شنبه ۰۷ مرداد ۱۳۹۶ ۲۱:۱۵
در یادداشتی از دکتر گودرزی بخوانید؛
تدبیر حکیمانه، الزام راهبردی حج عزتمندانه

دکتر گودرزی عضو هیئت علمی دانشکده معارف اسلامی و مدیریت دانشگاه امام صادق (ع) دریادداشتی به حواشی حج امسال پرداخت.

به گزارش دانشجویی و فرهنگی ،  دکتر گودرزی عضو هیئت علمی دانشکده معارف اسلامی و مدیریت دانشگاه امام صادق (ع) در یادداشتی به حواشی حج تمتع امسال پرداخت که در ادامه می‌توانید در تارنمای معاونت دانشجویی و فرهنگی آن را مطالعه کنید:

تدبیر حکیمانه، الزام راهبردی حج عزتمندانه

با برگزاری نشست مسولان و مدیران تمتع ۹۶ در روزهای گذشته، عملاً مراحل اجرایی این مراسم شکوهمند بطور جدی کلید خورد. البته هنوز هم موافقت ها و مخالفت ها در خصوص حج ۹۶ وجود دارد، که خود مجالی دیگر میطلبد. لیکن در شرایط فعلی آنچه مهم است رعایت چند تدبیر برای برگزاری عزتمندانه حج است.
۱. شرایط امروز عربستان و دعواهای داخلی آن بر کسی پوشیده نیست و همین امر، پیش بینی برای شرایط حج امسال را دشوار میکند. همانگونه که در دو سال قبل نیز بیان شده بود و متاسفانه کمتر توجه شد، بهترین فرصت برای رقبای داخلی در چنین شرایطی، موسم حج است. زیرا برگزاری حجی آرام و بدون حاشیه از یکسو میتواند دلیلی بر تسلط و مدیریت قوی ولیعهد جوان باشد و بالتبع بروز حوادث، دلیل ضعف وی. از سوی دیگر بروز مشکلی بزرگ در حج میتواند برای تیم افراطی حاکم فرصت و بهانه ای باشد برای انجام یک تسویه بزرگ در میان شاهزادگان مخالف. در هر صورت باید از اکنون خود را برای هر دو سناریوی محتمل آماده کرد.
۲. بنظر میرسد با لحاظ جمیع شرایط احتمال وقوع سناریوی دوم کمتر است و حادثه غیر قابل کنترلی رخ ندهد، لیکن این به معنای بروز هیچ حادثه ای نیست و قطعا شاهد برخی اتفاقات و تحولات و حوادث خواهیم بود.
۳. طبق آخرین اخبار رسانه ها، هنوز برخی مشکلات و بدعهدی ها برای حل مسائل کنسولی باقی مانده و با توجه به ضرورت حل شدن این موضوع برای صیانت از حقوق ایرانیان، باید اعزام پس از حل مسائل کنسولی حسب توافقات، انجام شود.
۴. بهتر بود با توجه به شرایط امسال، در کمیت و کیفیت زائرین دقت بیشتری میشد ولی حال بایستی بهترین و کارآزموده ترین افراد با چابکترین ساختار صیانت از زائرین را برعهده گیرند.

۵. باید دقت داشت و این حقیقت را مدنظر قرار داد که حج امسال کاملا متفاوت از تجارب گذشته حج است، لذا انسجام بالا، وحدت مدیریتی بعثه و سازمان در عربستان، ایجاد آرامش در زائرین، پرهیز جدی از هرگونه تکروی و غرور کاذب عملیاتی توسط کاروانها بسیار حساس است.
۶. بنظر میرسد عربستان در اجرای تعهد خود مبنی بر حفظ امنیت زائرین ایرانی انگیزه داشته باشد، لیکن این به هیچ عنوان نباید باعث غفلت مسولان حج شود چون اولا تجربه نشان داده که ال سعود بدعهدی و دشمنی را به خوبی از همراهان آمریکایی خود یاد گرفته و ثانیا این تعهد ناظر بر اتفاقات بزرگ است و طبیعی است که نافی حوادث کوچک نیست. همانقدر که رخ دادن حوادث بزرگ کم احتمال است، رخ دادن حوادث کوچک که در ظاهر دیده نمیشوند ولی در حقیقت بسیار مخربند کاملا محتمل است.
۷. در راستای بند قبل همه ایرانیان اعزامی اعم از مسولان و زائرین بایستی نسبت به حوادث به ظاهر کوچکی که ممکن است از الان برنامه ریزی شده باشد، نظیر تصادف، نزاع ها، جدلها و درگیریهای ساختگی توجیه شده و به جد از خود مراقبت کنند. سفرهای درون شهری انفرادی، صرف کردن وقت در بازارها، حضور در ساعات خلوت شب در خیابانها بصورت انفرادی، جدل با کسبه و بویژه حضور انفرادی زنان بسیار خطر داشته و واقعا بایستی از انجام آنها خودداری کرد.
۸. بدون تردید ماموران سعودی در برخورد با کوچکترین اعمال زائرین ایرانی که یا به حق و یا به ناحق از طرف آنها خلاف قلمداد شود، لحظه ای تردید نخواهند کرد. لذا بایستی افراد کاملا توجیه شوند که مواردی چون حمل مواد مخدر، توهین به مقدسات مذاهب اسلامی، تلصیق و … امسال میتواند مشکلات جدی ایجاد کند.
۹. در ایام تشریق هوشیاری بایستی در حد اعلای خود باشد تا حادثه ای چون منی تکرار نشود، هرگونه برنامه ریزی کاروانها اعم از زمان و مکان و مسیر و … دقیقا باید براساس دستورالعملهای ابلاغی باشد و با هر بی نظمی و تکروی به شدت برخورد شود.

۱۰. مسولان محترم بعثه و سازمان باید توجه ویژه داشته باشند که امسال بار بسیار بیشتری بر دوش آنها قرار دارد و در کشوری فعالیت خواهند داشت که ضمن قطع کلیه روابط سیاسی و دیپلماتیک، بالاترین دشمنی و خصومت آشکار را با ما داشته و در مقابل ما در عربستان کمترین حمایت کنسولی و بین المللی را خواهیم داشت. این بدان معناست که کمترین خطا و اشتباه ممکن است آثار وسیعی داشته باشد. لذا حضور بیشتر و فعالتر مسولان اصلی بعثه و سازمان از ابتدا تا انتهای عملیات در عربستان و مدیریت دقیق میدانی ضروری است.

۱۱٫٫ بدون تردید جان و آبروی همه زائرین و دست اندرکاران اعزامی ارزشمند بوده و بایستی چون دری گرانبها از آن صیانت کرد، لیکن بررسی تجارب قبلی نشان میدهد که زنان، افراد مسن و کم توان، افراد شناخته شده، نیروهای ستادی و روحانیون کاروان بیشتر در معرض وقوع مشکلات، بیماریها، حوادث یا برخوردهای ماموران سعودی هستند، لذا در مورد این گروهها باید تدابیر و ملاحظات خاصی داشت.
۱۲. مهمتر از بیان این نکات، رعایت دقیق تذکرات خیرخواهانه است. قطعا کسانی هستند که موضع گیری در برابر حج امسال را وسیله ای برای تسویه حسابهای سیاسی یا ضربه زدن به اعتقادات و باورهای مردم قرار داده اند. اما جمع زیادی از تذکر دهندگان خیرخواه و دلسوز بوده و خواستار برگزاری حجی عزتمند هستند.
۱۳. امسال بعثه و سازمان بایستی در کنار بکارگیری قوی ترین و کارامدترین افراد خود در مکه، مدینه و جده، در ایران نیز ستادی از افراد مجرب، کارشناس، دلسوز و تحلیلگر را مهیا نماید تا با رصد روزانه تحولات و حوادث از بیرون صحنه عملیات، ضمن پشتوانه فکری از دست اندرکاران حج در عربستان، در شرایط نیاز بدون فوت وقت از تهران امور مرتبط را انجام دهند.
۱۴. اطلاع رسانی سریع، اثربخش، اعتمادزا و به موقع به زائرین و خانواده آنها باعث ایجاد آرامش در آنها خواهد شد. بدون تردید برخی با شایعه سازی و اطلاع رسانی ناقص یا بزرگنمایی مشکلات سعی در برهم زدن آرامش ذهنی جامعه دارند. لذا باید کاملا از الان برای رسانه ها بویژه رسانه های مجازی برنامه خاص داشت. باید توجه داشت هیج چیز چون حفظ آرامش زائرین، توام با آگاهی بخشی و توجیه منطقی آنها ضامن صیانت از آنها نیست.
۱۵. در پایان باید توجه داشت قطعا حج امسال، هم برای عربستان و هم برای ایران چه در ابعاد داخلی و چه خارجی حساس بوده و حال که به تعبیر بزرگواران، تصمیم برای اعزام، تصمیم نظام بوده است، پس باید با تدابیر حکیمانه از اعتبار و آبروی کشور و نظام صیانت کرد و جان و آبروی تک تک زائرین و ضیوف الرحمن را پاس داشت و ان شاء الله همه عزیزان با صحت، سلامت و معنویت بازگردند.