دوشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۶ ۲۰:۳۰
عبدالملکی:
برای تحقق رفاه و بهبود معشیت مردم باید تولید ملی را تقویت کرد/ اولین قربانی در اقتصاد رانتی- نفتی تولید ملی است

اینکه رهبری معیشت مردم را مطرح می‌کنند یعنی در واقع تاکید دارند که جهت گیری دولت به سمت مردم و رفاه آن‌ها باشد و مهمترین نشانه برای اینکه این جهت گیری به این نحو اصلاح شده تلاش برای تقویت تولید ملی و فاصله گرفتن از یک اقتصاد رانتی و نفتی است.

به گزارش دانشجویی و فرهنگی به نقل از خبرگزاری دانشجو، حجت الله عبدالملکی استاد اقتصاد و عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق (ع) درباره سخنان رهبر معظم انقلاب در دیدار با اعضای هیات دولت به خبرنگار قدس آنلاین گفت: تقویت تولید ملی شکنندگی‌های اقتصاد ملی و آسیب پذیری آن در برابر تهدیدات خارجی را کاهش می‌دهد از این رو در وهله اول رمز اساسی افزایش رفاه مردم و داشتن یک اقتصاد قدرتمند تقویت تولید ملی است.

وی در ادامه با اشاره به سخنان اخیر رهبری درجمع اعضای هیئت دولت و برشمردن اولویت‌های اقتصادی دولت دوازدهم تصریح کرد: دولت‌ها طبیعتا راهبرد خود را متناسب با اهداف خود مشخص می‌کنند اگر اهداف دولت ارتقای رفاه مردم باشد یک مدل رفتار و اگر اهدافش چیزی غیر از رفتار مردم باشد به گونه دیگری رفتار می‌کند.

این کارشناس اقتصادی عنوان کرد: در چار چوب اقتصاد مقاومتی گفته می‌شود که اگر هدف رفاه مردم باشد راهبرد اصلی می‌بایست تقویت تولید ملی و افزایش سهم مردم در اقتصاد باشد.

عبدالملکی با بیان اینکه تقویت تولید ملی از چند جهت سبب رفاه مردم خواهد شد، اظهار داشت: یکی اینکه افزایش تولید باعث افزایش فرصت‌های شغلی می‌شود وقتی کارگاه ها، کارخانه‌ها و شرکت‌ها توسعه پیدا کنند طبیعتا فرصت‌های شغلی جدیدی ایجاد می‌شود و می‌تواند رفته رفته مهمترین معضل زندگی مردم را که بیکاری است حل کند.

این اقتصاددان خاطرنشان کرد: تقویت تولید از جهتی دیگر می‌تواند به کنترل سطح قیمت‌ها منجر شود و حتی اگر به اندازه کافی تولید تقویت شود سبب کاهش سطح قیمت‌ها شود و از این جهت قدرت خرید مردم را هم افزایش خواهد داد.

عبدالملکی با تاکید بر این نکته که تقویت تولید ملی شکنندگی‌های اقتصاد ملی و ضربه پذیری و آسیب پذیری آن را هم در برابر تهدیدات خارجی کاهش می‌دهد به قدس آنلاین گفت: علاوه بر همه این‌ها افزایش تولید ملی وابستگی کشور به نفت خام که تحت تاثیر بحران‌ها و نوسانات خارجی است را نیز کاهش می‌دهد.

وی افزود: در واقع رمز اساسی رفاه مردم و داشتن یک اقتصاد قدرتمند تقویت تولید ملی است و اگر من به عنوان یک دولت هدف اصلیم رفاه و معشیت مردم باشد باید مسئله تقویت تولید ملی را پیگیری کنم.

این استاد اقتصاد با بیان اینکه گاهی دولت‌ها هدفشان رفاه کل مردم نیست، ادامه داد: در واقع هدفشان این است که رفاه یک گروه‌های خاصی را تامین کنند و این گروه‌های خاص همان اشراف هستند که در ادبیات قرآنی اسمشان را مترفین می‌نامند.

عبدالملکی به قدس آنلاین گفت: مترفین گاهی در داخل خود دولت هستند و شامل مدیران و بخشی از مسئولان دولتی می‌شوند و گاهی افراد رانت خوار و رانت جویی در خارج از دولت هستند که دولت به دلایلی به دنبال تامین منافع آن‌ها است.

وی افزود: در چنین شرایطی راهبردی که دولت اتخاذ می‌کند یک اقتصاد رانتی و در خصوص اقتصاد ایران اقتصادی وابسته به نفت خام است؛ در اقتصاد‌های رانتی و نفتی اولین چیزی که قربانی می‌شود تولید ملی است و به تبع آن رفاه و معیشت مردم دچار مشکل و آسیب می‌شود.

این اقتصاددان با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری اظهار داشت: اینکه رهبری معیشت مردم را مطرح می‌کنند یعنی در واقع تاکید دارند که جهت گیری دولت به سمت مردم و رفاه آن‌ها باشد و مهمترین نشانه برای اینکه این جهت گیری به این نحو اصلاح شده تلاش برای تقویت تولید ملی و فاصله گرفتن از یک اقتصاد رانتی و نفتی است.

وی تصریح کرد: رهبری حرفشان این است که به جای تاکید بر فروش بیشتر نفت خام که آسیب‌های بسیار زیادی نیز به دنبال دارد، دولت باید روی بهره برداری از ظرفیت‌های داخلی برای تقویت تولید ملی و ایجاد فرصت‌های شغلی و امثال این‌ها تمرکز کند.

عبدالملکی با تاکید بر اینکه دولت یازدهم عملکرد مناسبی در اقتصادی مردمی و تقویت تولید ملی نداشته و قطعا تولید ملی در این دولت دچار خدشه و مشکل شده است، افزود: در این سال‌ها دولت بیشتر بر روی فروش نفت خام تاکید داشته و در واقع همان اقتصاد رانتی و نفتی را در چهار سال گذشته دنبال کرده است و مردم چندان منتفع نشده اند.

منبع: قدس آنلاین