چهارشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۶ ۲۰:۳۰
معرفی کتاب؛
«تجدید بنای اجتهاد از دیدگاه علامه اقبال لاهوری» ترجمه و منتشر شد

ترجمه کتاب «تجدید بنای اجتهاد از دیدگاه علامه اقبال لاهوری» تالیف محمد خالد مسعود با ترجمه محمد مسعود نوروزی و به همت انتشارات دانشگاه امام صادق (ع) منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، ترجمه کتاب «تجدید بنای اجتهاد از دیدگاه علامه اقبال لاهوری» تالیف محمد خالد مسعود با ترجمه محمد مسعود نوروزی منتشر شد.

این کتاب، اثر پژوهشی دقیقی پیرامون اندیشه‌های اقبال می‌باشد که در ۸ فصل تنظیم شده است.

در فصل نخست ابتدا به بیان مفهوم لغوی و اصطلاحی اجتهاد و سیر تاریخی اجتهاد می‌پردازد و نظرات مختلفغ پیرامون اجتهاد را ارائه می‌کند.

در فصل دوم به مسئله تقلید و نظرات شاه ولی‌الله دهلوی پرداخته می‌شود.

در فصل سوم نظرات احمدخان هندی، سید جمال،‌ آگنیدس و سعید پاشای ترکیه‌ای ارائه می‌گردد.

فصل چهارم به مقاله اقبال درباره اجتهاد، زمان تالیف و نامه نگاری‌های او با علما می‌پردازد.

فصل پنجم شاه بیت این کتاب است؛‌ مفاهیمی مانند دینامیسم و مکانیسم در برخورد با هستی و متون دینی تحلیل می‌شود.

فصل ششم به نمونه‌های عملی اجتهاد در جهان اسلام مانند اجتهاد در فسخ مقام خلافت در عثمانی و تشکیل مجلس شورا و استقبال اقبال از آن می‌پردازد.

در فصل هفتم نه مشکل زنان مسلمان در شبه قاره، به دلیل قوانین فقهی، و راه حل اقبال بر آن، بررسی می‌شود که یکی از راه‌کارها، توجه به دکترین « مقاصد شریعت» است.

فصل آخر بیان و تحلیل نظرات منتقدان و مخالفان اقبال در دو دسته بنیادگرایان و سکولارها می‌باشد.

نقدهای کسانی چون سید قطب و برخی از مستشرقان بر نظریه اجتهاد و حرکت اقبال آورده شده و با شیوه‌ای منطقی به آن‌ها پاسخ داده شده است. و در نهایت، نتیجه‌گیری مفیدی در سه صفحه انتهایی کتاب آورده شده است.

علاقه مندان می‌توانند جهت تهیه این کتاب به فروشگاه انتشارات دانشگاه واقع در جنب درب ورودی دانشگاه امام صادق (ع)مراجعه نمایند.