جمعه ۲۰ مرداد ۱۳۹۶ ۱۹:۴۵
احمد خالدی؛ مدیر بی ادعا و گره‌گشای مشکلات مردم

مرحوم احمد خالدی عضو هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت و معاون آموزشی سابق دانشگاه امام صادق(ع) که به عنوان مدیری بی ادعا و گره‌گشای مشکلات مردم شهره بود، در روز ۱۲ مردادماه دار فانی را وداع گفت.

به گزارش خبرگزاری فارس، مرحوم احمد خالدی عضو هیأت علمی دانشگاه علم و صنعت و معاون آموزشی سابق دانشگاه امام صادق(ع) متولد ۱۳۳۴ و فارغ التحصیل رشته ریاضی دبیرستان رسولیان یزد بود، ورودی سال۵۳ رشته صنایع علم و صنعت و خروجی سال ۵۸ بود که البته به علت اعتصابات دانشجویان در زمان انقلاب، تاریخ فراغت از تحصیل را بعدا شهریور۵۷ اعلام کردند.

وی سپس در رشته فلسفه کارشناسی ارشد و در رشته عرفان دکتری دریافت کرده است.

اما صبح روز پنج شنبه ١٢ مرداد دعوت حق را در مشهد لبیک گفت.

دوستان، آشنایان، اعضای خانواده، همکاران و هرکسی که او را می‌شناسد و به نوعی با وی در ارتباط بوده است، می‌گوید خالدی مدیری بی ادعا و فردی متواضع بوده است.

از زبان فردی که با مرحوم خالدی بسیار کار کرده و او را بسیار می‌شناسد شنیدم که گفت: مرحوم خالدی بسیار پرکار بود و با سحرخیزی از صبح که بیدار می‌شد تا اواخر شب کار می‌کرد.

وی دقت فراوان و مدیریت فوق‌العاده را از خصایص بارز وی شناخته و گفت: مرحوم خالدی از زمره مدیران بشمار می‌رفت که خلاقیت و قدرت مدیریت بسیاری داشت.

آشنایان مرحوم می‌گویند: مرحوم خالدی نسبت به بیت‌المال حساسیت و سخت‌گیری ویژه‌ای داشت به طوری که در خرج بیت‌المال بسیار خست به خرج می‌داد و در نگه داشتن سمتش به هر قیمت نیز راضی نبود. وی در برخورد با فساد و مسائلی که منافع ملی را به خطر بیندازد حتی شهادت نه گفتن به رئیسش را هم داشت و این مساله یکی از خسایس بارز وی بود.

به گفته نزدیکانش، خالدی مصاحبه‌گریز و دوربین‌گریز بود و بسیار ساده زندگی می‌کرد به طوری که از مال دنیا به اقل ممکن داشت و بسیار متواضع و سر به زیر بود. مرحوم خالدی تحت تبعیت محض مقام معظم رهبری بود و سال‌ها با آیت‌الله مهدوی کنی کار کرد، وی در تدریس از معدود اساتیدی بود که هیچ غیبتی در کلاس‌ها نداشت و دانشجویانش مجبور به درس خواندن بودند و همیشه امتحانات را به صورت تستی برگزار می‌کرد و نمرات را به سرعت اعلام می‌کرد.

وی در برخورد با خانواده بسیار با محبت و عاشق خانواده بود و هر شب ۴۵ دقیقه قرآن می‌خواند.

وی زمانی که در سمت معاونت وزیر در امور بین‌الملل و بازرگانی بود معمولا پنج‌شنبه‌ها سفر می‌کرد و در سفرها بجز کار ماموریتی هیچ کاری انجام نمی‌داد و حتی برای خرید سوغاتی فرزندانش خودش نمی‌رفت و این کار به دیگران محول می‌شد.

* سوابق کاری مرحوم احمد خالدی

 تدریس در دوران قبل از انقلاب در دبیرستان جهان آرا متعلق به مرحوم شهید دانش آشتیانی از شهدای انفجار حزب، نقش محوری در بخش کمیته‌های مستقر در کلانتری‌ها در کمیته مرکزی، مدیرکل گزینش دانشگاه امام صادق(ع) در سال‌های اولیه تاسیس، همکاری با وزارت صنایع در سال‌های ۶۸ و سپس ورود به موسسه پژوهش‌های علمی و صنعتی و از مدیران شرکت احداث صنعت، معاون وزیر بازرگانی و رئیس سازمان بازرسی و نظارت بر تولید و توزیع کالا و خدمات و ستاد تنظیم بازار و معاون وزیر و رئیس سازمان حمایت از تولید کننده و مصرف کننده از سوابق کاری مرحوم احمد خالدی است.
همچنین آن مرحوم عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت و مدرس درس ریشه‌های انقلاب اسلامی، معاون آموزشی دانشگاه امام صادق(ع)، معاون روابط بین الملل وزارت نفت و معاون دبیرخانه شورای امنیت ملی نیز بوده است.

این مدیر بی ادعا ۱۲ مردادماه در مشهد مقدس به دیار باقی شتافت و امروز مراسم هفتم آن مرحوم در مسجد الغدیر خیابان میرداماد تهران برگزار می‌شود.