یکشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۶ ۲۱:۰۰
معرفی کتاب «اتحادیه اروپا، سیاست‌ها و روندها»

کتاب «اتحادیه اروپا، سیاست‌ها و روندها» نوشته جان مک کورمیک و ترجمه مهدی ذوالفقاری و محمد مهدی احمدی معین می‌باشد.

به گزارش دانشجویی و فرهنگی به نقل از معاونت پژوهشی دانشگاه امام صادق(ع)؛ کتاب اتحادیه اروپا؛ سیاست‌ها و روندها نوشته جان مک کورمیک و ترجمه مهدی ذوالفقاری و محمد مهدی احمدی معین می‌باشد. این کتاب یکی از جامع‌ترین آثار تدوین شده در رابطه با اتحادیه اروپا و از متون درسی دانشگاههای اروپا و آمریکا می‌باشد و مطالب مندرج در آن به ۳ بخش اصلی قابل تقسیم است.

نگارنده در این اثر به دنبال پاسخ گویی به سئوالات زیر می‌باشد:‌

اتحادیه اروپا چرا و چگونه بوجود آمد؟

این اتحادیه چه می‌کند؟

این اتحادیه چگونه کار می‌کند؟

عملکرد آن چه اثراتی بر جای می‌گذارد؟

این اثر در سه بخش و در قالب ۱۷ فصل به نگارش در آمده است. هر فصل با مروری کلی بر موضوع مورد بحث آغاز شده و با فهرستی از منابع اضافی برای مطالعه بیشتر در آن موضوع خاتمه می‌یابد. در انتهای کتاب واژگان و عبارت‌های کلیدی توضیح داده‌ شده‌اند، شرح وقایع و تاریخ‌های وابسته به آنها (گاه‌شناسی وقایع) درج شده، توضیحی خلاصه در مورد دیگر سازمان‌های ائتلافی منطقه‌ای ارائه شده است و بالاخره منابع دیگری برای کسب اطلاعات بیشتر معرفی شده‌اند.

برای مشاهده صفحات نخستین کتاب اینجا کلیک کنید

نگارنده در بخش نخست این کتاب که شامل فصول ۱ تا ۴ می‌باشد به مباحثی همچون ریشه‌های نظری، فرآیندهای تاریخی و حوادث مؤثر بر شکل‌گیری اتحادیه اروپا می‌پردازد.

فصل اول تا چهارم کتاب به نام‌های زیر می‌باشد: فصل۱٫ اتحادیه اروپا چیست؟ (بنیان‌های ایدئولوژیک)؛ فصل۲٫ ریشه‌های شکل‌گیری اتحادیه اروپا (جهان پس از جنگ)؛ فصل۳٫ ظهور اتحادیه اروپا: آغاز راه از پاریس؛ و فصل۴٫ تثبیت اتحادیه اروپا: از تشکیل بازار واحد تا معرفی یورو.

در بخش دوم شامل فصل‌های ۵ تا ۱۰ نهادهای مختلف اتحادیه اروپا از حیث ساختاری و کارکردی مورد بررسی قرار گرفته‌اند. عناوین این فصول عبارتنداز: فصل۵٫ کمیسیون اروپا؛ فصل۶٫ شورای وزیران؛ فصل۷٫ پارلمان اروپا؛ فصل۸٫ دادگاه عدالت اروپا؛ فصل۹٫ هیأت اروپا و دیگر سازمان‌ها؛ و فصل۱۰٫ احـزاب و گروه‌های سـیاسی.

در بخش آخر که فصل‌های ۱۱ تا ۱۵ را شامل می‌شود فرآیندهای تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری، سیاستگذاری‌ها و سیاست‌های اتحادیه اروپا در بخش‌های مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی مورد توجه قرار گرفته و عوامل مؤثر بر این سیاست‌ها و سیاستگذاری‌ها توضیح داده شده‌اند. این فصول عبارتنداز: فصل۱۱٫ فرآیند تدوین سیاست‌ها؛ فصل۱۲٫ سیاست‌ اقتصادی؛ فصل۱۳٫ سـیاست کـشاورزی و منـطقه‌‌‌ای؛ فصل۱۴٫ سـیاست زیست‌محیطی و سـیاست اجتماعی؛ و فصل۱۵٫ سـیاست خارجی و امنـیتی.

فصل۱۶ تحت عنوان «اتحادیه اروپا و ایالات متحده»؛ به مقایسه اتحادیه اروپا و ایالات متحده از ابعاد مختلف پرداخته و روابط این دو با یکدیگر را بررسی می‌نماید که از نظر مقایسه‌ای و کاربردی دارای ارزش مطالعاتی است. و فصل۱۷ نیز به نتیجه‌گیری کتاب اختصاص دارد.

جهت تهیه این کتاب می‌توانید به فروشگاه انتشارات دانشگاه امام صادق علیه السلام واقع در جنب درب ورودی دانشگاه مراجعه کنید.