شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ ۲۱:۳۰
رئیس کارگروه اقتصاد مقاومتی سازمان بسیج اساتید:
اقتصاد مقاومتی عینیت‌بخشی به‌ نظام اقتصادی اسلام است/”خودکفایی در کالاهای استراتژیک” شرط اساسی اقتصاد مقاومتی

رئیس کارگروه اقتصاد مقاومتی سازمان بسیج اساتید گفت: خودکفایی در کالاهای اساسی و استراتژیک کشور اصل مهم اقتصاد مقاومتی است.

حجت‌الله عبدالملکی در گفت‌وگو با تسنیم در قم، با اشاره به تهدیدها و چالش‌های بین‌المللی در زمینه‌های اقتصادی اظهار داشت: اقتصاد مقاومتی و درون‌زا تنها راه مطمئنی است که کشور را در برابر تحولات بین‌المللی ایمن نگه می‌دارد.

وی با تأکید بر کارکردهایی مهم اقتصاد مقاومتی در زمینهٔ ایمنی‌سازی اقتصاد افزود: اقتصاد مقاومتی در حقیقت عینیت‌بخشی به‌نظام اقتصادی اسلام است که متناظر با شرایطی است که چالش‌های اقتصادی بین‌المللی کشور ما را مورد تهدید قرار می‌دهد.

رئیس کارگروه اقتصاد مقاومتی سازمان بسیج اساتید بابیان تغییر جهت‌گیری‌های کشورها در مقابل شکل‌گیری چالش‌های جدید اقتصادی گفت: برای اینکه زمینه‌های اجرایی اقتصاد مقاومتی در کشور ایجاد شود باید تمامی دستگاه‌ها به‌صورت هم‌زمان اهداف اقتصادی خود را براساس آن تنظیم کنند.

عبدالملکی اصل اساسی اجرای اقتصاد مقاومتی را خودکفایی در کالاهای استراتژیک دانست و تصریح کرد: خودکفایی در کالاهای اساسی و استراتژیک کشور اصل مهم اقتصاد مقاومتی است و هزینه‌های اقتصادی بالای آن را کشور باید بپردازد تا در مقابل تهدیدهای جدید بین‌المللی دچار انفعال نشود.

قائم‌مقام رئیس انجمن مدرسان اقتصاد مقاومتی با انتقاد از نوشتن پایان‌نامه‌های دانشگاهی با جهت‌گیری‌های مغایر با اقتصاد مقاومتی خاطرنشان کرد: باید مراکز علمی کشور جهت‌گیری‌های خود را در نگاشتن پایان‌نامه براساس اهداف اقتصاد مقاومتی قرار دهند تا پایه‌های علمی آن در رشته‌های مختلف علمی کشور تأمین شود.

وی باور عمومی در زمینهٔ اقتصاد مقاومتی را شرط مهم اجرای اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: گفتمان سازی اقتصاد مقاومتی باید در کشور به‌صورت علمی و مناسبی صورت بگیرد چون تا زمانی که این باور عمومی شکل نگیرد جامعه در جهت اهداف اقتصاد مقاومتی حرکت نمی‌کند.

عبدالملکی با  اشاره به اهمیت مطالبه‌گری جامعه در زمینهٔ اقتصاد مقاومتی تأکید کرد: تمام مردم باید نسبت به عملکرد دستگاه‌های مختلف در زمینهٔ اقتصاد مقاومتی مطالبه‌گر باشند تا انگیزه و کوشش بخش‌های مختلف کشور در زمینهٔ اقتصاد مقاومتی افزایش پیدا کند.