جمعه ۲۰ مرداد ۱۳۹۶ ۲۲:۳۰
رشد بر مدار رشد/ قسمت سوم
انعطافِ قلوب

پدر چیزی را برای خود و مخصوص به خود نمی خواهد؛ بلکه همه را برای فرزند خود و در راه رشد و کمال او می خواهد.

یکی از دوستان تعریف می کرد که از پدرم درخواست کردم که مسیر خانه خودمان تا خانه پدر بزرگم را خودم رانندگی کنم و از روی سهل انگاری تصادف کردم و فردی را کشتم. پدر به پاسگاه آمد و گفت من راننده ماشین بودم و خود را به جای من به عنوان راننده ماشین معرفی کرد. همانطور که مشاهده می کنید پدر حاضر است به جای فرزند مجازات شود و بالای دار رود اما فرزند خود سالم بماند.

امام باقر علیه السلام می فرمایند: «ما همچون پدران که نسبت به فرزندانشان منعطف هستند، نسبت به شما منعطفیم.» همانطور که پدر برای زندگی فرزندش حاضر است حتی جان خود را فدا کند، حضرات معصومین برای زندگی ابدی ما حاضر هستند که خودشان را فدا کنند تا تمام سرمایه های الهی ما بالفعل شود.

راستی مگر امیرالمومنین علی علیه السلام همسر وفادارش را فدای هدایت ما نکرد؟ مگر امام حسین علیه السلام همه چیز خود را برای بیداری ما فدا نکرد؟! مگر در زیارت اباعبدالله علیه السلام نیامده است: «خون قلبش را در راه تو بذل و بخشش کرد تا بندگانت را از تاریکی جهالت و گمراهی و کوری و شک و تردید به باب هدایت نجات دهد.» آیا بهتر و رئوف تر از ایشان سراغ داریم؟! مگر نشنیده ای امام کاظم فرمودند: «همانا خداوند بر شیعیان غضب کرد و مرا مخیر کرد که من به زندان هارون الرشید بروم یا آنان مورد غضب الهی قرار بگیرند به خدا سوگند که من سپر بلای آنان شدم.»

و این است معنای انعطاف قلوب…. .

ادامه دارد

ابراهیم راستیان پژوهشگر مرکز رشد