یکشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ ۱۹:۴۵
نظریه فشار در ایران/ قسمت سوم
انزاوا باور‌های جامعه ایران، چه کسانی هستند؟

طبق نظریه فشار که در پست‌های قبلی نیز اشاره شد، در وضعیت گسست بین هدف‌های اشاعه شده و ابزراهای موجود رسیدن به آن هدف، گروهی نه برای رسیدن به هدف‌ها تلاشی می‌کنند و نه به ابزارها پایبند هستند.

 

چنین افرادی وقتی می‌بینند که رسیدن به این هدف با ابزارهای موجود، شدنی نیست، با راه‌هایی مثل اعتیاد، از فضای جامعه و آنچه که در آن در حال گذر هست، فاصله گرفته و به دنبال دغدغه خود هستند.

وقتی شما از خیل عظیمی از مصرف‌کنندگان سیگار درباره علت سیگار پرسیده و در پاسخ دلیلی مثل «مرهم‌بودن» را می‌شنوید، می‌توان به این عامل از علل ارتکاب به اعتیاد رهنمون شد. هرچند که این عامل، تنها عامل گرایش به سمت مواد مخدر و سیگار نیست و عواملی دیگری مثل تنها شدن در جامعه مدرن، ارتباطات کم، تجربه دوران نوجوانی، معاشرت با هم‌آلان ناباب و… نیز می‌تواند در گرایش به آن موثر باشند.

از منظر این نظریه، چنین افرادی، دیگر اهداف تبلیغ شده جامعه برای‌شان مهم نبوده و می‌دانند نمی‌توان به رسید. این سرخوردگی خود عامل اساسی است. سرخوردگی چه از طریق نبود ابزارهای رسیدن به هدف در سطح جامعه باشد چه دلایل دیگری نیز داشته باشد، خود عاملی اساسی و غیرقابل انکار در تمایل به مصرف می‌باشد.

رامین مالک پژوهشگر مرکز رشد