سه شنبه ۰۳ دی ۱۳۹۲ ۱۸:۳۲
سهم دانشگاه امام صادق، از لیست پراستنادترین اساتید در نگارش مقالات علمی صفر است

پایگاه استنادی جهان اسلام، فهرست استادان نویسنده پراستنادترین مقالات علمی دانشگاه‌های کشور را اعلام کرد. بر اساس این گزارش، استادان دانشگاه‌های امیرکبیر و تهران در صدر این فهرست قرار دارند.به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، به نقل از پایگاه استنادی جهان اسلام، دکتر جعفر مهراد، رییس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، با بیان این مطلب که در سال‌های اخیر نتایج تحقیقات استادان ایرانی در بیشتر نشریه‌های معتبر بین‌المللی منتشر شده است، اعلام کرد: کیفیت مقالات تولید شده، منطبق با معیارهای علم‌سنجی و بر حسب استناد اندازه‌گیری می‌شود.

به گزارش خبرنامه صادق به نقل از علم و ایمان، پایگاه استنادی جهان اسلام، فهرست استادان نویسنده پراستنادترین مقالات علمی دانشگاه‌های کشور را اعلام کرد. بر اساس این گزارش، استادان دانشگاه‌های امیرکبیر و تهران در صدر این فهرست قرار دارند.به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، به نقل از پایگاه استنادی جهان اسلام، دکتر جعفر مهراد، رییس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، با بیان این مطلب که در سال‌های اخیر نتایج تحقیقات استادان ایرانی در بیشتر نشریه‌های معتبر بین‌المللی منتشر شده است، اعلام کرد: کیفیت مقالات تولید شده، منطبق با معیارهای علم‌سنجی و بر حسب استناد اندازه‌گیری می‌شود.

وی افزود: طبق داده‌های موجود در ISI، دکتر مهدی دهقان از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، رتبه نخست را از نظر تعداد استنادهای دریافت شده در اختیار دارد. رتبه‌های دوم تا پنجم این فهرست نیز به ترتیب به دکتر محمد عبدالهی از دانشگاه علوم پزشکی تهران، دکتر حبیب فیروزآبادی از دانشگاه شیراز، دکتر مجتبی شمسی‌پور از دانشگاه رازی و دکتر مهراورنگ قائدی از دانشگاه یاسوج، تعلق دارد.

مهراد ادامه داد: دکتر محمدرضا گنجعلی، استاد دانشگاه تهران، دکتر علی کاوه، استاد دانشگاه علم و صنعت ایران، دکتر سعید عباس‌بندی، استاد دانشگاه بین‌المللی امام خمینی (ره)، دکتر بیژن دوار، استاد دانشگاه یزد و دکتر محمدعلی زلفی‌گل، استاد دانشگاه بوعلی‌سینا نیز به ترتیب رتبه‌های ششم تا دهم پژوهشگران پراستناد ایرانی را به خود اختصاص داده‌اند.

وی در ادامه اظهار کرد: رتبه‌های یازدهم تا پانزدهم این فهرست نیز در اختیار دکتر علی‌اصغر ‌انصافی، استاد دانشگاه صنعتی اصفهان، دکتر علی نظری، استاد دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر محمدرضا زرین‌دست، استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران، دکتر پورعبدالله، استاد دانشگاه آزاد اسلامی و دکتر مسعود صلواتی نیاسری، استاد دانشگاه کاشان است.

مهراد، در معرفی دیگر پژوهشگران برتر این فهرست، گفت: دکتر سیاوش مدائن، به عنوان دومین شخصیت علمی دانشگاه رازی و پژوهشگر پراستناد ISI، مقام ۱۶ این فهرست را کسب کرده است. دکتر علی مرسلی وابسته به دانشگاه تربیت مدرس نیز رتبه ۱۷ را در اختیار دارد. دکتر علی رمضانی، دکتر ناصر ایران‌پور و دکتر امید اخوان نیز به ترتیب رتبه‌های هجدهم، نوزدهم و بیستم را بدست آورده‌اند. این پژوهشگران به ترتیب به دانشگاه‌های زنجان، شیراز و صنعتی شریف تعلق دارند.

مهراد اظهار کرد: در رتبه‌های بیست‌و یکم تا بیست‌و پنجم این فهرست، نام دکتر زمانی، استاد دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر داوود گنجی، استاد دانشگاه مازندران، دکتر نظام‌الدین دانشور، استاد دانشگاه تبریز، دکتر احمد شعبانی، استاد دانشگاه شهید بهشتی و دکتر مجید هروی، استاد دانشگاه الزهرا (س) دیده می‌شود.

وی، افزود: دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه علم و صنعت ایران، دانشگاه تربیت مدرس، انستیتو پاستور ایران و دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز در فهرست پژوهشگران پراستناد ایرانی در ISI، با حضور دکتر عبدالرضا حاجی‌پور در رتبه بیست و ششم، دکتر تورج محمدی در رتبه بیست و هفتم، دکتر یدااله یمینی در رتبه بیست و هشتم، دکتر مرتضی محمودی در رتبه بیست و نهم و دکتر رضا ملک‌زاده در رتبه سی‌ام، صاحب سهم هستند.

رییس پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، در پایان گفت: بی‌توجهی به منابع داخلی علمی، نادیده گرفتن حقوق معنوی استادان و پژوهشگرانی است که در تولید علم پیشگامند. چنانچه این مساله که از اهمیت بالایی نیز برخوردار است رعایت شود، به معرفی بیشتر دانشمندان ایران در عرصه‌های بین‌المللی منجر خواهد شد و این چیزی است که ایران برای حضور در عرصه‌های بین‌المللی به آن نیاز دارد.

برچسب‌ها: ٬