سه شنبه ۰۲ مهر ۱۳۹۲ ۱۵:۵۷
استاد برتر دانشکده معارف اسلامی و اقتصاد؛
پروفسور درخشان؛ استادی که به «اقتصاد» ارزش علمی داد

سخن گفتن از ابعاد شخصیت علمی دکتر درخشان بسیار دشوار است. ایشان با سابقه طولانی در عرصه های مختلف نظریه پردازی اقتصادی و تسلط بر اندیشه های اقتصادی، یکی از با سابقه ترین اساتید اقتصاد کشور بوده و سالهاست که به تدریس و تحقیق در این زمینه مشغول می باشد.

خبرنامه صادق: مسعود درخشان در سال ۱۳۲۸ در تهران متولد شد. وی پس از اخذ کارشناسی اقتصاد از دانشگاه تهران در سال ۱۳۵۰ و انتخاب به عنوان فارغ التحصیل ممتاز رشته اقتصاد دانشگاه‌های کشور، برای تکمیل معلومات دانشگاهی به لندن اعزام شد و مدارک کارشناسی ارشد و دکترای اقتصاد را از دانشگاه لندن اخذ نمود. در سال ۱۳۵۷ به ایران مراجعت کرد و به تدریس در دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران پرداخت.

دکتر درخشان از سال ۱۳۷۰ به عنوان اقتصاددان ارشد دفتر مطالعات انرژی در لندن (I.B.E.S) و عضو هیأت علمی دانشگاه لندن مشغول به کار است. کتاب «اقتصادسنجی» ایشان، در دوره پانزدهم کتاب سال جمهوری اسلامی ایران از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان کتاب سال برگزیده شد. وی را می‌توان یکی از نظریه‌پردازان اقتصاد اسلامی به شمار آورد.

کوشش‌های علمی ایشان در موفقیت دانشگاه‌ها و مراکز علمی جدید ایران مانند دانشگاه امام صادق علیه السلام قابل ملاحظه بوده است و می‌توان ایشان را پایه گذار رشته معارف اسلامی و اقتصاد در این دانشگاه دانست و با وجود اینکه ایشان هم‌اکنون عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی هستند، تا کنون نیز حضور مؤثر و پررنگی در دانشگاه داشته‌اند.

 از سوابق دانشگاهی ایشان می توان به موارد زیر اشاره نمود :

درخشان

 

– مدرس دانشگاه آکسفورد و دانشگاه لندن از سال ۱۹۹۶  تا سال ۲۰۰۰
– اقتصاددان ارشد دفتر مطالعات انرژی در لندن (I.B.E.S) و عضو هیئت علمی دانشگاه لندن
– بنیانگذار و رئیس دانشکده اقتصاد و معارف اسلامی دانشگاه امام صادق (ع)
– عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی (ره)
– رئیس مرکز تحقیقات اقتصاد ایران (دانشگاه علامه طباطبایی)
– مدرس اقتصاد دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران
– مدرس اقتصاد در گروه اقتصاد دانشگاه تربیت مدرس

فعالیتهای پژوهشی ایشان در این مدت در زمینه های کاربردی پیرامون اقتصاد سیاسی نفت و گاز در خلیج فارس، آسیای جنوب شرقی و دریای خزر، مکانیسم معاملات نفتی در بازارهای نفتی، اقتصاد سنجی و مدلهای ریاضی، اقتصاد بازارهای مالی، اقتصاد ایران، نظامهای اقتصادی و… می باشد . از برجسته ترین آثار ایشان به طور خلاصه می توان به موارد زیر اشاره نمود:

– کتاب اقتصادسنجی، برگزیده شده به عنوان کتاب سال در دوره پانزدهم کتاب سال جمهوری اسلامی ایران

  • – کتاب مشتقات و مدیریت ریسک در بازارهای نفت و گاز، مهمترین مرجع دانشگاهی مباحث مربوط به نقش بازارهای مشتقات مالی در قیمت گذاری نفت خام

 

  • – کتاب نظام های اقتصادی، بررسی تحلیلی – تاریخی مبانی نظام های اقتصادی و مبانی نظام اقتصاد اسلامی

– ماهیت و علل بحران مالی ۲۰۰۸ و تأثیر آن بر اقتصاد ایران و …

سخن گفتن از ابعاد شخصیت علمی دکتر درخشان بسیار دشوار است. ایشان با سابقه طولانی در عرصه های مختلف نظریه پردازی اقتصادی و تسلط بر اندیشه های اقتصادی، یکی از با سابقه ترین اساتید اقتصاد کشور بوده و سالهاست که به تدریس و تحقیق در این زمینه مشغول می باشد. از خصوصیات علمی و اخلاقی ایشان می توان به موارد زیر اشاره نمود:استقلال فکری،جامعیت، دقت نظر و عمق اندیشه در تحلیل­های اقتصادی، تسلط و اشراف کامل بر نظریات علمی اقتصاد، فهم عمیق و همه جانبه از پیچیدگی های اقتصاد ایران، تواضع علمی، روحیه مردمی و توجه به دفاع از منافع ملی و اقشار مستضعف جامعه در تحلیل‌های اقتصادی، تاکید بر ارزش‌های اسلامی و انقلابی در مباحث علمی و عدم تعلق به روش‌های متعارف اقتصاد سرمایه داری، تفکر نقاد و مستدل در عرصه های مختلف علمی.

علاوه بر موارد گفته شده، تعلق خاطر ایشان به مبانی نظام اسلامی و ولایت فقیه موجب اهتمام ایشان در امر نظریه پردازی اقتصاد اسلامی گردیده است. تمرکز بر مباحث الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، اقتصاد مقاومتی و نیز ارتباط مستمر با دانشمندان علوم دینی در حوزه و دانشگاه شاهدی بر این مدعاست. از ویژگی‌های بارز این استاد گرانقدر، استعدادپروری ایشان است، در توضیح این نکته همین بس که بسیاری از اساتید فعلی اقتصادی کشور، از شاگردان این استاد برجسته می باشند.

سایت شخصی ایشان از اینجا قابل دسترسی است.