای میان دو کشور ظاهراً قرار است ترامپ دو مکان تعطیل‌شده فوق‌الذکر توسط اوباما را به روسیه تحویل دهد. مسلماً پوتین در اختیار گرفتن ایستگاه‌های اطلاعاتی خود را در مقایسه با کنسولگری ترجیح خواهد داد. در صورت تحقق این امر، همچنان روابط پشت پرده و معاملات مخفی میان پوتین و ترامپ بر پیچیدگی روابط دو کشور خواهد افزود. ترامپ امیدوار است بتواند علیرغم همه محدودیت‌های دولت پنهان در آمریکا، به روسیه نزدیک شود و معامله احتمالی اخیر نشان از عزم جزم وی جهت تحقق ایده خود دارد.