یکشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۶ ۱۸:۰۰
انقلاب اسلامی، یک پدیده اشراقی و قدسی

از نظر استاد طاهرزاده، انقلاب اسلامی یک پدیدۀ معنوی است و هرگونه موضع‌گیری ما نسبت به آن، موجب قُرب یا بُعد ما نسبت به معنویت می‌شود. اگر جریانی در مقابل انقلاب قرار بگیرد و در عین حال، ظاهراً اهل تعبد به عبادات و اذکار باشد، جایگاهی در قرب الهی ندارد و به مراتب غیبی ورود پیدا نمی‌کند.

ایشان معتقدند که موضع‌گیری افراد نسبت به انقلاب اسلامی، در تعیین سعادت یا شقاوت آن‌ها در روز قیامت، مؤثر است. از نظر ایشان، امام خمینی رحمه‌الله‌، دارای اشراق و نوری خاص بودند و این نور را به همگان عرضه کردند تا دیگران هم در افق خودشان بتوانند به وسیلۀ این نور، سیر کنند. راه خروج از تفکر غرب، انقلاب اسلامی است.
وقتی مجلۀ اشپیگل، از مارتین هایدگر سؤال کرد که چگونه باید از تفکر غرب بیرون رفت، هایدگر برای پاسخ به این پرسش، شرطی را مطرح کرد و آن شرط چنین بود که این مصاحبه را پس از مرگ او چاپ کنند. هایدگر این شرط را به این دلیل مطرح کرد که زمانۀ او قابلیت درک اندیشۀ او را نداشت. سپس چنین پاسخ داد که باید خدای دیگری بیاید تا از این بحران به درآییم. کتابی از دکتر فردید با عنوان جملات فردید، توسط دکتر موسی دیباج چاپ شده‌ است. دکتر فردید، در یکی از این جملات چنین اظهار می‌کند: «ای کاش هایدگر زنده بود و آن خدای دیگر را در خمینی می‏‌دید».
انقلاب اسلامی جریانی است که افراد را از تفکر غربی خارج می‌کند. هرچه تمدن غربی بیشتر در دل جامعۀ ما جا باز می‌‏کند، به بی‌بندوباری نزدیک‌تر می‌‏شویم. کسی که با چنین تفکری اُنس بگیرد، کم‌کم قدسیات برای او خرافه می‌شوند. این غرب ستیزی و مقابله با تمدن غربی در بیانات حضرت امام کاملا مشهود است.
‏___________________
مشروح یادداشت در:
[ yon.ir/CmoHX ]