یکشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۶ ۲۰:۳۰
دکتر ابوذر گوهری مطرح کرد:
تیلرسون گزینه بعدی اخراج؟

در این یادداشت به این سوال پاسخ داده می شودکه آیا تیلرسون گزینه بعدی اخراج ترامپ خواهد بود؟

به گزارش دانشجویی و فرهنگی، دکتر ابوذر گوهری در این یادداشت به این سوال پاسخ می‌دهد که آیا تیلرسون گزینه بعدی اخراج ترامپ خواهد بود؟

اظهارنظر تیلرسون وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه با فاکس نیوز پیرامون مسئله شارلوتزویل و فاصله گرفتن از مواضع ضعیف ترامپ و شخصی دانستن اظهارنظرهای وی درباره خشونت‌های این شهر، بار دیگر مسئله اختلافات وی با رئیس‌جمهور را برجسته ساخت به‌نحوی‌که برخی صحبت از ناامید شدن ترامپ از وی نموده و تغییر تیلرسون را بسیار محتمل می‌دانند.

تیلرسون که صراحتاً از ابتدای تصدی وزارت خارجه عدم تمایلش از این منصب را  اعلام کرده، نتوانسته انتظارات ترامپ را برآورده کند. وابستگی تیلرسون به مکتب جهان‌گرایی و لیبرالیسم اقتصادی، با نگاه درونگرایانه، ضد جهانی‌شدن و ناسیونالیستی ترامپ تعارضاتی ایجاد کرده است.

از سوی دیگر تیلرسون با توجه به فقدان تجربه کاری در حوزه سیاست خارجی به نظرات کارشناسی تیم وزارت خارجه اعتماد داشته و دستور کار سنتی این وزارتخانه را تعقیب می‌کند و از این منظر ترامپ وی را نزدیک به ساختار سنتی واشینگتن دانسته و منتقد عملکردش است. نمونه برجسته اختلافات، تأیید پایبندی ایران به برجام و انتقاد شدید ترامپ از وزارت خارجه و تشکیل تیم مستقل جهت پیگیری موضوع است.

همچنین تیلرسون به خاطر مواضع و عملکردش در قبال مسئله قطر، افغانستان و ونزوئلا نیز موردانتقاد شخص ترامپ قرار داد.

به‌هرحال شخصیت و عملکرد ترامپ نشان داده افراد تا زمانی که برای وی دارای کارکرد باشند در تیم خواهند ماند و الا به‌سرعت جایگزین می‌شوند.

ترامپ تعهدی به اطرافیان خود ندارد و ازاین‌جهت تغییر تیلرسون دور از ذهن نیست.

در این راستا برخی محتمل‌ترین گزینه برای جایگزینی تیلرسون را نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل می‌دانند.

در همین راستا گفته می‌شود دینا پاول معاون مشاور امنیت ملی نیز جایگزین هیلی در سازمان ملل شود.