پنج شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۶ ۱۹:۱۹
مدیردفتر حفظ و نشر آثار آیت الله مهدوی کنی:
آثار مانده از آیت الله مهدوی کنی منبع غنی برای پژوهشگران است

مدیردفتر حفظ و نشر آثار آیت الله مهدوی کنی و عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق (ع) گفت: آثار و اسناد بی شماری از دوران علمی و مبارزات سیاسی مرحوم آیت الله مهدوی کنی برجای مانده که می تواند منبع بسیارغنی برای پژوهشگران قرار گیرد.

نادر جعفری روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا ، با بیان اینکه دفتر حفظ و نشر آثار آیت الله مهدوی کنی حدود یکسال است فعالیت رسمی خود را آغاز کرده ، افزود: پس از ارتحال آیت الله مهدوی کنی در پائیز سال ۹۳ دبیرخانه ای برای جمع آوری آثار و اسناد مرتبط با رئیس فقید شورای خبرگان رهبری تشکیل شد.
جعفری گفت: ماموریت این دفتر جمع آوری آثار و اسناد مرتبط با آیت الله مهدوی کنی و انتشار آن و از طرفی حمایت از اندیشه هایی است که به مرحوم آیت الله مهدوی ارتباط دارد.
وی افزود: فعالیت های آیت الله مهدوی کنی علاوه بر جنبه فقی و حوزوی شناخته شده از دوران مبارزاتی و سیاسی برجسته ای در دوران پیش از انقلاب اسلامی و پس از انقلاب برخوردار بود و در این رابطه رهبر کبیر انقلاب حضرت امام خمینی (ره) در زمان حیاتشان از آیت الله مهدوی کنی به عنوان سیاستمدار صادق و عالم دینی و انقلابی ، تجلیل کردند.
جعفری گفت: آیت الله مهدوی کنی در دوران پیش از انقلاب در مدرسه مروی تدریس می کردند و پس از انقلاب علاوه بر ادامه کار معلمی و مسئولیت در مدرسه مروی ، در دانشکده الهیات دانشگاه امام صادق (ع) سابقه تدریس دروس تفسیر قرآن و فقه را برعهده داشتند.
مدیردفتر بنیاد حفظ و نشر آثار آیت الله مهدوی کنی گفت: تا کنون درسنامه های بسیاری از آیت الله مهدوی کنی جمع آوری و چندین جلد از این درسنامه ها منتشر شده و دو جلد دروس تفسیری تحت تفسیر موضوعی قرآن کریم و تفسیر سوره حمد و یک جلد تقریر درس خارج فقه که در مدرسه مروی ارائه کرده بودن منتشر شده و تقریرات دروس خارج فقه او توسط پژوهشگران مدرسه مروی در حال جمع آوری است .
جعفری افزود: آیت الله مهدوی کنی سابقه ارائه دروسی در مقطع دکتری رشته معارف اسلامی اقتصاد تحت عنوان آیت الاحکام اقتصادی داشتند و هم اکنون این درسنامه ها پیاده شده ولی هنوز منتشر نشده است .
وی از گردآوری و انتشار مجموعه خطبه های نمازجمعه تهران و سخنرانی پیش از خطبه که توسط آیت الله مهدوی کنی ایراد شده خبرداد و افزود: مجموعه کتاب های در رابطه با اندیشه های آیت الله مهدوی کنی در قالب های پژوهشی مانند اندیشه سیاسی آیت الله کنی ، توسط جمالزاده رئیس سابق دانشکده معارف و علوم سیاسی دانشگاه امام صادق (ع) در حال جمع آوری است و امیدواریم که این آثار بزودی جمع آوری و تدوین و منتشر شود.
عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق از انتشار مجموعه مصاحبه های انجام شده با شخصیت های مختلف در خصوص آیت الله مهدوی کنی تحت عنوان تاریخ شفاهی زندگی آیت الله مهدوی کنی ، در حال انجام است که این مصاحبه ها هیچگاه رسانه ای نخواهد شد و بیشتر به قصد جمع آوری داده های مرتبط برای فعالیت های سیاسی آیت الله مهدوی است و پژوهشگران بعدها با مراجعه به این داده ها می توانند از این مطالب استفاده کنند .
مدیردفتر حفظ و نشر آثار آیت الله مهدوی کنی گفت: مصاحبه هایی با همراه وی از مسجد جلیلی تا همراهان اوایل انقلاب و همراهان آیت الله مهدوی کنی در کمیته انقلاب اسلامی و همچنین همراهانی در دانشگاه امام صادق (ع) در حال جمع آوری است و این مصاحبه ها مجموعه ای غنی از اطلاعات پژوهشی خواهد بود که بعدها در اختیار پژوهشگران قرار داده می شود.
وی افزود: دفتر حفظ و نشر آثار آیت الله مهدوی کنی همکاری هایی با مرکز اسناد انقلاب اسلامی که تا پیش از این کتاب خاطرات آیت الله مهدوی را منتشر شده ، برقرار کرده است و هم اکنون این کتاب به صورت صوتی تبدیل شده و قرار است در سالگرد ارتحال آیت الله مهدوی کنی رونمایی شود.
جعفری با بیان اینکه این کتاب در بازار چاپ و نشر نایاب است و با قرارداد مشترک با مرکز اسناد تجدید چاپ خواهد شد افزود: تلاش می شود بخشی از اسناد بازمانده ، سخنرانی در بین جامعه روحانیت مبارز و مجلس خبرگان رهبری در قالب فایل های صوتی منتشر و در اختیار پژوهشگران قرار داده شود.
وی گفت: هدف دفتر حفظ و نشر آثار آیت الله مهدوی کنی در حال حاضر جمع آوری و تدوین آثار و اسناد مربوط به رئیس فقید شورای خبرگان رهبری و ارائه آنها به پژوهشگران مراکز علمی و حوزه است تا از این فرصت پیش آمده به عنوان یک منبع برای تکمیل تحقیق و مقالات خود در آینده بهره برداری کنند.
آیت الله محمدرضا مهدوی کنی ۲۹ مهرماه ۹۳ در سن ۸۳ سالگی بر اثر عارضه قلبی دارفانی را وداع گفت.
وی در سال ۱۳۱۰ در کن، حومه تهران به دنیا آمد. دبیرکلی جامعه روحانیت مبارز، ریاست مجلس خبرگان رهبری و ریاست حوزه علمیه مروی و دانشگاه امام صادق(ع) از جمله مسئولیت های آیت الله مهدوی کنی بود.
وی از پیش از انقلاب استاد درس اخلاق اسلامی و از روحانیون برجسته مخالف حکومت پهلوی بود و پس از انقلاب نیز یکی از پنج روحانی بود که هستهٔ اصلی شورای انقلاب را تشکیل می‌دادند.
آیت الله مهدوی کنی بعد از انقلاب به عنوان وزیر کشور و کفیل نخست ‌وزیری پس از ترور شهیدان رجایی و باهنر به انجام خدمت در نظام مقدس جمهوری اسلامی پرداخت.